Pchły u kota

pchły u kota

Pchły to pasożytnicze owady, odżywiające się krwią. Najczęściej występują u kotów dziko żyjących, bądź tych, które chętnie przechadzają się poza granicami własnego ogródka, ale potrafią też niestety przyplątać się do kotów przebywających głównie w domach. Czasem też mogą zostać przeniesione do domu z kociego hotelu. Pchły rozmnażają się bardzo szybko i mogą skakać na wysokość 30cm i odległość aż do 50 cm.

Ważnym jest, abyśmy wiedzieli, jak rozpoznać, że naszego kota zaatakowały pchły. Znakiem ostrzegawczym może być nerwowość u kota, nadmierne wylizywanie się i drapanie. Pasożytujące pchły wprowadzają do krwi kota alergen, powodujący nieznośny świąd. Kot nie tylko będzie się drapał, ale spróbuje też pozbyć się pasożytów przez gryzienie, tym samym narażając się na ich połknięcie.

Najłatwiej jednak rozpoznać inwazję pcheł poprzez znalezienie ich odchodów. Są one czarne i sypią się z kociej sierści jak proszek. Po zgnieceniu zmieniają barwę na czerwoną, ponieważ składają się z zaschniętej krwi. Często jest ich dużo w kocim łóżku, dlatego należy bezwzględnie je odkurzyć i wyprać.

Preparat na pchły dla kota

Na rynku jest duży wybór preparatów na pchły dla kota. Możemy zaopatrzyć się w specjalną przeciwpchelną obrożę, która nasączona jest preparatem odstraszającym pchły, kleszcze i owady. Jest to środek zapobiegawczy. Mamy również do wyboru krople, dostępne zazwyczaj w tubkach do jednorazowej aplikacji. Możemy nabyć je u weterynarza lub w sklepie zoologicznym. Innym rozwiązaniem jest nabycie specjalnych szamponów lub preparatów w spreju.

Jak pozbyć się pcheł u kota

Kiedy przystępujemy do walki z pchłami, możemy zacząć od wykąpania kotka z użyciem szamponu przeciwpchelnego. To na pewno znacząco złagodzi objawy i ulży w świądzie. Możemy zastosować też krople, aplikując je na kark zwierzęcia. Pamiętajmy jednak, żeby nie stosować środków chemicznych u małych kociąt bez porozumienia z weterynarzem oraz żeby w żadnym przypadku nie użyć kropli przeznaczonych dla psa.

Raczej z kocimi pchłami nie mają problemu koty sfinks oraz te, których sierść czy włos jest znikomy. Pasożyt ten potrzebuje podszerstka do tego, aby mógł swobodnie funkcjonować.

W ich składzie znajduje się substancja, która jest toksyczna dla kotów. Po zaaplikowaniu kropli możemy założyć kotu obróżkę, która jest wodoszczelna i może wystarczyć na kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Substancja w niej zawarta uwalnia się i rozprzestrzenia po sierści i skórze, wchodząc w kontakt z ewentualnymi pasożytami i eliminując je.

Domowe sposoby na pchły u kota

Jeśli zauważyliśmy pchły i pchle odchody u naszego kota i na jego posłaniu, to pewnym jest, że znajdują się one w wielu innych miejscach w domu. Najpierw więc możemy zacząć od wykąpania kota w przeciwpchelnym szamponie. Następnie należy kocie posłanie lub kocyk wyprać w maksymalnie wysokiej temperaturze, a cały dom dokładnie odkurzyć. Bardzo dobrym pomysłem jest również użycie furminatora dla kota, którym wyczesać możemy część pcheł.

Nie zapomnijmy o wszystkich powierzchniach, gdzie nasz kot lubi przesiadywać, na krześle, parapecie, czy np. w ciemnym, miękkim miejscu naszej garderoby. Możemy też zrobić domową pułapkę na pchły, to znaczy blisko jego posłania postawić talerz z ciepłą wodą i mydlinami. Pchły zwabione ciepłem utopią się w mydlinach. Po zwalczeniu inwazji pcheł dobrze jest zastosować u kota jakiś środek zapobiegawczy, np. krople lub obróżkę przeciwpchelną.

Możliwość komentowania została wyłączona.