Obcinanie pazurów u kota

obcinanie pazurów u kota

Natura zagwarantowała kotom ostre pazury, które są ich bronią, służą do chwytania, przytrzymywania zdobyczy. Koty chwytając w nie swoją ofiarę właściwie nie dają jej szansy na ucieczkę. To jednak bieg życia naturalnego, a jak to wygląda w przypadku kotów domowych? Czy powinniśmy się decydować na obcinanie pazurów u kota. Jeśli tak to kiedy powinno się to robić i jak w ogóle będzie można tego dokonać. Tego właśnie dowiecie się z poniższego wpisu. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

Pazury kota – budowa

Specyficzna budowa i ułożenie kości w palcach sprawia, że koty mogą chować oraz wystawiać pazury kiedy będą potrzebowały. Kocięta mając jeszcze słabo rozwinięte mięśnie praktycznie sobie nie radzą z wystawianiem pazurów. Jednak z czasem uczą się tej umiejętności. Możliwość schowania pazurów to istotna broń w trakcie polowania. W ten sposób bowiem kot podchodzi bez żadnego znaku do ofiary i tym samym jej zaatakowanie staje się łatwiejsze. Kot posiada pięć palców u łap przednich i cztery u tylnych. Każdy palec jest wyposażony w pazur. Pazur kota tak jak u innych ssaków jest złożony z dwóch blaszek o różnej twardości. Zewnętrzna jest bardziej twarda, wewnętrzna jest miękka.

Jeśli ktoś zastanawia się nad tym czy obcinanie pazurów u kota będzie konieczne powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na jego tryb życia. Gdy nasz pupil będzie to kot wychodzący to nie trzeba tego robić. W przypadku gdy kot przebywa w domu to długie paznokcie nie są mu potrzebne, a mogą utrudniać funkcjonowanie i powodować w mieszkaniach zniszczenia. Dlatego wtedy faktycznie warto będzie je obcinać.

Jak obciąć pazury u kota ?

Jeśli ktoś ostatecznie decyduje się na to, by obcinanie pazurów u kota wykonywać powinien wiedzieć również jak to zrobić. Należy dokonywać tego regularnie, choć ten czas może być różny w zależności od kota. Najczęściej będzie to co około 4 tygodnie. Pojawia się jednocześnie pytanie jak wykonać obcinanie pazurów u kota. Na pewno z pomocą przyjść może druga osoba, która sadza kota na kolana. Wtedy druga może zająć się kotem, gdy jedna z osób zajmuje się tym, by kot znajdował się w stabilnej pozycji.

Należy delikatnie nacisnąć opuszek palca i wtedy dojdzie do wysunięcia pazura, którego ostrą część będzie można przyciąć. Najlepiej będzie dokonywać tego tuż po drzemce, gdy kot będzie jeszcze zaspany, wtedy stanie się to zdecydowanie łatwiejsze. Jeśli będzie problem z obcinaniem i kot będzie chował łapki to najlepiej to przerwać i na chwilę odłożyć, tak by się odpowiednio wyciszyć, by kot miał chwilę spokoju i potem ewentualnie będzie można podjąć kolejną próbę.

Jeśli ktoś nie radzi sobie z obcięciem pazurów, nie jest w stanie tego samemu wykonać to z naszej strony możemy zasugerować spotkanie z lekarzem weterynarii, który będzie zajmował się takimi zwierzakami i na pewno będzie mógł się zająć również obcięciem paznokci. Nie ma znaczenia czy jest to kot europejski czy kot bengalski lub całkowicie innej rasy. Jednak najlepiej zrobić to zawsze w domu, nabrać pewnej wprawy, tak by przy kolejnych takich potrzebach nie było już obaw o obcinanie paznokci, by bez problemu można było tego dokonać.

Możliwość komentowania została wyłączona.