Świerzbowiec u kota – czy jest czym się martwić

świerzbowiec u kota

Świerzbowce to małe pajęczaki, które żywią się złuszczonym naskórkiem oraz wysiękiem, który powstaje w wyniku wystąpienia reakcji zapalnej. Świerzbowiec uszny rozwija się jedynie w kanałach słuchowych zwierzaka. Może pojawiać się nie tylko u kotów, ale także u psów. Jakie są objawy i jak leczyć świerzbowiec u kota? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Świerzbowiec uszny u kota

Świerzb u kota można wyleczyć, ale bagatelizowany przynosi poważne powikłania. W przypadku zauważenia jego objawów, należy jak najszybciej udać się z pupilem do lekarza weterynarii w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Pasożyty rozprzestrzeniają się w szybkim tempie, najczęściej występują u kotów wolno żyjących, ale także domowe koty są na niego narażone. Do zakażenia może dojść wówczas, gdy pupil ma kontakt z innym, chorym zwierzakiem. Kontakt z rzeczami, które były używane przez chorego kota, także może prowadzić do zarażenia. Warto więc zawsze kontrolować gdzie chodzi pupil. Koty wypuszczane na samodzielne przechadzki, są narażone na świerzbowce. Pasożyty najłatwiej przenoszą się na kocięta, ale tak naprawdę kot w każdym wieku może być na nie narażony.

Warto pamiętać o tym, że świerzbowiec może być zaraźliwy również dla człowieka. Chociaż dzieje się tak niezwykle rzadko, jest to możliwe. W przypadku braku zachowania dostatecznej higieny lub słabego organizmu, może dojść do zarażenia świerzbowcem kocim także u człowieka. Osoby starsze albo chore na białaczkę, znajdują się w grupie podwyższone ryzyka. Trzeba pamiętać o tym, aby dokładnie myć ręce po kontakcie z kotem oraz przedmiotami, które użytkuje.

Jak rozpoznać świerzb u kota – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem świerzbowca usznego, jest częste i intensywne drapanie się kota w okolicy uszu. W wyniku drapania powstają rany, do których w łatwy sposób mogą przedostawać się grzyby oraz bakterie, powodujące infekcje. To sprawia, że kot czuje dodatkowy ból i dyskomfort. Zwierzę może także otrzepywać uszy albo układać je w niecodzienny sposób. W kanale słuchowym pojawia się wydzielina w ciemnym kolorze, często także białe kropki i nieprzyjemny zapach. Kot u którego pojawiły się pasożyty, nie pozwala głaskać się w okolicy głowy oraz uszu. Świerzb powoduje także miejscowe łysienie oraz zaczerwienienia na skórze.

Zwierzę u którego pojawił się świerzbowiec, jest w bardzo niekomfortowej sytuacji. Może dochodzić do nietypowego zachowania, często także do agresji. Warto pamiętać o tym, iż nieleczony świerzbowiec uszny to nie tylko dyskomfort dla zwierzaka, ale także niebezpieczeństwo. Może dojść do zapalenia przewodów słuchowych, a nawet do utraty słuchu. Ogólny stan zapalny może spowodować śmierć zwierzęcia. Jeśli więc zauważysz podobne objawy u swojego pupila, niezwłocznie udaj się z nim na wizytę do gabinetu weterynaryjnego.

Warto pamiętać o tym, iż świerzb uszny nie jest jedynym, który może zaatakować pupila. Istnieje również świerzb drążący, który tworzy tunele w skórze kota. Objawia się świądem, a skóra zwierzaka staje się cienka i pełna ran spowodowanych drapaniem. Objawy pojawiają się najczęściej w okolicach kończyn, oczu, karku oraz krocza zwierzaka. W takim wypadku także należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii.

Lek na świerzb uszny u kota

Skuteczne i bezpieczne leczenie świerzbu usznego, może odbyć się jedynie poprzez stosowanie się do zaleceń lekarza weterynarii. Nie warto działać na własną rękę, gdyż jest to niebezpieczne dla zdrowia i życia zwierzaka. Kot powinien dostać odpowiednie środki roztoczobójcze, które są zazwyczaj w formie kropli albo maści. Weterynarze często łączą stosowanie środków roztoczobójczych z zaaplikowaniem środków o przedłużonym działaniu na kark kota.

W leczeniu stosuje się również preparaty zapobiegające swędzeniu, a także antybiotyki zwalczające bakteryjne nadkażenia zmian chorobowych. W trosce o dobro kota, warto kontrolować regularnie stan jego uszu, szczególnie wówczas, gdy zwierzak wychodzi na zewnątrz. Szybkie podjęcie leczenia daje najlepsze efekty i jest bardzo ważne, aby skrócić czas cierpienia kota. Jedynie lekarz weterynarii jest w stanie odpowiednio zdiagnozować zakażenie oraz dopasować odpowiednie środki leczenia, dlatego nie należy zwlekać z wizytą w jego gabinecie.

Można podjąć działanie profilaktyczne, które zmniejszy ryzyko pojawienia się świerzbu u zwierzaka. Krople typu spot – on zabezpieczą kota przed pasożytami wywołującymi świerzb, ale także przed kleszczami oraz pchłami. Zaaplikowane kropli nie jest trudne, ale bardzo skuteczne. Preparat może działać nawet przez okres czterech tygodni.

Niecodzienne zachowanie kota, a także zmiany skórne nie zawsze muszą oznaczać świerzbowca. Jeśli jednak dzieje się coś niepokojącego, zawsze warto skonsultować zmiany z lekarzem weterynarii. Dzięki temu można zadbać o bezpieczeństwo, komfort i życie zwierzaka.

Możliwość komentowania została wyłączona.