Dlaczego koty boją się ogórków ?

Dlaczego koty boją się ogórków

Właściciele kotów zdziwienia są jaka niezwykła reakcja towarzyszy ich pupilom podczas spotkania z ogórkami. Koci lęk przed tym warzywem to również sprawa, którą zajęli się behawioryści zwierząt, szukając odpowiedzi na pytanie – dlaczego koty boją się ogórków?

Które koty boją się ogórków ?

Podczas badań nad tym, dlaczego koty boją się ogórków ustalano, że na pewno nie chodzi tu o zapach warzywa – ogórki nie posiadają żadnych związków, które mogłyby odstraszać lub wzbudzać lęk w zwierzętach. Odpowiedź wydaje się jednak prosta – specjaliści ustalili, że obły kształt ogórka przypomina kotom węża.

Na terenach Afryki oraz Półwyspu Arabskiego – skąd prawdopodobnie pochodzą koty, nie brakuje wielu jadowitych węży. Mieszkając na tamtych terenach, zwierzęta te instynktownie unikają wszelkiego zbliżenia z gadami, ponieważ ich ugryzienie z pewnością skończyłoby się śmiercią. Wiele wskazuje na to, że ten uzasadniony lek przekazany został kocim potomkom. Wydłużony i obły kształt ogórka to wystarczający powód dla naszych pupilów, żeby zachować ostrożność oraz unikać konfrontacji.

Które koty boją się ogórków? Najprawdopodobniej to nie rasa kota ani charakter mruczka ma wpływ na jego lęk przed tym warzywem, ale nietypowe okoliczności. Zwierzęta są po prostu zaskoczone pojawieniem się nowego przedmiotu. Dzieję się to najczęściej wtedy, gdy zajęte są jedzeniem – czyli gdy czują się bezpiecznie i spokojnie. Odkrycie, że tuż za nimi znajduje się drapieżnik wyzwala więc natychmiastową reakcję. Podobnie zachowałby się niemal każdy człowiek.

Warto jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że węże występują w różnych kolorach, ale inne podłużne warzywa – takie jak bakłażan. One nie powodują takiej reakcji u naszych mruczków. Jak przyznają eksperci, tak naprawdę do końca nie wiadomo dlaczego koty boją się ogórków. Jedno jest pewne – lepiej nie sprawdzać tego na naszym domowym mruczku. Koty mają bardzo delikatną psychikę, więc strasznie pupila w miejscu, gdzie czuje się bezpieczny, mogłoby wiązać się ze stratą zaufania. Również nawet z innymi poważniejszymi konsekwencjami.

Kot i ogórek – co z tego wynika? 

Dlaczego koty boją się ogórków? Bardzo często mruczki nie mają świadomości, że ludzie kładą obok nich warzywo. Są zrelaksowane oraz spokojne spożywając pokarm, a tu nagle dostrzegają obok siebie nowy obiekt. To całkiem naturalne, że odskakują przestraszone.

Gdy więc zwierze nagle zauważa obok siebie coś, co instynkt podpowiada mu, że jest śmiertelnie niebezpieczne ratuje się nagłą ucieczką. Odruch ten jest w przypadku kota bezwarunkowy – to swojego rodzaju mechanizm obronny. Skąd wiadomo, że lek ten jest wrodzony?

W sytuacjach, gdy kot zauważa ogórka, nie ma on czasu na działanie – chociaż nigdy wcześniej prawdopodobnie nie stanął oko w oko z wężem, instynkt podpowiada mu, że należy uciekać. Można też zaobserwować, że mruczki zazwyczaj nie uciekają daleko – gwałtownie odskakują, po czym powolutku wracają dokładniej zbadać nowy obiekt.

Kot i ogórek – czy zawsze jednak możemy spotkać się z tak nietypową reakcją? Otóż w wielu innych okolicznościach zwierzaki te wcale nie boją się tego warzywa. Co ciekawe, spotyka się koty, które z zapałem jedzą ogórki lub śpią obok nich.

Możliwość komentowania została wyłączona.