Ranking karm dla kotów

Top 10 karm dla kotów w 2024 – stan na dzień: 01.01.2024 r.

Wybór odpowiedniej karmy dla kota to pierwsza kwestia, nad którą należy się pochylić, myśląc poważnie o zadbaniu o zdrowie swojego pupila. Jest to niezwykle istotne, gdyż tak jak w przypadku innych zwierząt i ludzi, to, co się je, decyduje w głównej mierze o stanie zdrowia. Poniższy ranking karm pokaże, na co zwrócić uwagę kupując karmę dla kota, a także, które marki są godne polecenia.

Ranking powstał na podstawie tego, jak poszczególne karmy wpisują się w kryteria bazujące na naturalnej fizjologii kotów. Jako że koty są mięsożerne, a dodatki roślinne powinny stanowić jedynie niewielki dodatek do ich jadłospisu, dobre karmy to takie, które bazują na mięsie, a dodatki roślinne występują jedynie w niewielkiej ilości. Karmy powinny mieć w składzie jak najwięcej białka i stosunkowo niewielkie ilości węglowodanów oraz umiarkowane ilości tłuszczu.

PozycjaMarka karmyKup karmę
1.Royal CaninZamów karmę
2.OrijenZamów karmę
3.Taste of the WildZamów karmę
4.Sanabelle SensitiveZamów karmę
5.Purina OneZamów karmę
6.WhiskasZamów karmę
7.N&DZamów karmę
8.BritZamów karmę
9.ApplawsZamów karmę
10.JoseraZamów karmę

Najlepsze karmy dla kota 2024 – nasz ranking

1. Karma Royal Canin

Karma Royal Canin jest przeznaczona dla młodych i dorosłych kotów. Charakteryzuje się bardzo dobrym składem pod względem makroskładników, gdyż zawiera aż 37% białka, co jest ilością plasująca ją wśród najlepszych karm dostępnych na rynku. Ponadto ma 12% olejów i tłuszczów surowych, 8,2% popiołu surowego i 6,2% włókna surowego. Taki skład sprawia, że karma dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także dba o odpowiednią perystaltykę jelit kota.

2. Karma Orijen

Kolejna propozycja to Karma Orijen, która od lat jest uznawana za jedną z najlepszych na rynku. Zawiera aż 45% białka przy 20% tłuszczu i węglowodanach nieprzekraczających 15% składu. Jednocześnie dostarcza kotom wszystkich niezbędnych mikroelementów dzięki wysokiej zawartości dodatków botanicznych, które zostały tak dobrane, by spełnić wysokie wymagania organizmu kota. Sama karma powstaje ze świeżego mięsa, a ponadto ma dodatki probiotyczne.

3. Karma Taste of The Wild

Taste of The Wild to zdrowa, a także smaczna karma dla kotów w każdym stadium życia. Powstaje bez dodatku zbóż z pieczoną dziczyzną i wędzonym łososiem. Dzięki temu ma wysoki poziom białka, a także dużą ilość istotnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych Omega. Producent dba o to, by karma była pełnowartościowa, więc poza odpowiednimi proporcjami makroskładników, karma zawiera liczne dodatki chelatowanych minerałów, a także jagód, malin i pomidorów.

4. Karma Sanabelle Sensitive

Sanabelle Sensitive to karma dla najbardziej wrażliwych kotów. Jest to produkt wyjątkowy, którego skład został tak opracowany, by nawet koty z bardzo wrażliwymi żołądkami nie miały żadnych problemów po jej konsumpcji. Jest jednocześnie bardzo odżywcza, a producent nie poszedł na żaden kompromis, jeśli chodzi i ilość minerałów. Ponadto ma też optymalne proporcje wszystkich makroskładników. Karma jest nie tylko lekkostrawna, ale też smaczna, przez co koty, które mogą czuć niechęć do jedzenia przez ich delikatny układ pokarmowy, tę karmę jedzą z przyjemnością.

5. Karma Purina One

Karma Purina One to produkt opracowany z myślą o kotach, które przeszły zabiegi, choroby lub sterylizację. Jej skład pozwala na utrzymanie zdrowego metabolizmu, a jednocześnie dba i to, by wszystkie z niezbędnych witamin i minerałów dostały dostarczone w optymalnych ilościach. Ta karma to produkt dla kotów, które mają problemy ze zdrowiem lub wymagają szczególnej opieki tymczasowo lub na stałe. Ze względu na ilość zawartych minerałów karma jest odpowiednia dla kotów, które wymagają szczególnego zadbania o ich układ moczowy i nerki. Ponadto jest to odpowiedni produkt zarówno dla małych, jak i dorosłych kotów.

6. Karma Whiskas

Popularna karma Whiskas to produkt dla kotów, które ukończyły pierwszy rok życia. Ten produkt ma za zadanie zapewnić im wszystkie elementy, na które powinna składać się zdrowa dieta. Ma on stosunkowo dużą ilość białka i tłuszczu, ale posiada również dodatki roślinne i odpowiednie minerały oraz witaminy, których samo mięso nie jest w stanie zapewnić. Dzięki temu ten produkt jest kompletny, a kot może dzięki niemu zaopatrzyć się we wszystko substancje niezbędne do długoterminowego utrzymania zdrowia. Przy okazji pozwala zachować czyste zęby oraz zdrowe drogi moczowe.

7. Karma N&D

Znana karma N&D to produkt dla dorosłych kotów z alergią. Posiada aż 28% jagnięciny i odpowiednią ilość tłuszczów i węglowodanów. Poza tym charakteryzuje się dużą zawartością niezbędnych mikroelementów, które są istotnymi dodatkami do każdej karmy wysokiej jakości. Poza minerałami karma zawiera też dodatki witamin, co pozwala traktować tę karmę jako codzienny element zbilansowanej diety kota. Karma jest ponadto całkowicie pozbawiona dodatków zbóż, a więc nie posiada zawartości glutenu. Dzięki temu jest to produkt dobry dla kotów, które źle reagują na tańsze karmy ze zbędnymi dodatkami zbożowymi.

8. Karma Brit

Jedna z najbardziej docenianych karm na rynku – karma Brit to produkt, który w przynajmniej 32% składa się z mięsa kurczaka. W skład wchodzi też olej z łososia i wątroba z kurczaka, które zapewniają dobre źródło zdrowych dla kota tłuszczy i witamin rozpuszczanych w tłuszczach. Ponadto karma zawiera odpowiednie proporcje minerałów i innych witamin, które są kluczowe do tego, by nazwać ją optymalną dla zdrowia kociego organizmu. Jest to produkt nadający się dla dorosłych i wysterylizowanych kotów.

9. Karma Applaws

Karma Applaws to produkt uniwersalny dla dorosłych kotów. W jej skład wchodzi kurczak i łosoś, co czyni ją smaczną i pożywną dla kota. Karma zawiera aż 80% mięsa i ryb, co czyni ją jedną z najlepiej nasyconych białkiem karm. Dodatki z tłuszczu i węglowodanów w optymalnych ilościach sprawiają, że jest ona optymalna dla układu trawienia kota. Ponadto ze względu na dodatki minerałów i witamin zapewni wszystko, co niezbędne w codziennej diecie. Karma Applaws ma też specjalnie opracowaną hipoalergiczną formułę i nie posiada zbędnych dodatków roślinnych, takich jak zboża, na które koty mogą źle reagować.

10. Karma Josera

Karma Josera to produkt dla najbardziej wymagających i wybrednych kotów. Przeznaczona jest dla kotów dorosłych, które nie chcą jeść innych karm. Ma smak wyraźny smak wołowiny, co pozwala zachęcić koty do jedzenia. Ponadto ma świetny skład, gdyż zawiera aż 27% białka surowego i 9% tłuszczu, co jest odpowiednią proporcją dla układu trawiennego kota. Producent zadbał także o dodatek witamin rozpuszczanych w tłuszczach i wodzie, co gwarantuje dostarczenie wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

Jak kupić dobrą karmę dla kota?

Kupując karmę dla kota, trzeba dokładnie pochylić się nad składem karmy, a następnie dopasować ją do potrzeb konkretnego osobnika. Dużym błędem jest kupowanie takiej samej karmy dla kota w każdym wieku, a także nie zwracając uwagi na stan zdrowia konkretnego kota. Jeśli ma się duże wątpliwości, co do tego, jaka karma będzie najlepsza, warto skorzystać z porady weterynarza lub kogoś, kto zajmuje się profesjonalnie hodowlą kotów. Można jednak bazować na ogólnych informacjach, które zazwyczaj będą wystarczające.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy dany produkt jest przeznaczony dla kotów dorosłych, czy młodych. Karmy mogą się w tym kontekście nieco różnić składem i proporcjami mikro i makroskładników, co jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju kota. Na rynku są też karmy uniwersalne, jednak trzeba to dokładnie sprawdzić i dopasować karmę patrząc na zalecenia producenta.

W drugiej kolejności należy uwzględnić potencjalne choroby kota. Inne karmy nadają się dla kotów zdrowych, a inne dla kotów mających problemy z nerkami lub układem trawienia. W tym kontekście poszczególne produkty różnią się od siebie głównie ilością mikroelementów, a chcąc, by kot zachował zdrowie na długo, trzeba koniecznie na to zwrócić uwagę.

Na rynku dostępne są również karmy dla kotów wyjątkowo wybrednych. Mają one mocniejszy smak i skład, który w większych proporcjach składa się z wysokiej jakości mięsa. Może to być wołowina lub na przykład łosoś. Jeśli ma się kota, który jest ponadprzeciętnie wybredny, warto poszukać takim karm, które prędzej trafią w jego gust.

Składniki dobrej karmy dla kota. Na co zwrócić uwagę?

Niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na skład karmy dla kota. Dużym błędem jest karmienie kotów resztkami ze stoły, gdyż rzadko taka dieta składa się z makro i mikroskładników w odpowiednich proporcjach. To jest właśnie główna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, kupując karmę.

Karma wysokiej jakości powinna składać się w głównej mierze z mięsa i jego pochodnych. Nie jest to jednak jedyny makroskładnik, gdyż niezbędne są też tłuszcze i niewielka ilość dodatków roślinnych. Tym, co różni dobre karmy, od tych gorszej jakości jest to, że słabsze karmy zazwyczaj mają o wiele więcej dodatków roślinnych, które w dużej ilości są zbędne. Koty są mięsożercami i nie potrzebują dużej ilości roślin. Powinny je jeść, ale w niewielkich ilościach. To sprawia, że poza samą jakością surowców, z których powstaje karma, trzeba zwrócić uwagę na to, by karma składała się przynajmniej w 30% z białka.

Dodatek około 10% tłuszczów też jest niezbędny, gdyż to bardzo ważny makroskładnik wpływający na metabolizm i układ trawienny kota. Węglowodanów powinno być w karmie stosunkowo niewiele. W praktyce oznacza to, że skład karmy nie powinien zawierać dużych ilości dodatków roślinnych, takich jak zboża. Można je uznać za niepotrzebne wypełniacze, które co prawda zwiększają kaloryczność diety i objętość karmy wpływając przez to na niższą cenę, jednak nie dostarczają niczego, czego kot potrzebuje w codziennej diecie w dużych ilościach.

Zbędna ilość dodatków roślinnych sprawi, że kot będzie tył, przyjmując zbyt dużą ilość kalorii, jednak jednocześnie wcale nie będzie dostarczał odpowiednio dużej ilości witamin, minerałów i białka, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do problemów zdrowotnych, skrócić życie kota, a także sprawić, że będzie ona mnie żywiołowy i bardziej ospały.

Ponadto dobra karma dla kota charakteryzuje się tym, że zawiera dużą ilość dodatkowych witamin i minerałów. Naturalne produkty mogą nie zawierać wszystkiego, czego kot potrzebuje. W naturalnych warunkach spożywa on nieco roślin, podczas gdy w dobrych karmach stanowią one dodatek. Na etykiecie produktu powinny być więc wyszczególnione witaminy i minerały, które zostały dodane do karmy, by zoptymalizować jej skład w kontekście naturalnych potrzeb organizmu. Niekiedy stosuje się dodatki roślin, takich jak siemię lniane, co jest dobre dla składu i dopuszczalne, pomimo że są to dodatki roślinne. Tego typu dodatki wpływają pozytywnie na zdrowie kota ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych w przeciwieństwie do dodatków zbożowych.

Sucha karma dla kota

Trudno jednoznacznie określić, czy sucha karma jest lepsza od mokrej. Weterynarze nie mają na ten temat jednoznacznego zdania, więc ogólnie można założyć, że te karmy można łączyć. Należy jednak pamiętać, że jeśli daje się kotu jedynie suchą karmę, trzeba też zadbać by stosunkowo dużo pił. W przypadku, gdy jadłospis składa się w większej ilości z mokrej karmy, wody w diecie może być nieco mniej.

Sucha karma dla kota jest nieco bardziej praktyczna, gdyż niczego nie brudzi i łatwiej ją dozować. Ponadto ma dłuższy termin przydatności do użycia, więc jeśli komuś zależy na praktyczności, jest to lepszy wybór.

Mokra karma dla kota

Zaopatrując się w mokrą karmę dla kota, trzeba zwrócić uwagę na te same parametry, co w przypadku karm suchych. Musi się ona składać w dużej mierze z mięsa i nie zawierać zbędnych dodatków roślinnych i wypełniaczy. Przed zakupem należy dokładnie przestudiować etykietę i sprawdzić, czy karma nie zawiera bardzo dużych ilości konserwantów.

Preferencje większości kotów są takie, że będą one chętne do jedzenia zarówno karmy mokrej, jak i suchej, więc jest to w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia kota do danego rodzaju pokarmu. Dla zdrowia kota nie powinno być większych różnić, która forma będzie przeważać, o ile obydwa rodzaje karm będą pochodziły od renomowanych producentów, którzy dbają o skład.

Możliwość komentowania została wyłączona.