Wystawa kotów – raj dla kociarzy

wystawa kotów

Wystawa kotów to wyjątkowa okazja, aby podziwiać przedstawicieli kocich ras z całego świata. To świetny sposób na miłe spędzenie weekendu z całą rodziną. Miłośnicy mruczków mogą udać się na tego typu wydarzenia również w naszym kraju – na przykład w Warszawie.

Wystawa kotów w Warszawie

Wystawy kotów różnią się od równie popularnych pokazów, podczas których hodowcy jedynie mogą zaprezentować swoje zadbane zwierzęta. Podczas wystaw pupile są również poddawane ocenie sędziowskiej oraz mają szansę zdobyć certyfikaty i tytuły.

Co trzeba zrobić, aby pojechać na wystawę ze swoim mruczkiem? Przede wszystkim musi on być zapisany do związku felinologicznego. Koty mogą być zarejestrowane w PZF na podstawie swojego rodowodu – możliwe jest to tylko w przypadku rasowych futrzaków. Każdy taki zwierzak musi mieć zapewnione odpowiednie warunki – kuwetę, legowisko, miejsce do zabaw. Niezbędne jest poświadczenie, że kot objęty jest opieką medyczną – na przykład ma wykonane wszystkie szczepienia.

Gdy już mamy ten krok za sobą, musimy znaleźć interesującą nas wystawę oraz zgłosić chęć do wzięcia w niej udziału. W zależności od wieku zwierzęcia, jego certyfikatów oraz innych czynników należy też wybrać konkretną klasę wystawową. Jest ich sporo, dlatego wybór ten nie zawsze jest łatwy. Zazwyczaj osobno oceniane są kotki i kocury. Koty o tej samej rasie oraz jednakowym kolorze układane są natomiast obok siebie. Grupy dzielą się także na koty długowłose, pół długowłose, krótkowłose oraz orientalne.

Gdy odbywa się wystawa kotów, na co zwracają uwagę sędziowie? Głównie jest to wygląd – sędzia ocenia pupila i wyjaśnia, co mu się podoba, a w jakich kwestiach można by dokonać zmian.

Międzynarodowa wystawa kotów

Miłośnicy mruczków mogą udać się na jedną z wystaw kotów rasowych organizowanych w Polsce – na przykład w Warszawie. Podczas takiej wystawy można zobaczyć niemal 500 kotów różnych ras. Najczęściej spotykane to ragdolle, brytyjskie krótkowłose, norweskie leśne, main coon’y, persy czy devon rex’y. Duża zainteresowanie budzą zwłaszcza egzotyczne gatunki kotów, które nie mają sierści – na przykład sfinksy. Podczas takich uroczystości organizowane są różne konkursy i wybierany jest koci zwycięzca – zwierzaki oceniane są przez sędziów, a następnie wręczana jest im nagroda.

Warto pamiętać, wystawa kotów nie miejscem, gdzie można kupić wymarzonego kota – podczas wydarzenia można zaopatrzyć się jedynie w karmę, zabawki oraz akcesoria. Dla tych, którzy pragną nabyć kociaka, wystawa jest okazją do poznania wielu hodowców – to dobra sposobność, aby zachować sobie kontakt takiej osoby i skorzystać z niego w przyszłości.

W Warszawie odbywają się również międzynarodowe wystawy dla kotów. Zazwyczaj na wydarzeniach o charakterze międzynarodowym możemy spotkać stewardów, którzy pomagają na odpowiednie porozumienie się z sędzią, który przyjechał z zagranicy. Podczas takiej wystawy wybierany jest jeden przedstawiciel danej kategorii oraz zostaje nominowany do konkursu, który nazywa się Best In Show.

Możliwość komentowania została wyłączona.