Zdrowie kota

Zdrowie kota jest bardzo istotnym elementem i nie możemy dopuścić do tego, że nasz pupil zacznie chorować z naszej winy. Każdy odpowiedzialny opiekun, troszczący się o swego kota chce aby cieszył się on dobrym zdrowiem i długim życiem. Najlepszym elementem ochrony kociego zdrowia jest profilaktyka, a także podstawowa wiedza właściciela o objawach chorobowych. Co należy wiedzieć o zdrowiu kota?

zdrowie kota

Szczepienia ochronne kotów

Wprowadzenie szczepionek było kamieniem milowym w walce o ochronę zdrowia zwierząt. Zapobiegając i łagodząc przebieg chorób zakaźnych, w znaczącym stopniu przyczyniły się one do wydłużenia średniej długości życia zwierząt – domowych i dzikich. Również zdrowie kota powinno być wspierane poprzez regularne szczepienia.

Podstawowe szczepienia

Koci katar i nosówka

Między 8 a 10 tygodniem życia powinno być wykonane szczepienie przeciwko tzw. kociemu katarowi, czyli herpeswirusowi typu 1 oraz  kaliciwirusowi. Prócz tego podawana jest szczepionka przeciw panleukopenii, znanej jako zakaźne zapalenie jelit, koci tyfus lub nosówka. Powyższe szczepienia są powtarzane po 2, 3 tygodniach, następnie po roku, a w dalszym życiu: w przypadku kotów niewychodzących – co 2, 3 lata, w przypadku kotów wychodzących – co rok.

Wścieklizna

3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciwko kociemu katarowi i nosówce, kota wychodzącego należy zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Kolejne szczepienia powinny być wykonywane co 2 lata. W przypadku kota nie opuszczającego domu należy rozważyć konieczność wykonania szczepienia.

Szczepienia dodatkowe

Białaczka kotów

Między 8 a 12 tygodniem życia można wykonać pierwsze szczepienie przeciwko białaczce kotów. Kolejna dawka powinna zostać podana po 3, 4 tygodniach od pierwszej, a następnie co rok lub maksymalnie co 2 lata. Szczepienie powinno być poprzedzone testem na obecność bezobjawowego zakażenia wirusem białaczki i wykonane tylko w przypadku otrzymania wyniku negatywnego.

Chlamydioza

W terminie szczepienia przeciwko kociemu katarowi  oraz nosówce, można podać również szczepionkę przeciwko chlamydiozie.

kolnierz dla kota

Objawy choroby u kotów

W przypadku wszelkiego rodzaju chorób najważniejsze jest szybkie wprowadzenie leczenia. Dlatego, w trosce o zdrowie kota, istotna jest uważna obserwacja zwierzęcia, która pozwoli na szybkie wychwycenie ewentualnych niepokojących objawów. Zwykle są one dostrzegalne jako zmiana w jednej lub kilku sferach funkcjonowania kota.

Zachowanie

Właściciela powinny zaalarmować nagłe zmiany w zachowaniu kota. Jeśli stał się on apatyczny, senny, niechętnie włącza się do zabawy, należy wzmóc czujność, a jeśli objawy utrzymują się  – udać się do weterynarza.

Apetyt i pragnienie

Kolejną kwestią są zmiany dotyczące apetytu i ilości wypijanej wody. Zmniejszone łaknienie, niechęć do wody lub przeciwnie – nadmierne pragnienie – również bywają sygnałami choroby. Zwiększonym pragnieniem mogą objawiać się na przykład choroby nerek lub cukrzyca.

Wypróżnienia i mikcja

Profilaktyczna obserwacja kota dotyczy także kuwety. Opiekun podczas usuwania odchodów powinien zwracać uwagę na ich wygląd, wychwytując zmiany w konsystencji i ilości. Należy również obserwować czy w kuwecie nie pojawiają się plamki krwi i czy kot nie oddaje moczu częściej niż zwykle. To ostatnie może świadczyć na przykład o zapaleniu pęcherza moczowego.

Objawy innego rodzaju

Jak już wspomniano, potencjalnie niepokojącymi objawami są wszelkie zachowania odbiegające od standardowych. Ślinienie się, łzawienie i wydzielina z oczu, intensywne drapanie uszu lub całego ciała, plamienie z okolic ogona, kichanie, kaszel i katar, najczęściej również stanowią objawy mniej lub bardziej poważnych chorób i dolegliwości.

Pasożyty u kota

Kocie pasożyty można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Ich obecność nie tylko powoduje dyskomfort, ale także sprawia, że zdrowie kota jest poważnie zagrożone. Pasożyty atakują bowiem narządy organizmu, przenoszą szkodliwe drobnoustroje, obniżają odporność, wywołują stany zapalne i infekcje.

Pasożyty wewnętrzne

Pasożytami wewnętrznymi, popularnie zwanymi robakami, kot może zarazić się już poprzez łożysko lub zaraz po urodzeniu – poprzez mleko matki. Do zarażenia może również dojść na dworze, a nawet poprzez kontakt z jajami przyniesionymi na podeszwach butów właściciela. Do pasożytów wewnętrznych bytujących w organizmie kotów należą glisty, tęgoryjce i tasiemce – te ostatnie są najrzadziej spotykane.

W walce z pasożytami wewnętrznymi ważna jest profilaktyka. Koty powinny być regularnie odrobaczane niezależnie od tego, czy objawy zarażenia są dostrzegalne. Pierwsze odrobaczanie powinno mieć miejsce już w 2, 3 tygodniu życia, następnie należy je powtarzać co 2 tygodnie, aż do ukończenia przez kota 16 tygodnia życia. Kolejne odrobaczania należy uwzględnić w kalendarzu szczepień, ponieważ podanie szczepionki powinno być nimi każdorazowo poprzedzone, z zachowaniem siedmiodniowego odstępu. Po 16 tygodniu życia, do ukończenia przez kota roku, odrobaczanie powinno być powtarzane co 4 tygodnie. W kolejnych latach koty wychodzące najlepiej odrobaczać co 4 tygodnie, zaś koty niewychodzące – co kwartał. Dodatkowo należy pamiętać, że również w dorosłym życiu każde szczepienie powinno być poprzedzone odrobaczaniem.

Preparaty odrobaczające są dostępne pod postacią tabletek, past,  żeli i kropli, które należy zaaplikować kotu do pyszczka. Ponieważ bywa to trudne do wykonania, coraz większą popularnością cieszą się preparaty do stosowania zewnętrznego, które nakłada się w niewielkiej ilości między łopatkami kota.

Pasożyty zewnętrzne

Pasożytami zewnętrznymi, z którymi najczęściej mają do czynienia koty są kleszcze, świerzbowce, nużeńce, pchły, wszy i wszoły.  Podobnie jak w przypadku chorób, objawy działalności pasożytów są dostrzegalne poprzez zmiany w zachowaniu kota. Mowa tu przede wszystkim o uporczywym drapaniu, ale również o rozdrażnieniu wymęczonego uporczywym swędzeniem zwierzęcia. Świąd dotyczy wszystkich wymienionych pasożytów, z wyjątkiem kleszczy, których obecność nie jest odczuwalna. Większość pasożytów jest trudno dostrzegalna gołym okiem i jeśli opiekun ma podejrzenia co do ich obecności, lepiej od razu udać się do weterynarza. Łatwo zauważalna jest ekspansja świerzbowców, które lubią atakować uszy, pozostawiając w nich małe, ciemne plamki – to ich odchody. Dobrze  widoczne są również kleszcze, które tkwiąc w ciele kota powiększają swą objętość.

Walka z pasożytami zewnętrznymi

Walki z pasożytami zewnętrznymi lepiej nie opierać na domowych sposobach. Są one mało skuteczne. Obecnie dostępne są preparaty, za pomocą których szybko można pozbyć się problemu. Nakłada się je zwykle na obszar między łopatkami zwierzęcia, z kolei w ramach profilaktyki można stosować obroże przeciw pchłom. Samodzielnie można usunąć kleszcze, które w ciepłych porach roku są plagą zwierząt przebywających na dworze. Kleszcze usuwa się, chwytając je pewnie palcami u samej nasady, jak najbliżej skóry, a następnie wyciągając ku górze zdecydowanym ruchem. Kleszczy nie powinno się wykręcać, ani smarować olejem, czy innymi tłuszczami. Jest to również dodatkowa pielęgnacja kota, która musi odbywać się dość regularnie.

Jak dbać o zdrowie kota?

Podstawą troski o zdrowie kota, jest stosowanie działań profilaktycznych. Należą do nich przede wszystkim regularne odrobaczanie i szczepienia. Nie bez znaczenia jest wnikliwa obserwacja codziennego zachowania zwierzęcia, dzięki czemu jest możliwe szybkie wychwycenie objawów choroby. Opiekun powinien pamiętać o konieczności udania się do specjalisty w momencie dostrzeżenia niepokojących sygnałów. Jeśli chodzi o kota sfinksa to jest to kot dość specyficzny do pielęgnacji ze względu na brak sierści. Przede wszystkim nie należy leczyć zwierzęcia na własną rękę.

Podsumowanie

Chcąc przez długie lata cieszyć się towarzystwem swego pupila, opiekun powinien dołożyć wszelkich starań w kierunku utrzymania go w dobrej kondycji. Wymienione działania prozdrowotne, wraz z odpowiednią pielęgnacją i żywieniem, stanowią podstawę dla zapewnienia kotu długiego życia w zdrowiu i poczuciu bezpieczeństwa.

Możliwość komentowania została wyłączona.