Legowiska dla psa – jak wybrać odpowiednie?

legowisko dla psa

Jak dobrać rozmiar legowiska do wymiarów psa? Przed pojawieniem się w domu nowego członka rodziny, jakim jest pies, konieczne jest zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria, które pomogą w wychowaniu pupila oraz zapewnią mu najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Ogromne znaczenie ma wybór posłania dla psa. Jest to wbrew pozorom trudne zadanie, gdyż nie każdy, zwłaszcza początkujący opiekun czworonoga zdaje sobie sprawę z tego, na co warto zwracać uwagę, dokonując takiego wyboru. Legowisko powinno nie tylko zapewniać komfortowy sen i wypoczynek w ciągu dnia, ale powinno również być miejscem, w którym pies będzie chętnie spędzał czas.

Przeciętne psy dorosłe śpią w ciągu dnia nawet około 18 godzin. Z tego właśnie powodu ważne jest zapewnienie im odpowiedniego miejsca do komfortowego wypoczynku. Legowiska dla psa powinny być więc dobrane do gabarytów zwierzęcia. W tym celu najlepiej jest zmierzyć psa od głowy, aż do nasady ogona. Do otrzymanego wyniku należy dołożyć jeszcze około 20 cm, które są niezbędne do tego, aby pupil mógł swobodnie zmieniać pozycję. Zbyt małe legowisko sprawi, że znalezienie odpowiedniej pozycji do snu będzie utrudnione, przez co zwierzę nie będzie chciało spędzać w nim czasu. Jeśli z kolei będzie za duże, nie zagwarantuje mu poczucia bezpieczeństwa oraz właściwego poziomu komfortu. Biorąc to pod uwagę zakup legowiska dla szczeniaka jest jeszcze większym wyzwaniem. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup przejściowego posłania nieco większego niż aktualne wymiary malucha, które zostanie wymienione, gdy osiągnie on już swoje docelowe wymiary.

Jaki kształt, wygląd?

Obecnie legowiska dostępne są w wielu różnych kształtach. Posłania typu igloo posiadają zabudowaną konstrukcję przypominającą nieco budę. Są idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich psów, które potrzebują schronić się przed hałasem. Większe budki sprawdzą się w przypadku zwierząt o nieco większych rozmiarach, które lubią spędzać czas np. na tarasie lub w ogrodzie. Dla dużych ras idealne będą legowiska dla psa w formie materaca. Pozwalają one na komfortowy wypoczynek w dowolnej pozycji i sprawdzą się w przypadku pupili lubiących otwarte przestrzenie. Zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej wybierane są modele posiadające nieco wyższe boki, które swoim wyglądem przypominają kanapę. Dzięki nim zwierzę może przyjąć wygodną pozycję oraz poczuć się bardzo komfortowo. Dla zwierząt starszych oraz w okresie rekonwalescencji po przebytych chorobach lub zabiegach przeznaczone są legowiska ortopedyczne. Idealnie dopasowują się one do ciała psa, zapewniając podparcie dla kręgosłupa. Jednocześnie doskonale chronią stawy zmniejszając ich dolegliwości bólowe. Są one nie tylko bardzo wygodne, ale także łatwo jest do nich wejść. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu posłania dla psa?

Bardzo ważnym parametrem, na który również powinno się zwrócić uwagę, podczas wyboru legowiska dla psa jest materiał, z którego wykonane zostało obicie, a także to, co znajduje się w jego wnętrzu. Tkanina zewnętrzna powinna być miła i przyjemna w dotyku, dzięki czemu pies będzie chętnie spędzał na legowisku czas. Musi być ona także łatwa w czyszczeniu, co pomoże w utrzymaniu posłania w należytej czystości. Najlepiej, aby można było je prać w pralce, dzięki czemu szybko usuniemy z niej zabrudzenia z błota, kurzu, a także pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu. Materiał musi także być wytrzymały na zadrapania, aby pies nie poszarpał go zębami lub pazurami, co jest bardzo prawdopodobne w przypadku młodych psiaków. Wewnątrz powinno znajdować się wypełnienie z kulek silikonowych, które dobrze dopasowują się do kształtów ciała zwierzęcia, dzięki czemu może on przyjąć najbardziej komfortową i wygodną pozycję. Silikon ma także właściwości antybakteryjne, co pozytywnie wpłynie na poziom higieny takiego legowiska dla psa. 

W jakim miejscu w domu ustawić posłanie?

Oprócz wyboru komfortowego i trwałego legowiska dla psa ogromne znaczenie ma także to, w jakim miejscu w domu zostanie ono ustawione. W ciągu dnia najlepiej, aby stało ono w miejscu, z którego zwierzę będzie mogło obserwować domowników. Jest to ważne zwłaszcza dla psów, które lubią towarzystwo ludzi. Jednocześnie musi to być miejsce ciche i spokojne, aby codzienne czynności wykonywane przez ludzi nie zakłóciły mu wypoczynku. Można więc ustawić je w kącie salonu oddalonym od telewizora lub w przedpokoju, z którego w dowolnej chwili będzie mógł przejść do innych pomieszczeń.

Możliwość komentowania została wyłączona.