Kiedy jest dzień kota?
Za międzynarodową datę Dnia Kota uważa się dzień 8 sierpnia, ale niektóre kraje, w tym i Polska wybrały specjalną datę dla tego święta. W naszym kraju Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego każdego roku. Święto zostało ufundowane przez miesięczniki „Kot” oraz Cat Club Łódź, chociaż największym pomysłodawcom i fundatorem całego święta był Wojciech Albert Kurkowski, redaktor naczelny magazynu „Kot”, który propagował niesienie pomocy najbiedniejszym, bezdomnym kotom. W obchodach święta w Polsce co roku biorą udział różnorodne fundacje i schroniska dla bezdomnych zwierząt.
Polacy obchodzą Dzień Kota w sposób szczególny: zabawny, lekki i pozytywny. We wczesnych godzinach porannych policja w kilku dużych miastach zamyka część głównych ulic, a wielbiciele kocich futerek przybywają w ogromnych liczbach, wspólnie spędzając to kolorowe i przyjemne święto. Dokładna data dnia kota różni się względem poszczególnych krajów, co ciekawsze, ze względu na stosunkowo młody wiek całego święta, zostało ono najszerzej rozpowszechnione na półkuli północnej, gdzie jednocześnie znajduje się o wiele więcej kotów.
Rosja obchodzi Międzynarodowy Dzień kota 1 marca razem z Wielką Brytanią. Włochy 17 lutego, tak samo, jak Polska, Stany Zjednoczone 29 października, Japonia 22 lutego, w Belgii natomiast święto ustanowione zostało przez państwo na drugą niedzielę maja. Pamiętajmy, że dzień kota można naszemu pupilowi dać w prezencie smaczną karmę dla kota, z której on na pewno będzie zadowolony.
Święto kota
Każdy dzień na świecie poświęcony jest pewnym znaczącym wydarzeniom z przeszłości, ludziom, bohaterom, odkryciom. Takie święta obchodzone są ze względu na pamięć, przekazywanie młodszym pokoleniom pewnych zanikających tradycji. Istnieją także święta honorujące nasze ukochane zwierzęta. Jednym z nich jest Światowy Dzień Kota.
Dlaczego święto poświęcono tym puszystym i wdzięcznym stworzeniom, a poza tym, czy obchodzą je w większości krajów świata? Kot jest obecny w życiu człowieka od starożytności. W różnych czasach naszym radosnym pupilom przypisywano właściwości uzdrawiające lub magiczne, a jeszcze kiedyś uważano je nawet za diabelskich posłańców. Istnieją dowody na to, że obecność kotów w domu poprawia zdrowie psychiczne, jak i fizyczne ich właścicieli. Dlatego nie jest zaskakujące, że ludzie chętnie poświęcali i będą poświęcać kotom cały dzień kalendarzowy jako formę czci i szacunku.
Jak każde inne święto Dzień Kota także ma swoją, choć niezbyt długą, historię. W 2002 roku Międzynarodowy Fundusz Ochrony Zwierząt (Animal Welfare) zaproponował wprowadzenie do kalendarza świąt Światowego Dnia Kota. Pierwotnie zamierzano wykorzystać ten akcent w celu podniesienia świadomości ludzi co do braku schronień dla bezpańskich kotów, a także do rozpoczęcia produkcji przystępnych cenowo, kompletnych karm dla kotów, które pomogłyby w poprawnym funkcjonowaniu zwierząt.
Cele wyznaczone na ten dzień od 2002 roku nie tylko zostały pomyślnie osiągnięte, ale przerosły wszelkie oczekiwania. Od tego czasu Dzień Kota obchodzony jest w niemal każdym kraju półkuli północnej. Pomysł świętowania nie został zlekceważony przez przedsiębiorców, czy polityków, a także instytucje kulturalne. Kawiarnie dla kotów, kocie muzea czy teatry, w których koty występują w roli aktorów, cieszą się popularnością w wielu miejscach na świecie.
Duch Międzynarodowego Dnia Kota stopniowo wzrastał w ogólnej świadomości społecznej, a święto to obchodzone jest co roku, przez co raz większą liczbę osób. Uczestnicy obchodzący Dzień Kota chętnie zanurzają się w kociej atmosferze, odwiedzają wystawy, zbierają podpisy w obronie naszych mniejszych braci oraz spędzają z nimi przyjemny czas. Światowy Dzień Kota obchodzony jest 8 sierpnia.
Kalendarz z kotami
Elektroniczne pamiętniki czy wszelkiego rodzaju kalendarze znajdujące się w telefonach znacznie zmieniły sposób planowania harmonogramu. Znacznie wygodniej i estetyczniej jest zwracać uwagę na kalendarz ścienny lub biurkowy z kotami. Klasyczny drukowany kalendarz z kotami zwraca sam na siebie uwagę, widzi się go przez cały rok, i co najważniejsze, zapada w pamięć, zostawiając po sobie przyjemne i kojące wspomnienia.
Kalendarz jest pożytecznym, nieuciążliwym dodatkiem, jasnym i niezajmującym przestrzeni użytkowej. Pochwalenie się słodkim kalendarzem z kotami to nie tylko pokaz naszej miłości do kotów, ale także szacunku. Jest to, także swoiste uświadomienie innych osób o znaczeniu kotów w życiu społeczeństwa, i o tym, jak dużą rolę w nim odgrywają.
Kalendarz ścienny o formacie na cały rok to także okazja do zaznaczenia każdego obchodzonego dnia kota na świecie. Międzynarodowy czy Polski Dzień Kota, wszystkie są dobrą okazją do oddania miłości naszym ulubionym pupilom. Taki kalendarz jest również przyciągającą alternatywą dla osób, które z niektórych względów nie mogą posiadać w swoim domu futrzanego przyjaciela. Kalendarz z kotami to także ciekawa propozycja w momencie, gdy chcielibyśmy poznać różnorodne odmiany kotów, czy wpłacić część gotówki na szczytny, charytatywny cel.
Często kalendarze z kotami przeznaczają część uzyskanych dochodów na schroniska dla bezpańskich kotków lub fundacje charytatywne, działające na rzecz poprawy bytności najbiedniejszych, bezdomnych kotów na całym świecie.