Koty dla alergików – którą rasę wybrać

koty dla alergików

Alergie uprzykrzają ci życie? Ciągłe kichanie i swędzenie mogą zniechęcić każdego, nawet największego miłośnika kotów, do posiadania ich w domu. Nie ma w tym nic dziwnego. Ludzie są dwa razy bardziej narażeni na alergie na koty niż alergie na psy. Mimo to trudno oprzeć się tym futrzanym pięknościom i okazuje się, że wcale nie trzeba. Jeśli nawet pomimo alergii nadal pragniesz mieć kota, istnieją rasy hipoalergiczne, o których wiadomo, że wytwarzają mniej alergenów niż inne koty. Należy pamiętać, że żadna rasa nie jest całkowicie niealergiczna, ale wybór niektórych z nich może ograniczyć niepożądane reakcje.

Kot dla alergika

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co powoduje alergie, na które cierpisz? Mimo powszechnego przekonanie winowajcą nie jest to kocie futro, ale białko o nazwie Fel D1 znajdujące się w ślinie kota. To właśnie ono wywołuje u niektórych reakcje takie jak kichanie i swędzenie. Gdy kot poliże swoją sierść, ślina naładowana alergenami wysycha i unosi się w powietrzu, zwiększając prawdopodobieństwo reakcji.

Niektóre rasy produkują mniej białka Fel D1 niż inne, co czyni je idealnymi kotami dla alergików. Istnieją jednak również inne czynniki, które wpływają na produkcję alergenów u kota. Po pierwsze, samce wytwarzają więcej alergizujących wydzielin niż kotki. Co więcej, ilość alergenów wzrasta także przy samcach, które nie zostały wykastrowane. Zauważono również, że koty o ciemnym futrze mają tendencję do produkowania większej ilości alergenów niż koty jasne, chociaż do tej pory nie wiadomo dlaczego. Także wiek kota ma znaczenie, ponieważ kocięta wytwarzają mniej alergenów niż osobniki dorosłe. Dlatego właśnie koty dla alergików są tak poszukiwane.

Najlepsze rasy kotów dla alergików

Istnieją koty, które nie uczulają, ponieważ wytwarzają mniej alergenów i mogą nieco ułatwić życie podatnym na alergie osobom, które decydują się na posiadanie w domu zwierzaka. Pamiętaj, że lista przedstawiająca koty hipoalergiczne nie powinna być jedyną rzeczą, którą bierzesz pod uwagę podczas decydowania o tym, którą rasę kota adoptować, ale na pewno będzie pomocna.

Najlepszym sposobem na ustalenie, czy jesteś wrażliwy na danego kota, jest spotkanie z nim i spędzenie razem trochę czasu. Jeśli więc chcesz zaadoptować kociaka, przed podjęciem decyzji skontaktuj się z dotychczasowym właścicielem, lub opiekunem w schronisku dla zwierząt i umów się na spotkanie ze swoim potencjalnym nowym przyjacielem. Oto lista przedstawiająca koty antyalergiczne, która pomoże ci nieco odnaleźć się wśród ogromu kocich ras i wybrać odpowiednią dla siebie.

Kot balijski

Często określany jako kot długowłosy syjamski, balijczyk zdecydowanie nie wygląda jak kandydat na hipoalergiczną rasę kotów, ze względu na piękną puszystą sierść. Jest to jednak jedna z niewielu ras, które produkują mniej białka Fel D1 niż inne koty, przez co wywołują mniej reakcji alergicznych u ludzi.

kot balijski
Kot balijski – źródło: Wikipedia

Koty balijskie są inteligentne, urocze i zabawne. Podobnie jak koty syjamskie, są znane ze swojej zdolności do komunikacji głosowej i bardzo towarzyskie. Koty balijskie są też wrażliwe na nastrój swojego ludzkiego opiekuna. Chętnie rozweselą cię radosną pogawędką, jeśli czujesz się ponuro.

Kot orientalny krótkowłosy

Koty orientalne krótkowłose są uważane za koty antyalergiczne. Mimo ich krótkiej sierści wciąż dobrą praktyką jest regularne ich czesanie, aby ograniczyć problemy do minimum.

kot orientalny krotkowlosy
Kot orientalny krótkowłosy – źródło: Wikipedia

Osobowość kota orientalnego jest tak samo charakterystyczna i wyjątkowa, jak jego wygląd. Są naturalnymi „rozweselaczami”, pełnymi entuzjazmu i uwielbiającymi być w centrum uwagi. Są też zmienne, W jednej minucie niedostępne i chłodne, w następnej ożywione i dociekliwe. Są bardzo ciekawskie i dołożą wszelkich starań, aby zaangażować się we wszelkie twoje działania.

Kot jawajski

Podobnie jak balijczyk, jawajczyk ma średniej długości pojedynczą warstwę sierści, ze względu na brak podszerstka. To z kolei przekłada się oczywiście na mniej alergenów.

kot jawajski
Kot jawajski – źródło: Wikipedia

Koty jawajskie są oddane, inteligentne i znane ze swoich umiejętności komunikacyjnych. Jedną z ich ulubionych zajęć jest jedzenie, przy czym spalają dodatkowe kalorie podczas zabaw i wybryków, których są dużymi fanami. Ta rasa jest idealna, jeśli chcesz responsywnego kota, który jest łatwy do wyszkolenia i lubi okazywać uczucia, mrucząc ci do ucha i podążając za tobą gdziekolwiek się udasz. Kot jawajki jako kot dla alergika sprawdza się doskonale.

Devon Rex

Z dwóch rodzajów kotów rasy Rex, Devon ma zarówno mniej futra, jak i jet ono krótsze. Twój Devon Rex będzie musiał często czyścić opuszki łap i uszy z nagromadzonego oleju, ale także nie będzie potrzebować częstych pełnych kąpieli, w przeciwieństwie do kotów takich jak np. również hipoalergiczny sfinks lub Cornish Rex.

kot Devon Rex
Kot Devon Rex – źródło: Wikipedia

Devony porównywane są do elfów, ze względu na swoje ogromne uszy, duże oczy i ogólnie dość wyjątkowy wygląd. Znane są z tego, że przytulają się do swoich właścicieli w nocy i budzą ich rano kocimi pocałunkami i mruczeniem. Ponieważ Devon zrzuca z siebie mniej sierści, niż inne rasy, możesz przytulać się do niego bez obawy, że wyjdziesz później z domu oblepiony kocim futrem.

Kot syberyjski

Podobnie jak koty balisjkie, koty syberyjskie mają umiarkowanie długą sierść, ale nadal są hipoalergiczne ze względu na niższy niż przeciętny poziom enzymów w ich ślinie. Niektórzy twierdzą, że 75% alergików nie reaguje na syberyjczyka.

kot Syberyjski

Koty syberyjskie to czułe zwierzaki o dużej dozie osobowości i wesołości. Są otwarte na zabawę, fascynują się wodą i lubią kąpiele. Są inteligentne, potrafią rozwiązywać problemy, aby uzyskać to, czego chcą. Pomimo swoich rozmiarów są bardzo zwinne i świetnie skaczą.

Możliwość komentowania została wyłączona.