Dlaczego kot macha ogonem?

Dlaczego kot macha ogonem

Każdy właściciel kota zgodzi się, że są to prawdziwi indywidualiści. Nasze domowe pupile mają swój specyficzny sposób porozumiewania się, który nie zawsze wydaje się zrozumiały. Jedno z pytań, które zadaje sobie niemal każdy świeżo upieczony właściciel to dlaczego kot macha ogonem?

Kiedy kot macha ogonem?

Ogon dla kota jest niczym barometr – sygnalizuje on o jego nastroju oraz o konfliktach, które mogą się toczyć w jego wnętrzu. To właśnie ogon służy mu do obracania się podczas upadku oraz pomaga w utrzymaniu równowagi. Dlaczego kot macha ogonem? Przede wszystkim wyraża wtedy na swój koci sposób różne emocje oraz komunikaty.

Kot może wykonywać zamaszyste ruchy ogonem, wyrażając swoją irytację – na przykład, gdy nie może otworzyć szafki, w której znajdują się jego smakołyki.

Gdy istnieje jakiś wewnętrzny konflikt – na przykład mruczek jest niezdecydowany, niepewny lub nie wie jak zachować się w trudnej sytuacji, jego ogon również wprawiony jest w ruch. Natomiast gdy podejmie już decyzje, jego zazwyczaj się uspokaja. Bardzo często kot macha ogonem, aby rozładować emocje, które nagromadziły się w jego wnętrzu. Często takimi zachowaniami zajmuje się koci behawiorysta i warto się momentami do niego udać.

Dlaczego kot macha ogonem podczas snu? Mruczki w czasie głębokiego snu – który jest dla nich bardzo relaksujący, często pogrążone są w sennych marzeniach. Uwidacznia się to nie tylko w ruchach ogonem, ale też w drganiach łapek lub uszu. Machanie kocim ogonem bardzo często obserwuje się także podczas łowów oraz zabawy łowieckiej – co może oznaczać pozytywne emocje. Niekiedy kot macha ogonem, aby sprawdzić, czy tuż za nim nie znajduje się jakieś niebezpieczeństwo. Warto pamiętać, że czym intensywniejsze ruchy ogonem są wykonywane, tym w zwierzęciu pojawiają się silniejsze emocje – które jednak nie zawsze są negatywne. Również należy zauważyć, że podczas codziennej pielęgnacji kota mogą wystąpić takie symptomy.

Co oznacza jak kot macha ogonem?

Dlaczego kot macha ogonem? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wiele zależy od danych okoliczności, charakteru kota oraz sposobu, w jaki to robi.

Jak przekonują specjaliści, bardzo intensywne machanie ogonem może wskazywać na zdenerwowanie mruczka. Jeżeli do tego, jego futro jest nastroszone możemy być pewni, że kot czuje się naprawdę podburzony, a nawet zagrożony. Sprawiając wrażenie, że jest większy chce pokazać swoją wyższość oraz zmusić rywala do ucieczki. Niekiedy to kontekst sytuacji pokazuje, co oznacza intensywne poruszanie ogona z jednego boku na drugi – czy jest to zachęta do zabawy, czy kot jest zezłoszczony oraz gotowy do ataku.

Czasami ogon kota jedynie lekko wibruje – może to oznaczać, że pupil jest pobudzony oraz nie może doczekać się czegoś pozytywnego – na przykład ulubionego posiłku. Kot może też tak reagować, gdy widzi swojego właściciela i niejako chce go przywitać. Niekiedy porusza się jedynie końcówka kociego ogona. Może to świadczyć o silnym zainteresowaniu, na przykład konkretnym widokiem lub dźwiękiem. W tym przypadku subtelne ruchu będą świadczyć o wysokim poziomie koncentracji.

A dlaczego kot macha ogonem podczas głaskania? Bardzo często oznacza to, że pupil ma już dość pieszczot albo że przekroczyliśmy pewne granice – na przykład głaskając go po brzuszku.

Jak widać, koci ogon pozwala nam odczytać wiele sygnałów. Poznawanie charakteru oraz mowy naszych mruczących przyjaciół to wymagające, ale bardzo satysfakcjonujące zadanie.

Jedna odpowiedź do “Dlaczego kot macha ogonem?”

  1. […] kolory kotów w kontekście całego snu i indywidualnych doświadczeń. Kiedy zauważysz, że kot macha ogonem podczas głaskania, to również ma swoje […]