Jak czyścić koci mocz z tekstyliów?

jak czyścić koci mocz

Wszyscy właściciele kotów powinni wiedzieć, że za niewinnym i uroczym wyglądem sympatycznego kota kryje się czasem prawdziwy mały diabełek. Dlatego pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy kot zaczyna wszędzie sikać, jest spróbować zrozumieć przyczynę jego zachowania.

Pierwsza rzecz, którą należy zrobić: zrozumieć, dlaczego Twój kot oddał mocz wszędzie.

Znasz przysłowie: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego też pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli nie masz ochoty na sprzątanie kociego siku w domu lub mieszkaniu, jest zrozumienie powodów, dla których Twój kociak może chcieć ulżyć sobie poza kuwetą.
W rzeczy samej, najlepszym sposobem na pozbycie się kociego sikania jest utrzymanie go w czystości! A oto dobra wiadomość: należy wiedzieć, że w rzeczywistości koty są naturalnie czystymi zwierzętami, co oznacza, że gdy już nauczy się je obsługi kuwety, to bardzo rzadko kiedy chcą wyruszyć gdzie indziej, aby się odciążyć. Dość często zdarza się, że kot Ashera przejawia właśnie takie zachowania.
Kot, który sika poza kuwetą jest więc kotem z małym problemem. Pamiętaj, że jest wiele powodów takiego zachowania kota:

 • twój kot może po prostu wykonywać znakowanie moczem” (zachowania seksualne oznaczające jego terytorium);
 • może być również synonimem stresu, na przykład z powodu obecności innego zwierzęcia w gospodarstwie domowym, lub Twój kot nie czuje się dobrze w swoim otoczeniu z różnych powodów;
 • brudna, źle ustawiona lub źle utrzymana kuweta może również wyjaśniać, dlaczego kot oddaje mocz gdzie indziej;
 • w przypadku problemów z oddawaniem moczu (nietrzymanie moczu lub innych), Twój kot może odczuwać potrzebę oddawania moczu bardzo często i nie zawsze ma czas na dotarcie do kuwety.
  Aby uniknąć spędzania czasu na sprzątaniu „prezentów” najlepszego przyjaciela, spróbuj dowiedz się skąd pochodzi problem, to pomoże Ci znaleźć długoterminowe rozwiązanie!

Przede wszystkim, nie używaj wybielacza do czyszczenia kociego moczu!

To fakt: wybielacz jest wielofunkcyjnym, wielopłaszczyznowym środkiem czyszczącym, który czyści, dezynfekuje i maskuje nieprzyjemne zapachy. Ale przede wszystkim, nigdy nie używaj go do czyszczenia kociego moczu, ponieważ byłoby to całkowicie nieproduktywne!
W rzeczywistości, nawet jeśli wybielacz może być skuteczny w usuwaniu śladów moczu, okazuje się, że koty uwielbiają zapach wybielacza! Jeśli więc używasz go w domu do czyszczenia kociego moczu, jest szansa, że jak tylko skończysz sprzątanie, Twój pupil wróci na miejsce zbrodni, aby ulżyć sobie w dokładnie tym samym miejscu. To byłby wstyd… !
Włóż kilka kropli wybielacza do kuwety: przyciągnie on kota, a następnie zdezynfekuj kuwetę. Dwie pieczenie na jednym ogniu!

Jak czyścić koci mocz z ubrań i tekstyliów?

Zauważysz, że koty, te sprytne małe stworzenia, często mają tendencję do odciążania się na dość chłonnych powierzchniach. W moim przypadku to właśnie kot szylkretowy miał tendencję do zostawiania moczu tam gdzie nie trzeba. Co nie pomoże twojej firmie! Na szczęście istnieje super skuteczna receptura na używanie kociego moczu na tekstyliach: przygotuj domowy produkt z 3 kluczowych składników do ekonomicznego i ekologicznego czyszczenia, a mianowicie sody oczyszczającej, białego octu i lawendowego olejku eterycznego.
Zasada jest prosta:

 • spłukać ściereczkę wodą gazowaną;
 • wlać sodę bezpośrednio na plamę i delikatnie wcierać, aby nieco przenikała do włókien;
 • wylać ocet na materiał (lekko się spieni, nie panikuj, to całkiem normalne);
 • włożyć całość do pralki, używając normalnego programu;
 • dodać odrobiny lawendowego olejku eterycznego do szuflady na płyn do płukania tkanin;

Uwaga: preparat ten jest bardzo skuteczny i sprawdził się na poszewkach na poduszki i kołdrach, które wychodzą z pralki czyste i bezwonne. Należy pamiętać, że im szybciej wypierzesz tekstylia, tym łatwiej pozbędziesz się tego zapachu.

Jak czyścić koci mocz na kanapie lub materacu z tkaniny?

Jeśli Twój kot oddał mocz na Twojej pięknej kanapie, fotelu lub poduszce, musisz działać szybko (nie zaczynaj więc biegać po domu i krzyczeć na kota, to może poczekać!). Zgadza się: na kanapie z materiału, mocz szybko się wchłania, więc nie ma czasu do stracenia. Przede wszystkim nie należy uciskać materaca ani poduszek, aby wycisnąć mocz: to tylko rozproszy mocz na jeszcze większej powierzchni.
Oto jak oczyścić mocz na kanapie z materiału.

 • Po sprawdzeniu, czy ukryta część sofy nie uległa przebarwieniu, należy polać plamę wodą gazowaną i wchłonąć jak najwięcej ręczników papierowych.
 • Powtórz działanie.
 • Nalej sodę obficie, aby wchłonąć pozostały płyn i dezodoryzuj sofę (soda oczyszczona jest rzeczywiście znana z właściwości chłonnych). Pozwól mu siedzieć przez 15 minut i z grubsza usuń sodę.
 • Sporządź następującą mieszankę: 3 części wody, 1 część octu i 10 kropli olejku eterycznego z lawendy.
 • Wylej preparat na plamę.
 • W razie potrzeby operację należy powtórz.

W celu usunięcia wodorowęglanów z pozostałości sody, które pozostawiają białą plamę, może być konieczne przepłukanie wodą. Pamiętaj jeszcze raz, że im dłużej czekasz, tym trudniej będzie posprzątać wszystko: bądź efektywny!

Ważne jest, aby pamiętać: zdecydować się na prewencję!

Ponieważ koci mocz ma bardzo silny zapach i jest dość trudny do oczyszczenia, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie profilaktyki (jak wspomniano powyżej, zapobieganie jest lepsze niż leczenie).
Jeżeli pomimo wszystkich Twoich wysiłków, Twój kot jest małym diabłem, który ma tendencję do oddawania moczu wszędzie, chroniąc wrażliwe miejsca lub blokując dostęp do pomieszczeń o podwyższonym ryzyku, gdy Ciebie tam nie ma. Więc nadal pytanie: jak czyścić koci mocz z tekstyliów na pewno już nie pozostaje bez odpowiedzi. Oprócz tego zapoznaj się z wpisem na temat pozbywania się zapachu kociego moczu, gdyż to jest również dość ważna kwestia.

Zawsze trzymaj w domu sodę do pieczenia, ocet i butelkę olejku eterycznego. W ten sposób możesz być przygotowany na każdą ewentualność!

Możliwość komentowania została wyłączona.