Co odstrasza koty?

co odstrasza koty

Obce koty na posesji mogą wyrządzić duże szkody oraz znacząco obniżyć komfort życia domowników – na przykład urządzając sobie toaletę wśród pięknie zadbanych rabatek. Co odstrasza koty skutecznie oraz zniechęca ich od eksplorowania obcych posesji?

Jakiego zapachu nie lubią koty?

Większość kocich właścicieli wie o tym, że zapachy mogą być skutecznym wabikiem na ich mruczka – przykładem może być osławiona kocimiętka. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest wiele zapachów, które wręcz odstraszają koty. Naturalny oraz w pełni bezpieczny aromat to doskonałe rozwiązanie na pozbycie się nieproszonych gości z ogrodu. Jakiego zapachu nie lubią koty? Jeśli chcemy całkowicie zniwelować niektóre zapachy warto kupić neutralizator zapachów. Więcej o nim pisaliśmy w artykule o usuwaniu zapachu kociego moczu.

Z pewnością są to cytrusy o silnej, kwaśnej oraz intensywnej woni. Najskuteczniej odstrasza cytryna – umieszczenie jej skórek lub skropienie konkretnych miejsc może skutecznie zniechęcić koty do odwiedzania danej posesji. Podobne efekty pozwala uzyskać olejek do ciast o cytrynowym armacie, który jest skoncentrowany i łatwo wyczuwalny.

Kolejnym, wyjątkowo nieprzyjemnym zapachem dla kota jest ocet. Nie ma się co dziwić, ponieważ jego aromat często jest drażniący również dla ludzi. Spryskanie strategicznych punktów w ogrodzie lub pozostawienie szmatki nasączonej octem powinno na dłuższy czas odstraszyć obce koty.

Innym łatwo dostępnym produktem, od którego stronią koty, jest cebula. Co ciekawe, mruczki w bliskim kontakcie z tym warzywem również mrużą oczy, co świadczy o tym, że jej silne działanie bezpośrednio wpływa i na te zwierzęta. Do innych aromatów, za którymi mruczki nie przepadają należy papryka, cynamon oraz domowe detergenty. Często warto wypróbować kilka z tych zapachów, ponieważ nie wszystkie mruczki reagują na dany aromat w ten sam sposób.

Rośliny odstraszające koty

Tym, co odstrasza koty są również niektóre rośliny. Wystarczy posadzić je między grządkami kwiatów, aby skutecznie zapobiec zniszczeniom i w sposób bezinwazyjny przepłoszyć obce koty z posesji. Przykładem takiej rośliny jest ruta zwyczajna. To nieduży podkrzew, który osiąga do 1 metra długości oraz gromadzi w liściach olejki eteryczne, które wydzielają intensywny zapach. Aromat ten jest przyjemny dla ludzkiego nosa, ale odstraszający dla mruczków.

Kolejną rośliną o podobnych właściwościach jest lawenda. Posiada urocze fioletowe kwiatki i jest ceniona przez zielarzy, ponieważ odstrasza nie tylko koty, ale też kleszcze i komary. Olejki lawendowe są nawet składnikami profesjonalnych preparatów, które służą do odstraszania psów, kotów oraz kretów.

Gdy jakieś miejsce obsadzimy dokoła lawendą, będzie stanowić również barierę mechaniczną, przez którą zwierzęta niechętnie się przedzierają. Tym, co odstrasza koty a jednocześnie może stanowić piękną ozdobę ogrodu jest bodziszek bałkański. Jego zielone i okrągłe liście jesienią przebarwiają się na czerwono. To roślina łatwa w uprawie, za która nie przepadają mole, komary, ślimaki oraz koty.

Warto jednak pamiętać, że koty to prawdziwi indywidualiści więc bardzo różnią się upodobaniami. Nie każda roślina działa identycznie na wszystkie zwierzaki, dlatego, jeżeli jeden gatunek zdaje się nie odstraszać nieproszonych gości warto wypróbować kolejny.

Możliwość komentowania została wyłączona.