Drapak dla kota – jaki wybrać?

drapak dla kota

Drapak dla kota jest narzędziem wręcz niezbędnym. Jaki wybrać drapak dla kota? Pomagamy z wyborem.
Kiedyś koty podwórkowe ostrzyły swoje ostre pazurki o pnie, drzewa czy budynki gospodarcze. Z kolei pokojowym najbardziej odpowiadały meble, tapicerki wersalek czy foteli. Dziś już nie musisz złościć się na swojego pupila, że niszczy wyposażenie Twojego mieszkania. Wystarczy, że kupisz mu odpowiedni drapak. To rzecz niezbędna jeśli w Twoim domu mieszka czworonogi pupil.

Rozmiar drapaka dla kota

Kocie drapaki są dostępne na naszym rynku, w różnych kształtach i rozmiarach. Do wyboru mamy drapaki o różnych wielkościach oraz wyposażone w różne dodatkowe akcesoria. Przed kupnem zastanów się, jaki wybrać drapak, aby Twój pupil był zadowolony? Warto kupić drapak który będzie ładnie komponował się do wnętrza Twojego mieszkania. Na rynku mamy do wyboru setki drapaków, więc warto poszukać takiego, który będzie kolorem i stylistyką pasował do Twoich mebli.
Jeśli mamy już kotka w domu i znamy jego upodobania wybór będzie prostszy. Natomiast jeśli pupilek na dopiero z nami zamieszkać wybór jest trudniejszy, gdyż nie znamy jego preferencji.
Skoro planujemy mieć w przyszłości więcej kotów, kupmy taki drapak, który będzie służył wszystkim pupilom. Drapaki takie są bardziej rozbudowane, mają więcej miejsc do spania i ostrzenia pazurków. Mają one w wyposażeniu hamaki, podwójne półki z miękkim obiciem lub poduszką oraz rozety. Duże drapaki posiadają kilka domków i rozbudowane strefy legowisk na których nasze rasowe koty mogą swobodnie się bawić i wypoczywać.

Wysokość drapaka dla kota

Domki drapaków mogą mieć kształt okrągły lub kwadratowy.
Ważna też jest stabilność drapaka. Funkcjonalne są te, które można przykręcić do ściany lub futryny, gdyż wtedy mamy pewność, że się nie przewróci podczas kocich wybryków. Rozmiar drapaka powinien być dostosowany do wielkości naszego ulubieńca i nie ma tutaj żadnego wpływu jakiej rasy jest kot. Wolnostojący drapak dla dorosłego kota powinien mieć minimum 1 metr wysokości. Mamy do wyboru różne wysokości drapaków :niskie – do 1 metra, średnie – do 1, 6 metra oraz duże, w tym sufitowe mocowane do sufitu o wysokości ponad 2 metrów.
Koty chętnie sypiają na wyższych kondygnacjach drapaka, gdzie nikt im nie przeszkadza. Interesujące są drapaki mocowane do kaloryfera, gdyż kotek wtedy ma ciepło i lepiej śpi. Bardzo dobrze sprawdzają się też drapaki narożne, bowiem zajmują one niewiele miejsca, a dają ogromny komfort dla naszego czworonożnego pupila.
Oprócz standardowych drapaków w kształcie rozłożystego drzewa mamy drapaki w kształcie walca z otworami prowadzącymi do półek znajdujących się wewnątrz mebla, który na samej górze ma legowisko.

Z jakiego materiału wybrać drapak dla kota?

Ważne jest tek tworzywo, z jakiego będzie wykonane „królestwo” naszego kotka. Dobrze sprawdzają się domki i drapaki drewniane, szczelnie owinięte sznurem z sizalu, solidnie przyklejonego do podłoża. Legowisko, budka i półki winny być z materiału do którego nie przylega kocia sierść. Pozwoli to nam utrzymać w mieszkaniu większą czystość i higienę.
Najprostsze drapaki często pokryte są tekturą falistą. Osobiście koty wolą, aby materiał do którego wbijają swoje pazurki nie był zbyt miękki. Jeśli powierzchnia jest lepszej jakości, wówczas będzie się mniej zużywać.
Ważna też jest średnica słupków. Im kot większy, tym powinna być ona grubsza. Jeśli jest odpowiednio dopasowana, wtedy nasze zwierzę może swobodnie objąć słupek i z radością wspinać się do góry. Z kolei długość słupka powinna być taka, aby nasz kot mógł się swobodnie wyciągnąć i drapać do woli.

Więc jak to jest z tym drapakiem

Drapak dla kota to doskonała inwestycja w Twój spokój, a szaleńcza radość Twojego pupila. Kot będzie mógł drapać do wali, a Ty będziesz mogła odpoczywać na niezniszczonej kocimi pazurami kanapie. Warto pamiętać o tym, że jeśli drapak się nie spodoba Twojemu pupilowi, wówczas wróci on na Twoją kanapę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *