Jak odstraszyć koty?

odstraszanie kotów

Koty to bardzo przyjazne i sympatyczne stworzenia, a ich obecność zdecydowanie umila nasze codzienne życie. Zarówno w mieszkaniu, jak i w ogrodzie zdarzają się jednak miejsca, gdzie mruczki wyrządzają więcej szkody, niż pożytku. W takich przypadkach, warto zastosować sprawdzone domowe sposoby, które są w pełni bezpieczne dla zwierząt i jednocześnie zniechęcą je do przebywania na danym terenie. Jak odstraszyć kota?

Co odstrasza koty?

Koty znane są z doskonale rozwiniętego węchu. To właśnie zmysł powonienia umożliwia im swobodne poruszanie się po każdej przestrzeni i efektywnie ostrzega przed grożącymi niebezpieczeństwami. Warto zauważyć, że te mruczące stworzenia odczuwają poszczególne zapachy, aż trzydziestokrotnie wyraźniej, niż ludzie. Bez problemu rejestrują wonie, których my nie jesteśmy w stanie nawet wyczuć.

Najskuteczniejsze, a zarazem najbezpieczniejsze metody odstraszania kotów polegają więc na rozpylaniu konkretnych aromatów kojarzących się zwierzętom negatywnie. Należy jednak przy tym szczególnie uważać, aby nie przesadzić w drugą stronę – zbyt drażliwe wonie mogą z kolei zniechęcić czworonoga do przebywania w całym domu bądź w naszym towarzystwie.

Czego nie lubią koty?

Odstraszanie kotów przy pomocy dokuczliwych zapachów nie jest jednym rozwiązaniem radzenia sobie z ciekawskimi mruczkami. Koty nie lubią bowiem także wody, dlatego dobrą bronią w efektywnym chronieniu podwórka mogą okazać się zraszacze ogrodowe. Z pewnością nie powinno się zniechęcać czworonoga pryskając na niego wodą z węża ogrodowego, co może tylko niepotrzebnie zestresować zwierzaka. Jeśli już używamy wody to najprędzej do do usuwania zapachu kociego moczu.

Najlepiej sprawdzą się tutaj automatyczne zraszacze z fotokomórką, które uruchomią się za każdym razem, kiedy kot się do nich zbliży. Świetną opcją okaże się również intensywniejsze podlewaniu ogrodu w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mruczka. Dzięki tej metodzie czworonóg nie będzie miał możliwości kopania dołków lub oddawania moczu, przez co prawdopodobnie szybko zrezygnuje z tej lokalizacji. 

Koty nie przepadają też za ultradźwiękami, które podobnie jak kretom drażnią uszy. Wystarczy więc zainwestować w odstraszacz ultradźwiękowy, a następnie wbić go w ziemię bądź powiesić na drzewie albo ścianie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie zwierzęta reagują na takie bodźce w identyczny sposób, dlatego metoda w niektórych przypadkach może okazać się nieskuteczna.

Jakiego zapachu nie lubią koty?

Koty tak jak ludzie podchodzą do zapachów bardzo indywidualnie. Istnieje jednak grupa aromatów działających zniechęcająco na większość mruczków. Z pewnością należą do nich cytrusy, których esencja jest niezwykle intensywna, kwaśna, a przy tym wyczuwalna przez koty z większej odległości.

Chociaż najefektywniej działa na nie cytryna to można również pokusić się o użycie grejpfruta, pomarańczy, a nawet mandarynki. Koty negatywnie reagują także na ostrzejsze, wyrazistsze wonie. Unikają cebuli, pora oraz czosnku, ze względu na to, że powodują u nich nadmierne mrużenie i drażliwość oczu. Ponadto w większych dawkach okazują się toksyczne i mogą przyczynić się do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych.

Zapachy odstraszające koty

Odstraszanie kotów może się również odbywać przy użyciu innych aromatów czy olejków eterycznych. Mruczki zniechęcają się, gdy czują zapach naftaliny, eukaliptusa lub mentolu. Tego typu wonie nie tylko drażnią kocie oczy, ale też nos, przez co zwierzęta instynktownie opuszczają teren, na którym wyczuwalne są wspomniane zapachy. Koty stronią także od octu. Czworonogi czujące tę nieprzyjemną woń przeważnie unikają danego miejsca i rezygnują z kociej toalety. Właściciele ogrodów mogą więc pozostawić ściereczkę nasączoną octem, co szybko oduczy futrzaka nadmiernego plądrowania ogrodu. 

lawenda

Rośliny odstraszające koty

Niektóre rośliny wydzielają zapachy, które szczególnie nie podobają się mruczkom. Aby odstraszanie kota przyniosło zamierzony skutek to warto spróbować zasadzić w ogrodzie określone gatunki roślin. W tej roli doskonale sprawdza się lawenda wąskolistna. Jej kojący dla człowieka aromat, jednocześnie jest zbyt intensywny dla kocich nosków. Futrzane czworonogi odstrasza również woń ruty zwyczajnej. W liściach tej rośliny znajdują się silne olejki eteryczne wytwarzające mocno wyczuwalny przez mruczki aromat. Można także pokusić się o zasadzenie kocanki włoskiej lub bodziszka bałkańskiego, które także charakteryzują się dosyć silnym zapachem. Dodatkowo koty nie znoszą cytrynowego aromatu geranium oraz zapachu dekoracyjnej rośliny Coleus canina

Nikt nie powinien mieć już wątpliwości jak odstraszyć kota. Wspomniane sposoby w dużym stopniu ograniczą żywiołową eksplorację zwierzęcia, a nawet całkowicie zniechęcą go do przebywania na zakazanym terenie. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że metody odstraszające koty nie mogą w żaden sposób powodować u nich bólu lub uszczerbku na zdrowiu. Z całą pewnością kocimiętka nie należy do zapachów, których koty unikają.

Niedopuszczalne jest też nadużywanie drażniących zapachów lub stosowanie substancji toksycznych, które mogłyby zaszkodzić tym ciekawskim czworonogom. Wybierając rośliny lub naturalne zapachy cytrusów możemy za to zadbać o dobrą kondycję mebli lub ogródka, przy jednoczesnym zapewnieniu kotom właściwego bezpieczeństwa.

Możliwość komentowania została wyłączona.