Kot bengalski

Kot bengalski zaliczany jest do grupy kotów orientalnych. 

kot bengalski

Charakter kota bengalskiego

Kot bengalski nie jest tak dziki, jak jego dalecy przodkowie. Wręcz przeciwnie – wykazuje się on niezwykłą czułością w stosunku do swojego właściciela. Nie znaczy to jednak, że jest on bardzo łatwym gatunkiem do hodowli. Silny temperament to jego cecha charakterystyczna, z którą trzeba umieć sobie odpowiednio poradzić. Kot ten podkreśla swoją niezależność, ale jednocześnie często stara się być niedaleko człowieka, jest towarzyski w stosunku do ludzi, którym ufa, ale obce osoby traktuje z dużym dystansem. Jest bardzo wierny swojemu właścicielowi, ale tę relację trzeba budować cierpliwie przez długi czas. 

Kot bengalski jest bardzo ruchliwy, pełen energii i wigoru, lubi aktywnie spędzać czas i jest chętny do zabawy. Dobrze czuje się zarówno w pomieszczeniu jak i na otwartym terenie, jednak gdy jest na zewnątrz należy zwracać szczególna uwagę, by przez swoją ciekawość świata nie wyrządził sobie krzywdy. Nie jest on typem konfliktowym, jednak najczęściej preferuje bycie jedynym kotem w domu. Bez problemu może przebywać z psem, jest bezpieczny także jako towarzystwo dzieci. 

Żywienie

Pokarm dla kota bengalskiego powinien być szczególnie bogaty w dużą ilość niezbędnych składników odżywczych, z racje jego energicznego i ruchliwego sposobu życia. Powinien być karmiony produktami wyłącznie wysokiej jakości. Gotowa karma, jaką dla niego wybierzemy musi charakteryzować się bardzo wysoką zawartością białka, niezbędnego do utrzymania przez niego dobrej kondycji. Trzeba tez pamiętać o tym, że decyzja o kastracji kota niesie za sobą odpowiedzialność wyboru odpowiedniego dla takiego stanu pożywienia. Dobór wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest szczególnie ważny dla tej rasy kota – ma on sporą genetyczną skłonność do problemów zdrowotnych, jak choroby dziąseł czy próchnica zębów. Powoduje to specjalną potrzebę o wzmożona troskę dotyczącą dobrego stanu organizmu zwierzęcia. 

Pielęgnacja

Kot bengalski nie posiada długiej sierści, dzięki czemu jej pielęgnacja wymaga dokładnego czesania zaledwie raz w tygodniu. By nie uszkodzić delikatnej sierści kota, częstsze czesanie jest wręcz niewskazane. Musimy pamiętać o regularnym sprawdzaniu uszy zwierzęcia oraz o przycinaniu pazurów – jeżeli występuje taka potrzeba. Odpowiednia dieta i dobre warunki życia sprawiają, że kot wygląda efektownie bez specjalnie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Wady i zalety

Wady

Mieszkając z innymi zwierzętami, zwłaszcza z kotami, może uaktywnić się jego mocno dominujący charakter, który będzie próbował przejąć władzę nad całym otoczeniem. Nie zdarza się to jednak zawsze – część osobników potrafi bezkonfliktowo żyć w jednym miejscu z innymi, nie ujawniając przy tym agresywności. Charakter kota jest dosyć skomplikowany, wymaga długiego i powolnego budowania relacji z właścicielem, mimo iż więź jest niezwykle silna, wymaga dystansu czasowego i może zniechęcić właściciela. To właśnie dlatego tę rasę poleca się ludziom doświadczonym w hodowli, cierpliwym i konsekwentnym w swoich działaniach. Zwierze bardzo nie lubi zmian, trudno mu zaakceptować nowe warunki, inne otoczenie, długo zajmuje zdobycie jego zaufania, co jest kolejnym powodem, który potwierdza iż nie powinien się zajmować nim człowiek, który nie ma jeszcze doświadczenia w hodowli. 

Zalety

Kot bengalski jest przyjacielski, czuły, łagodny, jego więź z właścicielem, mimo iż wymaga wielu starań, jest ich warta z powodu trwałości i prawdziwości uczyć, jaka się między nimi tworzy. Zwierze jest bardzo oddane opiekunowi, lubi spędzać czas blisko niego, cieszy się jego obecnością i czerpie wielką przyjemność ze wspólnych zabaw. Jego aktywny i ciekawski tryb życia sprawia, że jest ciągle w ruchu i nigdy się nie nudzi. Jego pielęgnacja jest nieskomplikowana i nie powinna sprawiać żadnych problemów, a jego piękny wygląd jest bardzo łatwy do uzyskania i podtrzymania. Cechuje się dużą inteligencją, sprytem, szybko uczy się nowych rzeczy. Lubi przebywać z ludźmi, zwłaszcza tymi, którym ufa.

Możliwość komentowania została wyłączona.