Koci behawiorysta

koci behawiorysta

Behawiorystka zwierząt to dziedzina, która w ostatnich latach zdecydowanie zyskała na popularności. Wynika to ze zwiększającej się świadomości społeczeństwa, jeżeli chodzi o problemy, z jakimi mogą borykać się nasi pupile. Zwierzę bowiem, tak samo jak człowiek, potrzebuje komfortu psychicznego do prawidłowego funkcjonowania.

Najczęstszymi klientami behawiorystów są właściciele kotów, bowiem sygnały tych zwierząt są w dużej mierze źle interpretowane. Warto przyjrzeć się bliżej pracy, jaką wykonuje koci behawiorysta oraz problemom, jakie mogą przytrafić się Twojemu mruczkowi. Bez znaczenia jaką rasę kota posiadamy, to bardzo możliwe, że koci psycholog będzie potrzebny.

Behawiorysta zwierząt – czym się zajmuje?

Najprościej rzecz ujmując – behawiorysta to człowiek odpowiedzialny za rozpoznanie danych schematów zachowań zwierzęcia oraz zinterpretowanie ich. Niejednokrotnie klienci zgłaszają się do specjalisty w momencie, gdy dane problemy są już znacznie nasilone. Najczęściej chodzi o agresję ze strony zwierząt, lub tzw. „niewyuczalność” na komendy. Takie zachowania czworonogów mogą być bardzo uciążliwe dla wszystkich członków rodziny oraz prowadzić do narastającej niechęci do zwierzęcia.

Niestety, pies czy kot nie jest w stanie porozumieć się z nami werbalnie. Behawiorysta ma za zadanie wychwycić sygnały wysyłane przez pupila oraz wprowadzić odpowiednią terapię, która pozwoli na pozbycie się problemów i przywrócenie pozytywnej atmosfery między zwierzakiem, a właścicielem.

Koci psycholog

Nie od dziś wiadomo, że koty to zwierzęta charakterne, które nie są zbyt posłuszne człowiekowi. Koci behawiorysta ma więc pełne ręce roboty. Najczęściej zgłaszane przez właścicieli problemy to: obsikiwanie przez kota różnych przedmiotów, wzmożona agresja oraz nadmierna wokalizacja. Człowiek zwykle utożsamia te zachowania ze złośliwością zwierzaka, co jest ogromnym błędem. Zdenerwowanie właściciela nigdy nie leży w kociej intencji, jest to raczej próba zakomunikowania, że coś go boli, ma jakieś problemy zdrowotne, bądź narażony jest na nadmierny stres. Przykładem bardzo spokojnego lecz trochę flegmatycznego kota jest rasa kota ragdoll.

Koci psycholog czyli behawiorysta posiada wiedzę popartą doświadczeniem, która pozwala mu wejść w umysł zwierzęcia i rozpoznać kłopoty, z jakimi się zmaga. Nierzadko potrzebna jest dodatkowo wizyta u weterynarza i wykonanie dokładnych badań, co ma na celu wykluczyć wszelkie choroby, od urazów po problemy z układem sercowo-naczyniowym lub moczowym. Dodatkowo, behawiorysta przekazuje klientom zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu oraz rady, co zrobić, aby zapewnić kotu odpowiednie warunki do spokojnego życia. Jeżeli właściciel dostosuje się do nich, to z pewnością zauważy poprawę w zachowaniu zwierzaka oraz w relacjach między nim, a kotem.

Koci behawiorysta – ile kosztuje?

Ceny konsultacji u behawiorysty wahają się w naprawdę rozległym przedziale. Ma na to wpływ np. konieczność dojazdu do klienta z innego miasta lub potrzeba przeprowadzenia więcej niż jednej wizyty. Zwykle koszty zaczynają się od 100 zł, mogą jednak zwiększać się nawet do poziomu kilku tysięcy złotych. Specjalista zwykle ustala ceny indywidualnie na podstawie danego przypadku, czasami dostępne jest również leczenie na raty.

Możliwość komentowania została wyłączona.