Mój kot jest agresywny! Co robić?

agresywny kot

Najczęściej postrzegamy kota jako przytulną i wesołą futerkową kuleczkę, z którą wyobrażamy sobie wspaniałe chwile. W kulturze popularnej koty stały się prawdziwymi gwiazdami i synonimami serdecznych przyjaciół człowieka. Nie wolno nam jednak zapominać, że koty są zwierzętami o silnej osobowości i że czasami mogą wykazywać agresywne zachowania, które musimy umieć rozszyfrować.
Agresywność kota można często wytłumaczyć jego emocjonalnością, charakterem, brakiem socjalizacji z ludźmi i innymi zwierzętami lub jego pochodzeniem. Możliwe jest również, że kot może stać się agresywny po poddaniu się przemocy lub traumatycznemu doświadczeniu.

Różne możliwe agresje.

Nie zapominajmy, że kot jest przede wszystkim niezależnym kotem, terytorialnym i drapieżnym. Jego agresywność może obrócić się przeciwko innym kotom lub innym zwierzętom, takim jak psy, a czasami przeciwko ludziom, jeśli czuje, że jego terytorium jest w niebezpieczeństwie. Wszystko będzie zależało od stopnia jego socjalizacji, dlatego ważne jest, aby od najmłodszych lat przyzwyczaić go do obecności innych zwierząt i ludzi. Być może nie jest to łatwe, ale konieczne jest, aby wszyscy żyli w idealnej harmonii! Wart także zauważyć, że agresywny kot może często machać ogonem.

Pragnienie zabawy.

Może widziałaś, jak kot nagle wskakuje na ciebie i gryzie twoje łydki? Próbuje ci coś powiedzieć… jest znudzony i chciałby, żebyś się z nim bawiła! Nie wahaj się zabrać mu trochę czasu, zabawić się z nim, dać mu zabawki, kiedy cię nie będzie! Lubi drapaki, które rozbudzają w nim instynkty drapieżne.

Trochę głodu.

Głodny kot może stać się agresywny. Czy jej jedzenie wystarczy? Musi być dobrej jakości, co najmniej 30% bogatej w białko i w większości pochodzenia zwierzęcego! Pomyśl o dozowniku do kibla, który pozwoli kotu jeść, kiedy będzie chciał. Koty lubią skubać, ale należy uważać, aby nie przekroczyć zalecanych dawek!

Sesja przytulania, która jest o wiele za długa.

Uważajcie na nadmierne przytulanie, kot nie lubi być trzymany na siłę. Może obrócić się przeciwko tobie, stać się agresywny i podrapać cię! Kiedy głaskać go na brzuchu, jeśli widzisz jego ogon, jego oczy stałe na palcach i jego źrenice rozszerzają się, przestać głaskać go od razu, inaczej rzuci się na ręce i ugryźć cię! Doświadczyłem tego i mogę ci powiedzieć, że to boli!!!! Ale nie bij go, to jest całkowicie bezużyteczne! Kot nie może znieść zbyt długiego dotykania w tym miejscu. W szczególności koty Ashera lub koty bengalskie mogą być na to podatne. To najbardziej wrażliwa część jego ciała! Uszanuj to!

Przerażenie.

Kot może stać się agresywny, gdy zaskoczy go hałas, przestraszy się. To odruch samoobrony! Jego włoski, ogon rośnie. Może wiać i miauczeć głośno. Nie zbliżaj się, poczekaj, aż się uspokoi, żeby go pieścić i pocieszyć! Nigdy nie przypieraj kota do ściany, jego reakcja będzie bardzo agresywna, a nawet gwałtowna, ponieważ boi się i czuje się uwięziony!

Choroba, uraz.

Chory lub cierpiący kot może być agresywny. Wtedy będzie to jego sposób na ochronę i powstrzymanie go przed zranieniem! Delikatnie umieścić ręcznik wokół niego, aby go podnieść, aby uniknąć porysowania, i zabrać go do weterynarza, aby zobaczyć, co ma i uzyskać odpowiednie leczenie!

Podsumowując, w obliczu agresywności kota ważne jest, aby zachować spokój i spróbować zrozumieć, dlaczego się tak zachowuje. To właśnie obserwując swojego kota będziesz w stanie rozwiązać jego problem i znaleźć rozwiązania, które pomogą mu odzyskać spokój! W większych lub poważniejszych przypadkach może zaistnieć potrzeba skorzystania z leczenia, wezwania behawiorysty zwierzęcego i skorzystania z rozwiązań feliway, aby uspokoić kota w naturalny sposób.

Możliwość komentowania została wyłączona.