Choroba kociego pazura

choroba kociego pazura

Większość popularnych chorób, na które zapadają koty – takie jak koci katar – nie są groźne dla człowieka. Istnieje jednak kilka niebezpiecznych chorób, które przedostają się do ludzkiego organizmu. Jedną z nich jest choroba kociego pazura, nazywana też Bartonellą. Co warto o niej wiedzieć?

 Choroba od kota – czym jest?

Choroba kociego pazura spowodowana jest bakteriami Gram-ujemymi – nazywanymi Bartonella henselae – które przedostają się do organizmu człowieka po zadrapaniu lub ugryzieniu przez kota. Nosicielami są głównie młode koty, chociaż zdarzają się przypadku przenoszenia tych bakterii przez kleszcze. Z badań prowadzonych nad zakażenia wynika, że nawet 80% czworonogów może być jej nosicielami.

Bartonella objawy

Pierwsze objawy choroby kociego pazura pojawiają się po upływie kilku dni, od momentu wniknięcia bakterii do organizmu. W miejscu, gdzie doszło do zadrapania pojawia się zmiana w postaci plamki, która wraz z rozwojem choroby przekształca się w grudkę wyczuwalną pod palcem. Następnie zostaje ona wypełniona treścią.

Po upływie dwóch tygodni pojawiają się kolejne objawy. U zarażonego dochodzi do powiększenia się węzłów chłonnych – szczególnie tych w pachwinie, pod pachami oraz na szyi. U 1/5 przypadków dochodzi nawet do zropienia węzła zajętego chorobą. Inne symptomy, które daje choroba kociego pazura to:

  • nudności oraz wymioty
  • bóle brzucha i głowy
  • gorączka lub stany podgorączkowe
  • osłabienie i złe samopoczucie
  • brak apetytu

 Choroby przenoszone przez koty

Choroba kociego pazura, nie jest jedyną chorobą odzwierzęcą, przenoszoną przez koty. Do takiej grupy zalicza się również Toksoplazmoza, wywoływana przez pierwotniaka. Chociaż w większości przypadków również przebiega bezobjawowa, może stanowić niebezpieczeństwo dla kobiet w ciąży. 

Natomiast chlamydioza wywoływana jest przez bakterie i rzadko przenosi się na ludzi, chociaż jest to możliwe. Objawia się zapaleniem spojówek i rzadziej dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Od kota można zarazić się też różnego rodzajami grzybic skórnych – zazwyczaj dotyczy to osób, które mają obniżony poziom odporności. Może też dojść do zarażenia się pasożytami – takimi jak glista kocia, tasiemiec czy lamblia.

Ważne jest więc regularne odrobaczanie zwierząt domowych. Warto jednak pamiętać, że wymienione wyżej choroby występują sporadycznie u odpornych, dorosłych osób. Warto jednak przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz dbać o zdrowie swojego kota.

 Choroba kociego pazura i leczenie

Rozpoznanie choroby kociego pazura jest łatwe, szczególnie jeżeli pacjent zdaje sobie sprawę z niedawnego podrapania. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu oraz obejrzeniu zmian skórnych jest w stanie postawić diagnozę. Pomocne mogą być również badania serologiczne na obecność przeciwciał. Również zdrowie naszego kota jest bardzo ważne w takim przypadku.

Jak wygląda samo leczenie tej choroby? Najczęściej objawy ustępują samoistnie w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy. W przypadku zachorowania, które ma ostry przebieg niezbędne jest podawanie antybiotyku, który lekarze zalecają przyjmować około 10 dni. Natomiast ulgę w przypadku powiększonych węzłów chłonnych przynosi przykładanie zimnych kompresów. 

Możliwość komentowania została wyłączona.