Czy monstera jest trująca dla kota?

czy monstera jest trująca dla kota

Monstera to popularna roślina doniczkowa dzięki swoim dużym, jasnozielonym liściom, które rosną przez cały rok. Są to kwiaty dość łatwe w utrzymaniu, co czyni je świetnymi dla początkujących i osób, które chcą rośliny, ale nie mają czasu na wybredne i trudne w opiece. Ponadto monstera wygląda zjawiskowo i potrafi cieszyć każdego właściciela tych kwiatów. 

Co to jest monstera?

Dzięki dużym, okrągłym liściom roślina ta stanowi niezwykłą ozdobę w każdym domu – szczególnie jeśli ma korzenie powietrzne. Otwory dodają jej stylu i nie jest zaskoczeniem, że roślina ta jest źródłem inspiracji w świecie mody i sztuki. Ten pokaźny kwiat doskonale sprawdza się również jako dekoracyjna ścianka działowa i żywy klimatyzator dla każdego, kto potrzebuje świeżego powietrza i prywatności. Jeśli nie mamy wielkich zdolności do kwiatów, monstera może być naszym nowym najlepszym przyjacielem.

Liście młodej rośliny mają kształt serca. Przy wystarczającej ilości światła i wody liście rosną i rozwijają się, a następnie powstają głębokie nacięcia. Dorosłe liście mogą mieć średnicę nawet do metra. 

Monstera należy do rodziny Arum i można ją spotkać w Panamie i południowym Meksyku, gdzie rośliny wspinają się po drzewach na wysokość około 20 metrów. Przywiązują się również do pni drzew, skał lub gleby swoimi mięsistymi powietrznymi korzeniami w lasach Azji Południowo-Wschodniej.

Najbardziej znanym gatunkiem jest Monstera Deliciosa. Nazwa „deliciosa” odnosi się do pysznych owoców o długości 20 cm, które były uprawiane w Ameryce Środkowej. Smak przypomina banana w połączeniu z ananasem, ale w domu raczej nie natkniemy się na kosz owoców z monstery.

Monstera w domu gdzie jest kot

Koty są z natury ciekawskie i mogą być dociekliwe, kiedy po raz pierwszy przynosimy nową roślinę do domu. Niektóre z nich lubią gryźć nasze rośliny. Może to być spowodowane tym, że się nudzą lub roślina przyciąga ich uwagę. Czasami używają błonnika rośliny, aby ułatwić sobie wyrzucanie kłaczków. Bez względu na powód, nie chcemy aby jadł toksyczne rośliny

Monstera to jedna z tych pospolitych roślin doniczkowych toksycznych dla kotów, ale tylko wtedy, gdy zostanie połknięta. Kot może więc bezpiecznie bawić się liśćmi, ocierać się o roślinę, a nawet ją przewracać. Jeśli jednak kot zacznie żuć, gryźć i połykać roślinę – będzie to zła sytuacja. Rośliny te powodują uczucie pieczenia w jamie ustnej, co może prowadzić do obrzęku i zablokowania przewodów oddechowych, jeśli zostanie połknięta zbyt duża ilość.

Powodem, dla którego monstery wywołują okropną reakcję u kotów jest to, że zawierają nierozpuszczalny szczawian wapnia, podobnie jak figowiec Fiddle Leaf. Są to igiełkowate kryształy, które można znaleźć w liściach i łodygach, a czasem w owocach również na roślinie. 

Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że filodendron o rozłupanych liściach nie wyrządzi żadnej szkody zwierzakowi, jest trzymanie go poza zasięgiem kota. Warto umieścić go na wysokiej półce lub w pokoju, w którym kot nie bawi się bez nadzoru.

Rośliny bezpieczne dla kota

Niestety czasami utrzymanie rośliny doniczkowej z dala od zwierzaka, który jest zdeterminowany do żucia, może być trudne, więc to od nas zależy, czy wszystkie rośliny, które uprawiamy w domu, są bezpieczne i nietoksyczne dla kotów. Z wyjątkiem produktów spożywczych, takich jak kocia trawa, zawsze lepiej trzymać rośliny domowe poza zasięgiem zwierzęcia, jeśli to możliwe, ale opisane tutaj rośliny zostały uznane jako nietoksyczne. 

Wśród bezpiecznych kwiatów kolorowych można wyróżnić np.:

  • gloksynię
  • fiołki
  • kwiat pieniążek (baby treas)
  • różnego rodzaju zielistki
  • paprotkę bostońską
  • niedośpian
  • peperomię
  • orchideę

Jeżeli zależy nam na pięknych i dostojnych kwiatach, zbliżonych wyglądem do monstery możemy sięgnąć po palmę Areka czy kalateę. 

Możliwość komentowania została wyłączona.