Kot szylkretowy – jakiego jest koloru?

kot szylkretowy

Barwy futerka naszych futrzaków zachwycają oraz przyciągają spojrzenia innych. Wyjątkowym umaszczeniem kota jest połączenie 3 kolorów – białego, rudego oraz czarnego. Pupil o tak unikatowej sierści nazywany jest kotem szylkretowym. Co warto wiedzieć o tym rzadkim umaszczeniu?

Kot tricolor

Kot szylkretowy przez wiele osób uważany jest za mruczka z najpiękniejszym umaszczeniem. Jest to dość rzadkie połączenie, które z pewnością przyciąga wzrok. Co oznacza sama nazwa szylkret? Pierwotnie określenie to nawiązywało do materiału o brązowo-złotym odcieniu, który pozyskiwany był z płytek rogowych skorupy żółwia szylkretowego. W czasach średniowiecznych wykorzystywano ten surowiec do produkcji wyrobów użytkowych oraz dekoracyjnych. Chociaż dzisiaj żółwie o tym pięknym umaszczeniu są pod ochroną – niektórym ludziom to fantazyjne kocie połączenie skojarzyło się właśnie z tym zwierzęciem.

Co jeszcze jest godne uwagi? Każdy kot szylkretowy jest jedyny w swoim rodzaju – nie znajdziemy na świecie dwóch takich samych osobników, które miałyby identyczne plamki czy też układ kolorów.

Według federacji felinologicznej kot szylkretowy to nie jedynie mruczek o rudo-czarnym umaszczeniu – chociaż jest to podstawowe umaszczenie, które kryje się pod tą nazwą. Akurat ta rasa kota jest jedyna w swoim rodzaju.

Mogą to być także plamy brązowo rude – wtedy kot nazywany jest czekoladowo szylkretowy. Natomiast umaszczenie cynamonowe szylkretowe występuje, gdy futro zwierzaka pokryte jest jasnobrązowymi oraz rudymi plamami.

Biało rudo czarny kot

Unikalne umaszczenie, którym wyróżnia się kot szylkretowy nie jest zarezerwowane tylko dla kotów rasowych – spotykamy je również u klasycznych dachowców. Co ciekawe spotykając biało-czarno-rudego kota możemy być niemal pewni, że będzie to samica.

Dlaczego? Ponieważ za ten typ umaszczenia odpowiedzialny jest gen ściśle związany z płcią, który umieszczony jest na chromosomie X. W takiej sytuacji w genotypie XX na jednym chromosomie znajduje się gen odpowiedzialny na rudy kolor – a na drugim, gen wykluczający ten kolor. W rezultacie rodzi się kotka, której część włosów utrzymana jest w rudym kolorze, a reszta w czarnym.

Natomiast samce, których genotyp składa się tylko z jednego chromosomu X a drugiego Y, nie mogą posiadać takiego wyjątkowego umaszczenia. Jednak niektóre przypadki pokazują, że i od tej zasady zdarzają się wyjątki – za co odpowiedzialny jest błąd w genotypie. Gdy na świat przyjdzie samiec o genotypie XXY może być rudo-czarny – takie kocury jednak zawsze są bezpłodne.

Kotki o fantazyjnym umaszczeniu są bardzo cenione przez hodowców, ponieważ ich potomstwo wyróżnia się ogromną różnorodnością umaszczenia. Samica może urodzić kotki czarne, rude, szylkretowe oraz o różnorodnych plamkach w kilku kolorach.

Chociaż kolor futra mało kiedy znajduje odzwierciedlenie w charakterze pupila, to szylkretki bardzo często wyróżniają się silnym charakterem. Uznawane są za zadziorne oraz nieprzewidywalne. Jeżeli właściciel planuje mieć więcej pupili w domu, powinien zdecydować się na adopcje innego zwierzaka, gdy jego kotka jest jeszcze mała – w innym wypadku nie zostanie on zaakceptowany.

Jedna odpowiedź do “Kot szylkretowy – jakiego jest koloru?”

  1. […] perskie koty charakteryzują się płaską twarzą i krótkim nosem. Dość innym przypadkiem jest kot szylkretowy i jest to jedyna rasa, która jest tak […]