Kot dla alergika

kot dla alergika

Kot dla alergika i jego wybór wbrew pozorom nie jest łatwy. Kot to ukochane przez wielu zwierzę domowe. Koty nie mają tak wielu wymagań jak psy, nie trzeba z nimi regularnie wychodzić na spacer, mogą przez wiele godzin przebywać same w domu. Posiadanie kota ma wiele zalet. Kocie mruczenie koi nerwy, pozwala się uspokoić. Kot jest doskonałym przyjacielem dla dzieci czy samotnych osób. Oczywiście, jak każde zwierze, kot wymaga dużo miłości i troski, ale jeżeli jest kochany, potrafi się odwdzięczyć, przytulać, bawić i rozweselać. Niestety, kot może uczulać. Czy w takim razie kot dla alergika to dobre połączenie?

Kot z włosami

Kot z włosami, zamiast sierści może być dobrym wyborem dla alergików. Należy tylko wybrać odpowiednią rasę. Należy pamiętać, że sierść to nie jedyny koci element, który uczula. Wiele ludzi jest uczulonych na ślinę i kocie wydzieliny. Najbardziej uczulające jest kocie białko Fel d1, które znajduje się w ślinie, naskórku i w mniejszym stopniu, w sierści. Dobrym wyborem dla alergika jest kot z włosami o niskim poziomie białka w ślinie. Przykładem takiej rasy jest kot syberyjski. Jest to piękna rasa kota, który posiada długie, lśniące włosy. Uważa się, że kot syberyjski jest najlepszym kotem dla alergika. Koty syberyjskie są średniej wielkości, są bardzo inteligentne, lubią się bawić. Mogą być świetnymi towarzyszami dla małych alergików. Inne, dobre dla alergików rasy kota z włosami to np. kot jawski, kot bengalski lub kot balijski. Kot jawski nie posiada podszerstka, który często uczula. Rasy te stosunkowo mało linieją, dlatego ich futro mniej krąży po mieszkaniu. Dobrym rozwiązaniem dla alergików są również takie rasy kotów z włosami takie jak Devon Rex, Cornish rex i kot rosyjski.

Koty które nie uczulają

Nie ma kotów, które całkowicie nie uczulają. Ale są rasy, które mają mniej alergenów i z powodzeniem mogą zamieszkać w domu alergika. Jedną z takich ras jest sfinks, kot, który nie posiada sierści. Jest to rasa bezwłosa, więc nie ma obawy, że sierść może być powodem alergii. Sfinks wymaga regularnej pielęgnacji i częstych kąpieli. Jego skóra często jest przetłuszczona. Kąpiel pomoże pozbyć się śliny, która może wywoływać reakcje alergiczne. Sfinksy to rasa kotów wesołków, które kochają zabawę. Całe życie zachowuje się jak kocięta. Inną bezwłosą rasą kota jest kot elfi, kot doński oraz kot peterbald. 

Koty hipoalergiczne

Nie ma kota w 100% hipoalergicznego, ale są rasy, które uczulają w dużym mniejszym stopniu. Aby kot nie był zagrożeniem dla alergika i mógł z nim żyć, trzeba zastosować się do kilku rad. Dobry kot dla alergika powinien wydzielać jak najmniej białka, które odpowiada za większość alergii. Warto zdecydować się na kotkę, ponieważ są mniej alergiczne niż kocurki. Należy pamiętać o sterylizacji lub kastracji, ponieważ kot po takim zabiegu dużo mniej uczula. Należy również zadbać o odpowiednią czystość w mieszkaniu, tzn.

  • trzeba często wietrzyć mieszkanie
  • najlepiej zrezygnować z dywanów, kocy i zasłon, na których mogą osiadać kocie alergeny
  • należy codziennie odkurzać i myć podłogi
  • należy nie pozwalać kotu na lizanie, ponieważ w ślinie jest największa ilość uczulającego białka
  • zaleca jest zabawa wędkami, które ograniczają bezpośredni kontakt z kocimi pazurami lub pyszczkiem
  • kocia kuweta powinna być zamykana, co zapobiegnie wydostawania się alergenów
  • kot dla alergika powinien być regularnie kąpany, pozwoli to usunąć substancje uczulające

Jest teoria, która mówi, że alergie na koty może usunąć posiadanie większej ilości kotów. Duże nasilenie alergenów powoduje, że człowiek uodparnia się na nie i nie odczuwa uciążliwych objawów. 

Kot dla alergika to nie tylko marzenie, z powodzeniem osoba z alergią może żyć z kotem. Powinna tylko wybrać odpowiednią rasę i pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą na wspólne, szczęśliwe życie. 

Jedna odpowiedź do “Kot dla alergika”

  1. […] każdej z nich. Wszystkie te urządzenia są doskonałym uzupełnieniem w przypadku kiedy wybieramy kota dla alergika aby zapewnić komfort […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *