Kot brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski krótkowłosy bez trudu podbija ludzkie serca za sprawą swego wyglądu, który najbardziej kojarzy się z miękką, pluszową zabawką. Podobno pierwowzorem książkowego, obdarzonego szerokim uśmiechem kota z Cheshire był właśnie kot brytyjski.  Autorowi „Alicji w Krainie Czarów” kojarzył się najprawdopodobniej z baśniowymi stworzeniami. Choć nazwa sugeruje, że miejscem pochodzenia rasy jest Anglia, to jej korzenie sięgają epoki starożytnego Egiptu, skąd za sprawą podróżujących Rzymian trafiły do Wiecznego Miasta. Stamtąd z kolei, wraz z rzymskimi żołnierzami, wyruszyły statkami na podbój Brytanii. Koty brytyjskie świetnie zaadaptowały się do angielskich warunków życia i w niedługim czasie licznie zasiedliły jej tereny, jako popularni łowcy gryzoni. Dopiero w XIX wieku zaczęto je brać pod uwagę jako rasę hodowlaną, zaś dynamiczny rozwój hodowli nastąpił po II wojnie światowej, jako próba odtworzenia rasy. W tym celu nieliczne pozostałe przy życiu osobniki zaczęto krzyżować z przedstawicielami innych ras, co było oczywiście procesem bardzo żmudnym i czasochłonnym.

kot brytyjski krótkowłosy

Wygląd kota brytyjskiego

Brytyjczyki są kotami średniej wielkości, ważą od 4 do 8 kilogramów. Ich głowa jest okrągła, o pełnych policzkach i wypukłej czaszce. Nie jest przesadą stwierdzenie, że kot brytyjski ma pyszczek jak księżyc w pełni.  Uszy kotów są szeroko rozstawione, stosunkowo małe, o zaokrąglonych końcach. Ich oczy są  duże i okrągłe, zdecydowanie podkreślające image łagodnego pluszaka. Łapy są średniej długości, dość mocne, zakończone okrągłymi, puchatymi stopami. Kot brytyjski krótkowłosy i jego ogon, który jest gruby, szeroki u nasady i zaokrąglony na końcu. Sierść kotów brytyjskich jest krótka, gęsta, gruba i puszysta. Jej umaszczenie jest bardzo różnorodne, mówi się nawet o ponad stu kolorach i odcieniach. Wśród wielbicieli rasy najbardziej ceniona jest barwa niebieska, lecz popularne są i inne warianty kolorystyczne.

Charakter kota brytyjskiego

Osobowość kotów brytyjskich jest adekwatna do ich wyglądu pluszaka. Są spokojne i leniwe, nie są wielbicielami aktywnego trybu życia. Z natury  przyjacielskie i towarzyskie, lubią pieszczoty, jednak nie domagają się ich natrętnie. Nie przepadają za noszeniem na rękach. Nie bywają agresywne, drapią  i podgryzają jedynie doprowadzone do ostateczności. Mimo przyjaznego usposobienia lubią zachować pewną niezależność, dlatego doskonale radzą sobie pozostawione same w domu – choć oczywiście ucieszą się z powrotu mieszkańców. Nie wymagają wychodzenia na zewnątrz, jednak jak każdemu kotu, należy im zapewnić regularną dawkę ruchu i zabawy – Brytyjczyki są inteligentne i łatwo uczą się nowych sztuczek. Przygotowując przestrzeń dla kota, warto zainwestować w drapak i teren do niewysokich wspinaczek.

Żywienie

Żywienie kotów brytyjskich powinno opierać się na wysokiej jakości mięsie i białku, czy to w formie karmy suchej czy mokrej. Ze względu na krótką żuchwę karma sucha powinna składać się z cząstek o kształtach ułatwiających jej spożycie. Ze względów zdrowotnych karmę kotów brytyjskich warto wzbogacić o składniki wspomagające pracę serca oraz kości i stawy. Samo żywienie kota jest bardzo ważnym elementem jego codziennego utrzymania. Chcąc utrzymać w dobrym stanie ich lśniące futro dobrze jest wybierać karmę bogatą w oleje roślinne oraz ryby. Istotne jest aby Brytyjczyka nie przekarmiać, ponieważ nadwyżka kilogramów dodatkowo obciąży jego stawy i kości. Dlatego, jak już wspomniano wcześniej, należy bardzo ostrożnie dawkować węglowodany, szczególnie w przypadku kastratów.

Pielęgnacja

Rasa brytyjska nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Sierść szczotkuje się raz w tygodniu, przede wszystkim aby zminimalizować połykanie jej przez koty, a w efekcie tworzenie się kul włosowych. Kąpiele nie są niezbędnym elementem higieny. Należy natomiast dbać o czystość uszu oraz oczu, które – najczęściej po spaniu – wytwarzać mogą wydzielinę. Jak w przypadku innych kotów, kot brytyjski krótkowłosy musi mieć kontrolowaną długość pazurów. Wskazane jest wprowadzenie profilaktyki odkłaczającej, na przykład w postaci specjalnej pasty.

Wady i zalety

Do zalet kotów brytyjskich można zaliczyć:

  • łagodny, zrównoważony charakter,
  • przyjazne usposobienie i towarzyskość – łatwo nawiązują kontakty z dorosłymi, dziećmi i innymi zwierzętami,
  • spokojny temperament – koty nie wymagają aktywności na dworze, nie niszczą mebli, nie demolują mieszkania, dobrze czują się nawet w małych domach,
  • samodzielność – bez problemu znoszą samotność, nie domagają się natrętnie pieszczot,
  • dobrze będą się czuły zarówno jako towarzysze osoby samotnej, jak i licznej rodziny.

Jako wady kotów brytyjskich należy wymienić:

  • ze względu na masywną budowę ciała Brytyjczyki są potencjalnie zagrożone chorobami kości i stawów,
  • koty te są również predestynowane do większej zapadalności na choroby serca i naczyń, w porównaniu do przedstawicieli innych ras,
  • wśród kotów brytyjskich stwierdza się również schorzenie zwane wielotorbielowatością nerek,
  • dość często występuje u nich niedrożność kanalików nosowo – łzowych, co związane jest z budową ich krótkiego pyszczka,
  • charakterystyczna jest dla nich choroba będąca odmianą kociej hemofilii. 

Możliwość komentowania została wyłączona.