Kot czy pies – oto jest pytanie

kot czy pies

Mówią, że psy to najlepsi towarzysze człowieka, że są najwierniejszymi istotami pośród wszystkich zwierząt. A co z kotami? Przecież też niektóre są blisko nas, są oswojone, mieszkają z nami w domach, mają swoje legowiska. Psy są obecne w życiu człowieka już od wielu lat i ciężko sobie wyobrazić, że mogłoby ich zabraknąć. Dlatego pytanie: kot czy pies jest zadawane bardzo często.

Dlaczego warto wybrać psa?

Wiele osób, które już posiada swojego pupila wie o tym doskonale i może przekazać szereg pozytywnych aspektów posiadania tego zwierzęcia tym, którzy się zastanawiają nad przygarnięciem czworonoga. Psy bardzo zżywają się ze swoimi właścicielami, cieszą się na ich widok, co wprawia w radość. Niekiedy bywa tak, że los sprawia iż stajemy się samotni, najbliższa rodzina nas opuszcza, mąż umiera, dzieci się wyprowadzają – to smutny obraz życia, ale prawdziwy.

Z pomocą wtedy przychodzi nam pies. Niejednokrotnie może nam uratować życie, ponieważ istnieją przykłady, gdzie pies wzywa pomoc do poszkodowanego. Są przewodnikami dla niewidomych, są wsparciem dla chorych, rozładowują stres po ciężkim dniu, wspierają kondycję i ruch, w końcu piesek sam na spacer nie wyjdzie.

Przy okazji spaceru można nawiązać nowe znajomości, dlatego pomagają wspierać kontakt z ludźmi. Ponadto wspomagają odporność i rozwój u dzieci, uczą je empatii , dbałości o drugą istotę. Zalety posiadania psa można mnożyć i mnożyć, ale istnieją także negatywne aspekty. Co w sytuacji, gdy gdzieś wyjeżdżamy i nie zawsze możemy zabrać ze sobą pupila? Musimy organizować dla niego opiekę.

Pies traci sporo sierści albo włosów, więc trzeba po nim systematycznie sprzątać, pies potrzebuje uwagi właściciela, tak jak dzieckiem trzeba się nim zaopiekować, przedkładając czasami jego potrzeby nad swoje. Istnieją także niebezpieczne gatunki psów, których nawet właściciel nie może być pewny czy nie wyrządzą mu krzywdy, a są brane po to, aby właściciel potencjalne czuł się bezpiecznej, w obawie przed np. złodziejami.

Kot najlepszym przyjacielem ?

Weźmy teraz pod lupę kota. Niezależnie czy mamy na myśli koty bez rasy tzw. dachowce, czy koty rasowe podążają one owszem własnymi ścieżkami, ale także potrafią żyć w symbiozie z człowiekiem, towarzyszyć mu podczas codziennych zajęć, niektóre są wierne, ponieważ utożsamiają się ze swoim żywicielem, ale same też potrafią przetrwać w razie gdyby tego właściciela zabrakło. Czasami jednak są nosicielami chorób, powodują uczulenie u dzieci, nie są takie przyjemne i życzliwe jak psy. Dlatego musimy rozważyć wszystkie za i przeciw posiadania obu gatunków osobników i podjąć decyzję, który będzie dla nas odpowiedni.

Warto jest wiedzieć, iż kot czy pies – to jest nadal zwierzę, które powinno przy naszym boku znaleźć dużo ciepła i troskliwości.

Możliwość komentowania została wyłączona.