Kot europejski krótkowłosy

Kot europejski krótkowłosy zwany również jako kot celtycki jest to najstarsza rasa naturalna pochodzenia europejskiego. Jednak FIFe uznała tego kota dopiero w 1982 roku. Przypuszcza się, że kot europejski jest najprawdopodobniej potomkiem już udomowionego kota egipskiego. Rasa kota europejskiego w Szwecji istniała już około w latach 370 – 600 roku naszej ery, co również zostało potwierdzone na podstawie źródeł ikonograficznych. Już właśnie wtedy budowa ciała kota europejskiego była radziej krępa niż jego egipskiego przodka.

kot europejski

Charakter kota europejskiego

Ponieważ rasa ta została opracowana na bazie popularnych kotów domowych, które mają bardzo różne temperamenty, nie ma możliwości określenia jednoznacznie charakteru kota europejskiego. Kot europejski krótkowłosy jest z pewnością inteligentny, ciekawski oraz doskonale dostosowuje się do panujących warunków w domu. Jednak, abyśmy zdobyli zaufanie tego kota to on oczekuje tego samego od człowieka.

Można poznać kota europejskiego po jego usposobieniu oraz po tym jak podchodzi do swoich właścicieli. Im bardziej czuje, że się nim zajmujemy tym więcej potrafi od siebie dać.

Żywienie kota europejskiego

W przypadku kota europejskiego krótkowłosego nie trzeba stosować specjalnych diet od przyjętych norm żywieniowych. Bardzo dobrze koty te tolerują suchą jak i mokrą karmę w odpowiednich ilościach. W tym przypadku należy uważać kiedy mamy do czynienia z kotem wysterylizowanym lub kastratem, aby stosować specjalną karmę przeznaczoną dla tego typu kotów. W innym przypadku nasz kot dachowiec może bardzo szybko przybrać na masie co staje się niebezpieczne dla jego stawów.

Koty te bardzo lubią również surowe mięso wieprzowe lub drobiowe, które można mu doraźnie podawać. Jednak należy mieć na uwadze to, aby nasz dachowiec nie miał tylko i wyłącznie takiej diety. Bardzo istotne jest również częste zmienianie wody tym bardziej w przypadku stosowania w głównej mierze karmy suchej.

Pielęgnacja

Kot europejski krótkowłosy nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych od tych stosowanych powszechnie. Przede wszystkim należy pamiętać, aby regularnie kota wyczesywać oraz przycinać pazury. Tym samym ta rasa kota nie jest ciężka w utrzymaniu i idealnie nadaje się do mieszkań w blokach wielorodzinnych. Bardzo dobrym nawykiem jest również częste wyczesywanie podszerstka aby w prawidłowy sposób zadbać o sierść naszego pupila.

Wady i zalety

Wady kota europejskiego

  • kot tej rasy jest niewyróżniający się więc nie ma możliwości wygrywania zawodów,
  • w przypadku posiadania dwóch lub więcej kotów europejskich może obudzić się w nich instynkt dominanta,
  • ich ciekawość do wielu rzeczy może doprowadzić do powstania szkód w miejscu zamieszkania,
  • potrafi być nieufny i okres adaptacyjny może znacznie się wydłużyć w porównaniu do innych ras kotów.

Zalety kota europejskiego

  • jest to kot średniej wielkości więc jego utrzymanie nie jest kłopotliwe. Waga dorosłego kota powinna wahać się w zakresie od 3 – 4 kg,
  • dość rzadko chorują jeśli zapewniamy mu regularne szczepienia oraz badania,
  • potrafią być bardzo zabawne oraz przyjacielskie co sprawdza się w przypadku posiadania małych dzieci w domu.

Możliwość komentowania została wyłączona.