Kocimiętka – narkotyk dla kota

kocimietka

Kocimiętka zwana też ,,kocim narkotykiem’’ jest rośliną, za którą szaleją koty na całym świecie. Nepetalakton – hormon uwalniany przez tę roślinę, sprawia, iż koty wpadają w dziwny trans. Hormon ten nie jest wyczuwalny przez człowieka. Koty odbierają go przez narząd Jaobsona, który występuje u większości płazów, gadów i ssaków. Pomimo to, koty jako jedyne tak intensywnie reagują na tę  niepozorną roślinę.

Co to jest kocimiętka?

 Kocimiętka to roślina wieloletnia, której uprawa nie przysparza kłopotów, gdyż doskonale przystosowała się do klimatu umiarkowanego, oraz występującej na terenie Polski zróżnicowanej gleby. Wyglądem przypomina połączenie lawendy oraz mięty, jednakże w przeciwieństwie do nich wydziela charakterystyczną woń, która wręcz obezwładnia koty. Kocimiętka nie posiada specjalnych wymagań glebowych. Jedyne o czym należy pamiętać jest regularne podlewanie, aby system korzeniowy nie uległ obumarciu.

Kocimiętka cena

Osoby, które pragną zakupić kocimiętkę mogą udać się zarówno do sklepu ogrodniczego, jak i sklepu zoologicznego. Coraz więcej sklepów wprowadza ja na stałe do swojego asortymentu. Cena jednej sadzonki, nie jest wysoka. Zazwyczaj opiewa na kwotę kilku złotych. Dzięki temu, nie ponosząc zbyt dużych kosztów, możemy ozdobić nią balkon lub przydomowy ogródek. Doskonale pasuje do ogrodów nawiązujących do angielskiej szkoły architektury krajobrazu.

Kocimiętka dla kota

Kocimiętkę można wykorzystać na wiele sposobów. Kupując spray stworzony na bazie tej rośliny możemy przekonać kota do korzystania z nowego drapaka. Suszone liście włożone do zabawki, sprawia, iż kot nie będzie mógł się z nią rozstać.

Jak działa kocimiętka?

W przypadku kotów, charakterystyczny zapach kocimiętki stymuluje układ nerwowy naszych milusińskich. Skłonność do poddawania się jej zapachowi jest dziedziczna. Oszacowano, iż ponad 70 procent populacji kotów nie potrafi oprzeć się jej zapachowi. Gdy tylko wywęszą unoszącą się w powietrzu woń zaczynają się tarzać, ocierać, lizać, miauczeć, a nierzadko również skakać. Producenci widząc to, wpadli na pomysł, aby roślinę tę wykorzystać do produkcji zabawek dla kotów. Kocimiętka doskonale neutralizuje zapach innych zwierząt. Wykorzystywana jest również przez kocich behawiorystów, którzy pracują z trudnymi przypadkami. Spryskując nowe legowisko z pewnością zachwycimy kota do spania w nim.

Na rynku dostępne są: zarówno żywe rośliny, suszone liście, krople, spreje, a także gotowe w przypadku kotów zabawki oraz przekąski.

Kocimiętka zastosowanie

Kocimiętka to niepozorna roślina, która posiada szerokie zastosowanie. Uprawiana jest w przydomowych ogródkach ze względu na dwój efektowny wygląd oraz drobne wiaty, które kwitną na fioletowo, biało, a w przypadku niektórych odmian również na różowo. Jej charakterystyczny zapach  sprawdza się w odstraszaniu owadów takich jak muchy, komary, a także karaluchy.

W przypadku ludzi kocimiętka wykorzystywana jest w leczeniu schorzeń układu pokarmowego, oddechowego oraz nerwowego. Doskonale sprawdzi się również w przypadku osób, które zmagają się z częstymi infekcjami pęcherza moczowego.

Ciekawostką jest to, iż roślina ta wykorzystywana jest do przygotowania licznych dań kuchni staropolskiej. Zachęcamy również do zapoznania się z opisem bardzo popularnego w ostatnim czasie kota Ashera.

Ogromną zaletą kocimiętki jest to, iż należy do roślin miododajnych. Ze względu na tę właściwość często można ją spotkać w otoczeniu uli, a także kotów, które nie chcą dzielić się tym niezwykłym zapachem. Naukowcy stwierdzili, iż stan upojenia kota nie przekracza 10 minut. Po tym czasie zwierzę uspakaja się, a także przestaje zwracać uwagę na kocimiętkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *