Kot syjamski

Kot syjamski jak to ogólnie koty są jednymi z pierwszych zwierząt, które człowiek udomowił. Te tajemnicze zwierzęta stały się naszymi towarzyszami już ponad dziewięć i pół tysiąca lat temu. Obecnie są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Były czczone w starożytnym Egipcie, a w kulturze współczesnej na wschodzie są uznawane za symbol tajemniczości oraz niezależności. Jedną z najpopularniejszych ras kotów domowych jest kot syjamski. Ponadto kot syjamski jest w czołówce najstarszych ras oraz najdłużej znanych człowiekowi. Pierwsze wzmianki o tej rasie pojawiły się szesnastym wieku. 

kot syjamski
Kot syjamski

Pochodzenie kota syjamskiego

Kot syjamski pochodzi z terenów południowo-wschodniej Azji, a konkretniej z Syjamu, czyli współczesnej Tajlandii. Wedle tajlandzkich legend były to koty, które należały na wyłączność do rodziny królewskiej. W dziewiętnastym wieku syjamy zagościły na dobre w Wielkiej Brytanii (początkowo były pokazywane w ogrodach zoologicznych), a na początku dwudziestego wieku dotarły do innych europejskich państw. W Polsce pojawiły się przed drugą wojną światową. Cały świat oszalał na punkcie ich nietuzinkowego charakteru, koloru oczu oraz wyjątkowego umaszczenia. 

Wygląd kota syjamskiego

Syjamy są kotami średniej wielkości. Średnia waga samic wynosi około trzech/czterech kilogramów, a samców do pięciu kilogramów. Ich cechami charakterystycznymi są długość, smukłość, umięśniony korpus, długie nogi, drobne łapki oraz krótka, przylegająca sierść. Jeżeli chodzi o głowę, to kształt czaszki powinien być klinowaty, oczy niebieskie, migdałowate, osadzone na skos, uszy duże, szerokie u podstawy. Ogon jest bardzo długi oraz cienki. Wzorowe umaszczenie powinno być typu point. Kocięta rodzą się białe, a z upływem czasu ich sierść w pewnych miejscach staje się ciemniejsze. 

Charakter kota syjamskiego

Ogólnie rzecz biorąc, koty syjamskie są przyjacielskie, chętne do zabawy, uczuciowe oraz szybko przywiązują się do człowieka. Wśród właścicieli tych kotów powszechnie jest stwierdzenie, że one zachowują się jak psy. Uwielbiają być w centrum uwagi oraz nie znoszą nudy i monotonii. Zmęczone syjamy bardzo często kładą się na kolanach właściciela, a w nocy lgną do łóżka. Są bardzo aktywne oraz szybko się uczą. Niesamowicie łatwo nauczyć je różnych komend, na przykład „aport”. Kiedy im coś nie odpowiada, odczuwają dyskomfort, głośno miauczą. Warto również wspomnieć, że mają tendencję do intensywnego oznaczanie terenu moczem. Są terytorialne, lecz obecność innego zwierzaka zazwyczaj im nie wadzi, Jedną z tajemnic tej rasy jest ich skłonność do spożywania wełny. 

 Żywienie

Koty syjamskie (ogólnie orientalne) mają to do siebie, że chwytają pokarm zębami, w efekcie czego pożywienie od razu zostaje rozgniecione. Należy przygotowywać niewielkie i smukłe kawałki jedzenia oraz regularnie czyścić zęby pupilowi. Syjamy charakteryzują się dużym apetytem, więc trzeba zachować szczególnie dużą ostrożność, by ich nie przekarmić. Składniki w pożywieniu powinny skupiać się na prawidłowych rozwoju mięśni. 

Pielęgnacja 

Syjamy są kotami krótkowłosymi, więc pielęgnacja jest stosunkowo prosta. Od czasu do czasu wystarcza przeczesanie sierści lub przetarcie je ściereczką nasączoną specjalnym płynem do mycia kotów. Nie mają grubej warstwy podszerstka, więc nie lubią wilgoci oraz zimna. Istotne jest, gdy kot zmoknie, aby natychmiastowo go wytrzeć. 

Wady i zalety

Zalety: 

  • Szybko uczy się sztuczek, 
  • Inteligentny, 
  • Kontaktowy, 
  • Towarzyski, 
  • Długo żyje (w odpowiednich warunkach około czternastu lat, a są przypadki, że nawet do dwudziestu lat), 
  • Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, 
  • Odpowiedni dla dzieci oraz innych zwierząt, 
  • Skory do zabawy, 
  • Wierny. 

Wady: 

  • Często oraz głośno wokalizuje, 
  • Zaznacza teren moczem (zazwyczaj do momentu kastracji) 
  • Często występują dziedziczne choroby (zanik siatkówki, nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia trawienia, zez) 
  • Nie powinien zostawać sam w domu na długo, 
  • Bywa zbyt aktywny, 
  • Wymaga niemalże ciągłej uwagi, 
  • Trzeba mu zapewnić wiele zabawek (nie tylko drapaki, piłeczki, ale i zabawki interaktywne na inteligencję).

Możliwość komentowania została wyłączona.