Mój kot drapie się po meblach, co mogę zrobić?

kot drapie meble

Wszystkie koty robią swoje pazury, to jest sposób, aby zaznaczyć swoje terytorium. Niestety, to oznaczenie jest widoczne i czasami szkodliwe dla Twoich mebli i ogólnie dla Twojego domu. Jak więc uratować swoją piękną sofę lub nową tapicerkę przed kocimi szponami? Obecnie istnieje wiele rozwiązań i wskazówek, które pomogą utrzymać kota z dala od mebli i utrzymać jego wnętrze w dobrym stanie. Kot drapie meble więc zapoznaj się z powodami.

Dlaczego mój kot ma swoje pazury?

Po pierwsze, zawsze ciekawie jest zrozumieć, dlaczego kot ma swoje pazury. Koty są zwierzętami terytorialnymi, które stale muszą znakować swoje terytorium, aby sygnalizować swoją obecność innym zwierzętom. Nawet jeśli jest to jedyne zwierzę w domu, jego instynkt jest zachowany i dyktuje niektóre z jego prymitywnych zachowań. Można tego typu zachowanie zauważyć u kotów perskich dymnych.
Szponowanie pazurów to dla kota sposób na zaznaczenie jego terytorium, ale również na jego wytyczenie. Pełni ono również rolę konserwacyjną. W ten sposób może je wyostrzyć i rozciągnąć wszystkie swoje mięśnie.

Jak mogę uchronić kota przed drapaniem się po meblach?

Jak widzieliśmy przed chwilą, trudno będzie działać wbrew naturalnemu instynktowi kota. Nie będziesz w stanie zapobiec jej porysowaniu, ale możesz ograniczyć uszkodzenia mebli. Aby to zrobić, czasami wystarczy zrobić proste rzeczy: chronić swoje meble, odwrócić jego uwagę lub zabronić mu wejść do pokoju (w razie wielkiej konieczności). Bardzo przydatne jest również regularne obcinanie pazurów u kota, które wbrew pozorom rosną bardzo szybko.

Ochrona mebli przed pazurami kota.

Aby chronić kanapę przed kocimi pazurami lub zasłonami, tapicerką, nogami od stołu… jest kilka sztuczek. Pierwsze z nich polega na pokryciu delikatnych miejsc lub na tym, że Twój kocur lubi materiały, które przyniosą nieprzyjemne doznania dla łap kota: aluminium, klej, celofan, folia bąbelkowa, woskowane płótno, koc. Po wygnaniu kota z tych miejsc w celu utrzymania jego pazurów, możesz usunąć zabezpieczenia.
Inną metodą, która może być połączona z pierwszą, jest użycie naturalnego repelentu. Ocet jest dobrym środkiem odstraszającym, ale prawdą jest, że zapach nie zawsze jest dla nas bardzo przyjemny. Można znaleźć naturalne repelenty na bazie olejków eterycznych, które są bardzo skuteczne i znacznie przyjemniejsze dla zapachu. Niektórzy mówią o cytrynie, ja nigdy nie testowałem tej metody, więc tak naprawdę nie znam jej skuteczności.
Ostatnim rozwiązaniem jest proste zabezpieczenie mebli tkaniną. Rozwiązanie to jest raczej dostosowane do sof, foteli lub krzeseł, na których z łatwością można umieścić warkocz lub ładny koc. Często właśnie kot rasy maine coon ma takie zachowanie. Ponadto, ułatwia czyszczenie, na ewentualne plamy lub sierść kota. Wybierz przytulne warkocze, które koty kochają.

Odwróć uwagę kota, aby chronić swoje meble.

Jeśli Twój kociak znajdzie inne, przyjemniejsze lub nawet bardziej odpowiednie źródło pazurów niż Twoje meble, automatycznie przestanie je nadużywać. Nie da się powstrzymać zwierzęcia od robienia pazurów, więc będziesz musiał zaoferować mu inny sposób. Aby to zrobić, istnieje duża liczba zgarniaczy, które powinny być umieszczone w strategicznych obszarach domu: w miejscach w pobliżu jego łóżka, na poziomie miejsc przejścia, aby mógł zostawić swoje ślady i ogłosić swoją obecność do swoich kolegów zwierząt. Słupek do drapania można również umieścić obok mebli, w których jest on używany do drapania.
Drapaki są dostępne w różnych kształtach, więc nie ma wątpliwości, że znajdziesz taki, który będzie pasował do Twojego kota i Twojego domu. Nie wahaj się zaproponować kilku do umieszczenia w różnych miejscach w domu.
Jeżeli na początku Twój kot nie jest zainteresowany nowym drapakiem, nie wahaj się spryskać go na przykład odrobiną roztworu kocimiętki lub wcierać rozmarynu.

Monitoruj „dobrostan” swojego kota.

Stresowany kot częściej będzie drapał po całym domu niż zrelaksowany kot, który czuje się jak w domu. Proszę się upewnić, że zwierzę czuje się dobrze i jest w domu. Jeśli w domu jest już dużo zwierząt domowych, kot może cierpieć z powodu braku miejsca. Następnie należy stworzyć własną przestrzeń, dodając do niej kilka swoich rzeczy, aby mogła ona znaleźć swój własny zapach. Zastosowanie feliway’u w tym przypadku również może być skuteczne.

Obcinanie pazurków?

Niektórzy właściciele kotów czasami uciekają się do radykalnej techniki, aby zapobiec uszkodzeniu ich wnętrza przez kota. Koty są naturalnie wyposażone w pazury, pięć na przednich nogach, cztery na tylnych i praktycznie wszystkie są chowane. Szpony kotów są bardzo ważne i użyteczne dla kotów, które używają ich do polowania, obrony, wspinania się na drzewa lub wzmacniania przyczepności.
Usunięcie pazurów ogranicza ich dostęp do wysokich miejsc i zmusza do życia na poziomie ziemi, co jest sprzeczne z ich instynktem. Poza naruszeniem swoich instynktów, nie ma potrzeby wskazywać, że operacja ta jest bolesna dla zwierzęcia.

Możliwość komentowania została wyłączona.