Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski (niebieski) to rasa powstała w sposób naturalny, na terenie północnej Rosji w XIX wieku. Według CFA (Cat Fanciers’ Organization) mogą pochodzić od ras hodowanych już wcześniej przez rosyjskich carów. Istnieje jeszcze teoria, jakoby to marynarze odpowiedzialni są za rozprzestrzenienie się tych kotów na świecie. Ponoć wilki morskie przypłynęły z tą rasą z portu w Archangielsku do Wielkiej Brytanii i północnej Europy w drugiej połowie XIX wieku. Dlatego też bywa nazywany jako Archangel Cat lub Archangel Blue.

kot rosyjski niebieski

Po raz pierwszy publicznie zaprezentowano kota rosyjskiego (niebieskiego) w 1875 roku w londyńskim Royal Palace, na jednej z pierwszych wystaw kotów rasowych. Niebieskie zwierzęta zrobiły duże wrażenie, przede wszystkim ze względu na swój iście królewski wygląd, czyli niebanalny kolor sierści i smukłą, wręcz „arystokratyczną” sylwetkę. Kot rosyjski (niebieski) użyty był także do stworzenia nowych ras, takich jak kot hawański czy Nebelung (długowłosy kot rosyjski). We Włoszech wykorzystuje się tę rasę do hodowli orientalnych kotów krótkowłosych. W czasie II Wojny Światowej populacja kotów rosyjskich (niebieskich) znacznie spadła, co groziło jej wyginięciem. Dlatego też, aby ratować te piękne zwierzęta, zdecydowano się na krzyżowanie ich z innymi rasami, np. kotami syjamskimi (takie rozwiązanie zastosowano w Skandynawii).

Koty rosyjskie (niebieskie) odznaczają się eleganckim i charakterystycznym niebiesko-szarym ubarwieniem ze srebrnym połyskiem. Istnieją także odmiany o białej oraz czarnej barwie. Uwagę zwracają też duże, jaskrawe zielone oczy. Ich średnia wielkości sprawia, że nadają się do mniejszych mieszkań. Żyją dosyć długo (do 15, a nawet 20 lat) – są idealne dla młodych osób, które szukają towarzysza życia. Do tego nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Charakter kota rosyjskiego (niebieskiego)

Kot rosyjski (niebieski) to bardzo spokojne i inteligentne zwierzę. Jest znany ze swojej ciekawości i przyjaznego nastawienia, ale sprawia czasem wrażenie zdystansowanego. Jeśli w mieszkaniu pojawiają się na przykład goście (czy w ogóle obce osoby) raczej ich unika. Kiedy jednak zdobędzie się jego zaufanie, na pewno je okaże. Kot rosyjski (niebieski) to bardzo empatyczna rasa – z łatwością przychodzi mu wyczucie emocji właściciela i odpowiednia reakcja na nie. Ma tendencje do przywiązywania się do jednej osoby, ale jest również przyjaźnie nastawiony do innych domowników. Koty rosyjskie (niebieskie) wyrażają swoje uczucia poprzez bliskość i oczekują w zamian tego samego. Uwielbiają wszelkie zabawy i polowania na małe gryzonie czy ptaki. Chętnie korzystają z zabawek podczas kocich rozrywek. Nie są zbyt głośnie, choć zdarzają się wyjątki. Mają także doskonałą pamięć (pamiętają na przykład, gdzie znajdują się schowane przez właściciela gadżety do wspólnych zabaw). Koty rosyjskie lubią ciszę i spokój. Unikają nadmiernych hałasów, więc raczej nie nadają się do przebywania z małymi dziećmi czy mieszkania przy ruchliwych ulicach. Chowają się, gdy w domu znajduje się dużo osób. Poruszają się dostojnie i lekko.

Żywienie

Kot rosyjski (niebieski) nie wymaga wyszukanej diety. Wystarczy mu zbilansowane odżywianie, podawane w postaci małych posiłków od dwóch do trzech razy dziennie. Choć koty rosyjskie (niebieskie) cieszą się dobrym zdrowiem, mają skłonności do tycia. Trzeba więc stale kontrolować ich wagę. Nie mogą mieć stałego dostępu do pożywienia, bo po prostu przytyją, a to może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W tym przypadku polecane są raczej karmy suche. W dodatku kot zwierzę to powinno mieć możliwość ugaszenia swojego pragnienia w każdym momencie. Pamiętajmy więc o zapewnieniu stałego dostępu do wody.

Pielęgnacja

Koty rosyjskie (niebieskie) nie wymagają nadmiernej pielęgnacji. Z natury są stosunkowo zdrową rasą. Czesanie i szczotkowanie nie jest konieczne, jednak trzeba pamiętać, że większość tych mruczków z radością i zadowoleniem będzie przebywać przy właścicielu, gdy ten nim się zajmuje. To także dobry sposób na umocnienie więzi z tą rasą.

Warto regularnie czyścić im zęby, sprawdzać stan uszu i oczu, aby uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych, typowych dla kotów w ogóle. Należy wspomnieć, że kot rosyjski (niebieski) lubi być czysty i przebywać w uporządkowanych, posprzątanych pomieszczeniach. W innym wypadku będzie czuć się niekomfortowo. Jeśli nie lubisz sprzątać często, dobrym rozwiązaniem będzie wybór innej rasy.

kot rosyjski kokarda

Wady i zalety

Wady kota rosyjskiego (niebieskiego)

  • Stosunkowo rzadka rasa,
  • źle znoszą długie okresy samotności,
  • mogą nie nadawać się do przebywania z małymi dziećmi,
  • czasem bywają zdystansowane.

Zalety kota rosyjskiego (niebieskiego)

  • Inteligentny,
  • nadaje się do małych przestrzeni,
  • spokojny,
  • uczuciowy,
  • długi czas życia (do 20 lat),
  • mało wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację.

Wzorzec

Kod EMS: RUS

Kot rosyjski (niebieski), IV kat wg. FIFe

  • Pochodzenie – Rosja
  • Waga – nie więcej niż 4,5 kg
  • Wielkość – średni
  • Uszy – duże i raczej szpiczaste, szerokie u podstawy
  • Futro – krótkie i gęste; miękkie
  • Ogon – długi, zwężający się
  • Kończyny  – smukłe i długie; łapy małe i owalne
  • Kolor – niebiesko-szary, równy i czysty ze srebrnym połyskiem
  • Oczy – duże o kształcie migdałów, szeroko rozstawione, zielone
  • Głowa – długa i płaska, z profilu lekko wypukła
  • Nos – prosty, skóra niebiesko-szara

Możliwość komentowania została wyłączona.