Koty dla dzieci

koty dla dzieci

Dzieci przepadają za pupilami domowymi, a w szczególności za kotami. Jednak świadomi rodzice zdają sobie sprawę, że nie wszystkie mruczki są najlepszymi kompanami zabaw – niekiedy na pieszczoty potrafią odpłacić się agresywną rekcją, która może być bolesna. Jakie koty dla dzieci są więc szczególnie polecane?

Rasy kotów dla dzieci

Niemal każdy mruczek może stać się wspaniałym przyjacielem małego człowieka – i to niezależnie od rasy. Istnieje jednak kilka kocich ras, które szczególnie wyróżniają się łagodnym usposobieniem oraz ogromną cierpliwością.

Brytyjski kot krótkowłosy to mruczek, który zazwyczaj ze spokojem zniesie wszystkie pieszczoty oraz zabawy. Nie zachowuje się agresywnie, nawet w przypadku nadmiernego głaskania – w sytuacji, gdy poczuje się zmęczony, po prostu uda się w miejsce, poza zasięgiem dziecka. 

Kot abisyński to elegancki oraz pełny gracji mruczek, który lubi zabawy oraz pieszczoty. Łatwo przywiązuje się do ludzi oraz przepada za ich towarzystwem. Dziecko z pewnością zauważy jego szczere uczucie – ponieważ koty te są niekiedy wręcz natrętne w ich okazywaniu.

Maine Coon to kolejne polecane koty dla dzieci. Są niezwykle rodzinne oraz czułe. Wyróżnia je łagodny oraz zrównoważony charakter. Zwierzaki te są tolerancyjne wobec maluchów oraz z cierpliwością znoszą ich pieszczoty.

Ragdoll to wyjątkowo słodki kociak, który wygląda niczym pluszowa zabawka. Jest określany jako jeden z najbardziej czułych mruczków na świecie. Na każdym kroku domaga się czułości od swojego właściciela oraz hojnie odwzajemnia okazywane mu uczucia. Koty rasy Ragdoll są ufne oraz skłonne do przyjaźni. Wielu właścicieli tych mruczków, porównuje ich charakter do psów, ponieważ stale chcą być w centrum uwagi. 

Jaki kot do domu z dzieckiem?

Warto jednak pamiętać, że nawet w obrębie jednej rasy zdarzają się osobniki, które znacząco różnią się charakterem. Dużo zależy od życiowego doświadczenia mruczka oraz wrodzonych predyspozycji. Dlatego koty dla dzieci powinny być wybierane jedynie wśród oficjalnych hodowli, które są zarejestrowane w PZF, a nie z tanich pseudo hodowli. W takich miejscach nie rozmnaża się osobników, które wykazują agresywne cechy. Możemy też mieć pewność, że kociaki rozwijają się w spokojnym oraz zdrowym środowisku.

Wyboru przyszłego kompana zabaw warto wybierać w towarzystwie dziecka. Można wtedy zaobserwować, jak zachowuje się on w stosunku do malucha. Powinniśmy zwracać uwagę na to, czy pozwala się brać na ręce lub, czy posiada wrodzoną ciekawość. Jakie cechy powinny przejawiać idealne koty dla dzieci?

Aby stworzyć przyjacielską więź z małym człowiekiem przede wszystkim muszą być cierpliwe oraz wyrozumiałe. Mruczki powinny być też towarzyskie oraz lubiące obecność drugiego człowieka – zarówno dorosłego, jak i dziecka. Oprócz tego, do pożądanych cech należy czułość, pogodne usposobienie oraz ufność. Kot nie powinien być wrażliwy na hałas w otoczeniu.

Warto jednak pamiętać, że do rzadkości należą sytuację, gdy mruczek poważnie skrzywdzi dziecko. W większości przypadków woli on uniknąć konfrontacji i schować się na jakiś czas poza jego zasięgiem. Dlatego to właśnie koty często są idealnymi towarzyszami młodych ludzi.

Możliwość komentowania została wyłączona.