Pielęgnacja kota

Pielęgnacja kota jest bardzo specyficznym zjawiskiem, gdyż te zwierzęta zazwyczaj potrafią dobrze o siebie zadbać. Koty należą do zwierząt nielubiących brudu. Lubią natomiast mieć świeżą wodę w misce, czyste i miękkie posłanie, a kocie jedzenie nie ma prawa znaleźć się w pobliżu kuwety. Podobnie ma się sprawa z kocią higieną. Zwierzęta te bardzo dbają o własną czystość, potrafią poświęcić wiele czasu na mycie sierści szorstkim językiem i trzeba przyznać, że rezultaty ich starań są bardzo pozytywne. Jednak w niektórych kwestiach warto kota nieco wesprzeć w dążeniu do utrzymania czystości i pięknego wyglądu.

pielegnacja kota

Jak pielęgnować kota?

Koty co prawda bardzo dbają o czystość, jednak same nie są w stanie zadbać o pewne kwestie. Należą do nich przede wszystkim czesanie futra, utrzymanie w czystości uszu i zębów oraz kontrola długości pazurów. Pielęgnacja kota w tych obszarach należy do obowiązków opiekuna, których nie należy lekceważyć.

Pielęgnacja kociej sierści

Jednym z podstawowych elementów pielęgnacji kota jest czesanie sierści. Koty krótkowłose można czesać raz na tydzień, te o dłuższym włosiu częściej, w niektórych przypadkach nawet codziennie. Zależy to w dużej mierze od specyficznych cech danej rasy. Podstawowymi narzędziami niezbędnymi do czesania są dwustronny grzebień z dwoma rodzajami zębów oraz miękka szczotka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli szczotek i grzebieni, różniących się między sobą właściwościami, jakością, materiałem z którego są wykonane i oczywiście cenami. Godne uwagi są z pewnością furminatory, szczególnie dla kotów posiadających gruby podszerstek. Takim przykładem może być kot norweski leśny, którego sierść bywa dość problematyczna.

Jak dbać o zęby kota?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że o kocie uzębienie należy dbać jak o ludzkie. Choroby zębów i przyzębia dotyczą ich tak samo jak nas. U kotów mogą więc wystąpić próchnica, stany zapalne i bóle zębów. Jak wiadomo próchnica wpływa negatywnie na cały organizm, zaś o dyskomforcie związanym z bólem zęba nie ma potrzeby się rozwodzić. Chcąc więc oszczędzić tych nieprzyjemności swojemu pupilowi, warto zadbać o profilaktykę.

Czynna higiena zębów

Ideałem byłoby codzienne szczotkowanie zębów pupila, jednak najpierw należy kota z tą czynnością oswoić. Naukę mycia zębów najlepiej rozpocząć u młodych kotów, lecz przyzwyczajenie do tej czynność starszych zwierząt jest jak najbardziej realne. Najważniejszą zasadą podczas nauki mycia zębów jest cierpliwość i brak pośpiechu. Niczego nie należy robić na siłę.

  • Pierwsze dni należy poświęcić na oswojenie kota z dotykiem. Można głaskać go po pyszczku, delikatnie dotykać dziąseł i zębów. Należy przy tym ostrożnie obchodzić się z niezwykle czułymi na dotyk kocimi wąsami.
  • Kiedy kot przyzwyczai się do manipulowania w okolicach jego pyszczka, można zaznajomić go z pastą do zębów. Musi to być oczywiście pasta weterynaryjna, ponieważ ta przeznaczona dla ludzi, może doprowadzić nawet do zatrucia fluorem. Pastę należy nałożyć na własny palec i delikatnie włożyć kotu do pyszczka, a jeśli nie będzie stawiał oporu można spróbować palcem umyć mu zęby. W sprzedaży dostępne są pasty smakowe, które mogą uatrakcyjnić kotu toaletę zębów. Bardzo popularna jest na przykład pasta o smaku wątróbki.
  • Po kilku dniach można spróbować owinąć palec gazikiem lub specjalną nakładką i przy jej użyciu umyć kotu zęby, używając oczywiście pasty. Na początku lepiej ograniczyć się jedynie do przedniej, łatwo dostępnej powierzchni zębów.
  • Stopniowo można próbować mycia zębów od wewnętrznej strony.
  • Niektóre koty pozostają na etapie czyszczenia zębów gazikiem, co nie jest złe, jednak warto spróbować wprowadzenia specjalnej, miękkiej szczoteczki weterynaryjnej. Pierwszym wyborem powinna być szczoteczka o pojedynczej główce, a jeśli kot ją zaakceptuje, dobrze byłoby wypróbować szczoteczkę o dwóch główkach. Są one osadzone w taki sposób, że pozwalają na równoczesne mycie zębów z dwóch stron. Dla wielu kotów szczoteczki te są jednak nie do zaakceptowania. Zawsze jednak warto spróbować.

Bierna higiena zębów

Bywają koty, u których nauka mycia zębów nie powiodła się. Czasem tak się zdarza, szczególnie u osobników starszych, nieufnych, czasem po ciężkich przejściach. Wtedy należy zrobić wszystko co możliwe, aby zadbać o higienę zębów w sposób bierny. Oznacza to stosowanie specyfików zwalczających kamień, osad nazębny oraz bakterie. Występują one w postaci preparatów, które należy dodawać do karmy suchej lub mokrej, w formie chrupków i suchej karmy oraz w postaci tabletek do rozgryzania.

Jak dbać o pazury kota?

Kot jest drapieżnikiem, posiada więc pazury, które pozwalają mu upolować ofiarę. Poniekąd takie żywienie kota samoistne jest wpisane przecież w jego genach. W środowisku naturalnym długość i ostrość pazurów regulowana jest w sposób zgodny z przyrodą, nie wymagając interwencji z zewnątrz. Jednak w domu zbyt długie pazury stanowią dla kota i właściciela problem. Dla kota – bo wiecznie zaczepiają się o tkaniny, koce i dywany, dla właściciela – bo przyczyniają się do zniszczeń, zwłaszcza gdy kot drapie meble.

W standardowym wyposażeniu domu, w którym mieszka kot powinien znajdować się drapak, jednak na ogół nie rozwiązuje on problemu do końca. Dlatego pielęgnacja kota rozszerza się o jeszcze jedną czynność – kocie pazury należy po prostu przycinać. W każdym sklepie zoologicznym można kupić przeznaczone do tego cążki. Zanim zdecydujemy się na samodzielne obcinanie pazurów, warto kota oswoić z tym, że ktoś zajmuje się jego łapami. Jest to również dobra okazja dla właściciela, żeby poćwiczyć wysuwanie kocich pazurów i dokładnie przyjrzeć się rdzeniowi paznokcia.

Operacja przycinania pazurów powinna przebiegać szybko i sprawnie, bo nawet najłagodniejszy mruczek nie przepada za tą czynnością. Na początku przygody z obcinaniem pazurów warto poprosić kogoś o wsparcie, a konkretnie – przytrzymanie pupila. Aby kot wysunął pazur należy delikatnie ścisnąć opuszek palca. Przy obcinaniu należy bardzo uważać, żeby nie urazić unerwionego i ukrwionego rdzenia, który na szczęście jest dość dobrze widoczny. 

Jeśli nie czujemy się na siłach aby samodzielnie przeprowadzić taką operację, możemy powierzyć ja weterynarzowi, który wykona ją za kilka złotych, błyskawicznie i z minimalnym stresem kota i jego opiekuna.

Czyszczenie uszu u kota

Koty dbają o higienę uszu czyszcząc je łapkami. Jednak pielęgnacja kota powinna obejmować również cotygodniowe sprawdzanie czystości uszu. Jeśli ucho jest czyste można tylko przetrzeć zewnętrzną małżowinę gazikiem zwilżonym ciepłą wodą. Jeśli jest brudne trzeba wyczyścić je dokładniej. Najtańszą, skuteczną i przede wszystkim bezpieczną metodą jest czyszczenie uszu kota ciekłą parafiną, którą można kupić w każdej aptece bez recepty. Do małżowiny zewnętrznej wkroplić należy dwie, trzy krople parafiny,  delikatnie rozmasować ucho, a następnie zebrać brud i tłuszcz gazikiem. Absolutnie nie należy używać patyczków higienicznych, ani też wlewać parafiny do wnętrza uszu.

W sklepach dostępnych jest sporo preparatów do higieny uszu, które mogą zastąpić parafinę. Najczęściej zawierają one substancje antyseptyczne, łagodzące podrażnienia oraz wspomagające regenerację naskórka, są więc bardzo przydatne u kotów z nawracającymi problemami usznymi. Przed ich zakupem warto jednak zasięgnąć porady weterynarza.

Podsumowanie

Koty uchodzą za zwierzęta samowystarczalne, które doskonale potrafią zadbać o własne potrzeby oraz higienę. W dużym stopniu jest to zgodne z prawdą – dzikie koty radzą sobie przecież same i często pielęgnacja kota nie jest konieczna. Z drugiej jednak strony, najprostsze zabiegi higieniczne wpływają na poprawę  jakości życia naszego pupila. Wykonywane regularnie pozwalają uniknąć problemów zdrowotnych, a nawet przedłużyć zwierzęciu życie. Dlatego pielęgnacja kota jest niezwykle  ważnym elementem opieki nad nim  i najlepszym wyrazem troski.

Możliwość komentowania została wyłączona.