Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu

Pojawienie się nowego człona rodziny, problemy ze zdrowiem, nieodpowiedni żwirek – przyczyn, dlaczego kot zaczął oddawać mocz poza kuwetą, może być wiele. Zneutralizowanie tej intensywnej woni z dywanu lub kanapy może stanowić nie lada wyzwanie. Jak pozbyć się zapachu kociego moczu szybko i skutecznie?

Preparat do usuwania zapachu moczu

Koci mocz to jeden z najbardziej intensywnych oraz nieprzyjemnych zapachów – chociaż dzięki niemu mruczek w naturalnym środowisku może oznaczać teren, nie jest on mile widziany w innym miejscu, niż jego kuweta. Jeżeli jednak naszemu pupilowi zdarzyła się wpadka, należy jak najszybciej przystąpić do działania. Jak pozbyć się zapachu kociego moczu z różnych powierzchni? 

Pierwszym krokiem jest precyzyjnie określenie plamy z moczu, co nie zawsze jest takie łatwe. Jeżeli zdążył on wsiąknąć w powierzchnię, być może trzeba będzie użyć specjalnych środków do skutecznego namierzenia plamy – na przykład detektora do wykrywania zabrudzeń pochodzenia organicznego. 

Jeżeli mruczek załatwił się na podłogę wyłożoną płytkami, sprawa jest o wiele łatwiejsza. Wystarczy umyć powierzchnię roztworem wody z octem. Ocet jest łatwo dostępnym preparatem, który ma wyjątkowe właściwości do skutecznego neutralizowania przykrych zapachów. Wiele kotów nie lubi też jego zapachu, co zniechęci pupila do ponownego oddania moczu w to samo miejsce. 

Jeżeli jednak domowe sposoby zawiodą – mamy do dyspozycji szerokie spektrum profesjonalnych preparatów, które z pewnością pomogą nam z kłopotliwy problemem. Dostępne są w formie środków do mycia lub sprayów. Potrafią poradzić sobie nie tylko ze świeżą plamą, ale również z wieloletnim zapachem moczu dorosłego kocura. Preparaty takie nie tylko maskują, ale przede wszystkim pomagają pozbyć się źródła problemu. Nawet posiadacze kotów krótkowłosych europejskich mogą mieć problem z kotem który zaznacza swoje miejsca w całym domu.

Jak usunąć koci mocz z kanapy?

Jeżeli naszemu mruczkowi przytrafiła się wpadka na kanapie, sytuacja nieco się komplikuje. Jak pozbyć się zapachu kociego moczu z tapicerowanych mebli? Pierwszym krokiem zawsze jest usunięcie jak największej ilości przykrej substancji z mebla – można posłużyć się w tym celu ręcznikami papierowy. Należy je wymieniać do czasu, aż przestaną pochłaniać płyn. 

Następnym krokiem jest zneutralizowanie substancji, które odpowiedzialne są za przykry zapach. Doskonale nadaje się do tego pasta z sody oczyszczonej. Soda wraz z niewielką ilością wody wchłonie zanieczyszczenia i zminimalizuje nieprzyjemny aromat. Warto pozostawić taką mieszankę na sofie około godziny, a następnie odkurzyć. 

Aby całkowicie pozbyć się wszelkich śladów moczu, można na sam koniec zastosować enzymatyczne środki, które służą do pozbywania się przykrych zapachów. Niektóre preparaty są w stanie w skuteczny sposób rozłożyć zanieczyszczenia organiczne, dzięki czemu nie będą one wyczuwalne nawet dla kotów, które posiadają bardzo czuły węch. 

Jakie inne łatwo dostępne preparaty okażą się praktyczne w takiej sytuacji? Skuteczna jest również woda utleniona – zmieszana z wodą w proporcjach 1:10 pomaga pozbyć się plamy i zapachu, ale może odbarwiać delikatne tkaniny. Innymi produktami są ziarna kawy, płyn do płukania ust, ałun potasowy oraz liście laurowe. Środki te jednak najlepiej zastosować po usunięciu plamy, do zneutralizowania samego zapachu. 

Możliwość komentowania została wyłączona.