Pchły u kota

pchły u kota

Spis treści:

  1. Jakie pchły atakują koty?
  2. Rozwój pchły u kota
  3. Jak kot może zarazić się pchłami
  4. Jak poznać, że kot ma pchły?
  5. Ranking preparatów na pchły u kota
  6. Jak pozbyć się pcheł u kota

Pasożyty stanowią duże zagrożenie, nie tylko dla kotów wychodzących, ale również tych, które nie mają kontaktu ze światem zewnętrznym. Pchły są to niewielkie skoczne owady, które wywołują silny świąd u zwierzęcia. Pomimo tego, że są niewielkie, to duży problem domowych zwierząt. Na całe szczęście istnieją pewne skuteczne sposoby walki z nimi. Leczenie warto rozpocząć od razu po zauważeniu pchły u kota, gdyż mogą one prowadzić do wielu problemów zdrowotnych u pupila.

Jakie pchły atakują koty?

Znanych jest aż ok. 2 tysięcy gatunków pcheł, aczkolwiek w Polsce spotkać można jedynie część z nich. Zwierzęta narażone są na atak trzech gatunków: pchła kocia (Ctenocephalides felis), pchła psia (Ctenocephalides canis) i rzadko pchła ludzka (Pulex irritans).

Niestety pchły u kota są źródłem roznoszenia chorób zakaźnych i jaj tasiemców. Przy silnej inwazji kocich pcheł mogą pojawić się równie objawy anemii u zwierzęcia, zwłaszcza jeśli kot jest osłabiony, chory czy w młodym wieku. Pchła kocia to niewielkie owad bez skrzydeł o silnych odnóżach, którymi skacze na znaczne odległości. Co ciekawe, może ona skoczyć nawet na odległość 50 cm i 30 cm wzwyż.

Żeruje nie tylko na kotach, ale także na innych zwierzętach (np. psy). To właśnie ona najczęściej występuje u zwierząt domowych. Jaja pcheł składane są w sierści, a dorosłe osobniki odżywiają się krwią zwierząt. Następnie z takich jaj wykluwają się larwy pcheł. Pasożyty te są niezwykle wrażliwe na ciepło zwierząt oraz wibracje, na ich podstawie wyczuwają obecność swojego żywiciela i atakują go.

Rozwój pchły u kota

Aby móc efektywnie walczyć z kocimy pchłami, warto zapoznać się z cyklem rozwojowym tychże owadów. Dorosłe pchły nie żyją zbyt długo, gdyż są to przeciętnie 2-4 miesiące, jednakże bardzo szybko się rozmnażają. Dorosła samica jest w stanie w trakcie całego swojego życia złożyć aż ok. 500 tysięcy jaj. Po paru dniach z takich jaj pcheł wykluwają się ich larwy.

Co ważne, przebywają one w ciemnych miejscach, mogą to być zakamarki podłóg, legowiska zwierząt, dywany, koce, łóżka. Żywią się przede wszystkim odchodami dorosłych kocich pcheł, a mają postać beznogiego robaka. Następnie przechodzą kilka stadiów, aby po kilkunastu dniach przeobrazić się poczwarki, a po kolejnych dniach w formy dojrzałe. Rozwój kociej pchły trwa od 4 do 7 tygodni, zaczynając od jaja, kończąc na postaci imaga (dorosły pasożyt).

Dokładny czas zależy od paru czynników: gatunek owada, temperatura otoczenia, żywiciel. Owady wydostają się z poczwarek, kiedy wyczują obecność żywiciela.

kocia pchła

Jak kot może zarazić się pchłami?

Zwierzę może zarazić się tymi pasożytami dosyć łatwo, wbrew pozorom wcale nie musi dojść do kontaktu z zarażonym zwierzęciem. Kot może nie opuszczać domu, a pomimo to być zaatakowany przez te owady. Kocie pchły rozwijają się w otoczeniu mruczków, a źródłem zakażenia mogą być koce, zainfekowane legowiska itp.

Człowiek może przynieść do domu na swoim ubraniu jaja, larwy czy poczwarki pcheł na przykład z piwnicy. Na ubraniu ludzi mogą znaleźć się nawet dorosłe pchły i w ten sposób przedostać się na domowego zwierzaka.

Jak poznać, że kot ma pchły?

Pchła kocia jest dosyć łatwo zauważalna, zwłaszcza jeśli zwierzę ma jasną sierść. Są to bowiem owady, które można zobaczyć gołym okiem. Warto przyjrzeć się futerkowi kota, jeśli zwierzę często się drapie i gryzie, czy też jest niespokojne i zdezorientowane. Na początku warto dokładnie przeglądnąć sierść i skórę zwierzęcia, na przykład podczas głaskania czy czesania.

O obecności pcheł świadczą między innymi ranki po ugryzieniach, czerwone czy opuchnięte obszary. Ponadto, zaobserwować można odchody pcheł, czyli charakterystyczne czarne punkty. W przypadku zauważenia pcheł czy też samych odchodów warto od razu działać. Co ważne, insekty nie przebywają tylko i wyłącznie w sierści zwierząt, ale także w dywanach czy meblach. Warto jak najszybciej przystąpić do leczenia, gdyż pasożyty te stanowią zagrożenie dla zdrowia pupili, jak i wszystkich domowników.

Ranking preparatów na pchły u kota

1. Vet-Agro Fiprex Duo Roztwór na Pchły i Kleszcze

2. Pess Bio krople na pchły i kleszcze dla psa i kota

3. Bros Happs Obroża dla kotów przeciw pchłom i kleszczom

4. Francodex obroża na kleszcze i pchły dla kota

5. Eurowet VETIQ Flea Guard – preparat na pchły i kleszcze

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Najczęściej stosowany jest środek w postaci kropki, który aplikuje się na sierść zwierzęcia. Nie jest on toksyczny dla zwierząt i ludzi, a skutecznie zabija pasożyty, takie właśnie jak kocie pchły czy kleszcze. Nie należy nigdy korzystać z kropel dla psów, gdyż ich stężenie czy dawka może okazać się za wysoka.

Krople aplikuje się na kark zwierzęcia. Inną propozycją jest szampon na pchły u kota, o ile zwierzę toleruje kąpiele. Dostępna jest także prosta w użyciu obroża na kocie pchły, polecana dla dorosłych zwierząt. Jeśli chodzi o kocięta, nie wolno u nich korzystać z preparatów chemicznych. Również dobrym sposobem będzie używanie furminatora dla kota w celu częstego wyczesywania jego sierści.

Najlepiej w tym wypadku dokładnie przeczesywać sierść. Podczas walki z pchłami, należy pamiętać także o częstym czyszczeniu legowisk, odkurzaniu dywanów i podłóg oraz praniu pościeli. W ten sposób można pozbyć się jaj i larw pcheł.

Preparat na pchły u kota

W celach profilaktycznych, ale także do walki z kocimi pchłami, korzysta się z wielu różnych preparatów. Wybór jest ogromny, więc bez problemu można pozbyć się uciążliwych owadów w wygodny dla siebie i zwierzęcia sposób. Ważne jest to, aby odpowiednio dobrać produkt, aby pozbył się problemu, czy też ochronił przed nim zwierzę, ale także nie wywołał żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.

Środki na pchły dla kota są bezpieczne dla zwierzęcia, a zarazem skutecznie eliminują pasożyty, ale także jaja pcheł i ich larwy. Dostępne są między innymi: krople na pchły, proszek, obroża, szampon na pchły dla kota czy też spray na pchły u kota. Warto pamiętać, aby zabić pchły nie tylko przebywające na zwierzęciu, ale również ich postacie, które mogą znajdować się w otoczeniu (np. legowisko). Do tego służą specjalne proszki, które rozsypuje się na zainfekowane miejsca.

Możliwość komentowania została wyłączona.