Żwirek dla kota – jaki wybrać

żwirek dla kota

Koty zostały udomowione ponad dziewięć tysięcy lat temu, więc towarzyszą człowiekowi od czasów starożytnych. Współcześnie koty są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Opiekunowie tych zwierząt starają się zapewnić pupilom, jak najlepsze warunki. Wiele osób ma problem z wyborem odpowiednia żwirku do kuwety dla swojego przyjaciela. Co warto wiedzieć o żwirkach dla kotów? Który żwirek dla kota jest najlepszy?

Żwirek silikonowy dla kota

Żwirek silikonowy dla kota jest stosunkowo nowym żwirkiem na rynku. Żwirek silikonowy dla kota występuje w postaci niewielkich rozmiarów granulek z krzemianu sodu, które na pierwszy rzut oka przypominają przeźroczyste kryształki bądź szklane kulki. Według niektórych ekspertów moc absorpcji takiego żwirku jest tak silna, że może pochłaniać także wilgoć z powietrza. 

żwirek silikonowy
kup na Ceneo

Ten rodzaj żwirku pochłania mocz i odchody wewnątrz granulek. Po pewnym czasie żwirek nie jest już w stanie niczego pochłaniać, więc konieczne jest wymienienie całej zawartości kuwety. Warto wspomnieć, iż żwirek silikonowy niemal we wszystkich przypadkach można wyrzucać do toalety, ponieważ nie zbryla się. Jednakowoż na rynku dostępne są żwirki silikonowe zbrylające. Wówczas zawartości żwirku nie można wsypać do toalety, ponieważ grozi to zapchaniem sedesu. 

Ponadto żwirek silikonowy nie pyli się. Na wielu opakowaniach obecne jest oznaczenie „wolne od kurzu”. Dzięki temu, że granulki krzemionki są lekkie, to czyszczenie kuwety, jej wypełnianie i przenoszenie nie stanowi większego problemu.

Należy pamiętać, iż nie każdy kot będzie chciał załatwiać się do kuwety, w którym znajduje się silikonowy żwirek. Wadą tego rodzaju żwirku jest również to, że gdy nasiąknie on moczem, to wygląda nieestetycznie, a szczególnie w przypadku kuwety odkrytej. 

Żwirek kukurydziany dla kota

Żwirek kukurydziany jest wytwarzany z kukurydzy, a konkretniej z włókien roślinnych. Jest w formie małych ziarenek o nieregularnych brzegach. Jest on w stu procentach naturalny, ekologiczny i biodegradowalny. 

Żwirek kukurydziany jest żwirkiem zbrylającym, co oznacza, że w kontakcie z płynami zbryla się. Dzięki temu bardzo łatwo można powstałe bryłki usunąć z kuwety. Nieczystości powinno się wybierać z kuwety codziennie, a ubytki żwirku uzupełniać co jakiś czas. Całość kuwety powinno się wymieniać raz w miesiącu. Związane granulki kukurydziane nie rozpadają się w trakcie usuwania i nie przyklejają się do dna kuwety, ponieważ kukurydza w bardzo szybkim tempie pochłania ciecze.

Żwirek kukurydziany dla kota
kup na Ceneo

Żwirek kukurydziany ma zdolność do neutralizowania nieprzyjemnej woni, dlatego jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy kuweta stoi w niewielkim pomieszczeniu. 

Z racji, iż żwirek jest naturalny, to jest on bezpieczny dla kotów zjadających żwirek. Jest szczególnie zalecany w przypadku opieki nad małymi kociętami. Zjedzony żwirek, z racji, że nie jest twardy, nie zaburza ruchów perystaltycznych jelit. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się go wyrzucać do ogrodu lub kompostować, ponieważ bardzo długo się rozkłada, pozostawiając po sobie toksyny i bakterie. Ponadto zabrania tego polskie prawo.

Żwirek drewniany dla kota

Żwirek drewniany dla kota najczęściej wytwarzany jest z drzew iglastych. Producenci drewnianych żwirków zbierają drewniane opady powstałe w tartakach, suszą je w bardzo wysokich temperaturach i kompresują w niewielki granulat.

żwirek drewniany
kup na Ceneo

Żwirki drewniane są bardzo wydajne oraz doskonale pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Jest to ściółka zbrylająca się, dzięki czemu łatwo jest oddzielić zużyty żwirek od czystego. Można go wrzucać do toalety, ale w niewielkich ilościach. 

Ponadto żwirek drewniany może być stosowany jako spulchniacz ziemi w ogrodowym kwietniku.

Żwirek bentonitowy

Jest to najpopularniejszy rodzaj żwirku dla kotów. Pojawił się jako jeden z pierwszych na rynku. Jest w formie drobnych kamyczków i wyglądem przypomina żwir lub piasek. Wytwarzany jest ze skał, zwanych bentonitem. Bentonit jest skałą osadową, której głównym składnikiem jest montmorylonit, uwodniony krzemian magnezu, sodu oraz glinu. Duże złoża tych skał występują między innymi w Rosji i Stanach Zjednoczonych, ale są również obecne w Polsce w takich miejscach, jak okolice Chmielnika bądź Karpaty. 

żwirek bentonitowy
kup na Ceneo

Jest to żwirek zbrylający, dzięki czemu z łatwością można usunąć zanieczyszczenia z kuwety. Ściółka ta może pochłaniać bardzo duże ilości płynów. Bentonit sodowy może pochłonąć pięć razy więcej wody niż sam waży, zwiększając przy tym swoją objętość do piętnastu razy. Wadą bentonitowych żwirków jest to, że rozsypane na mokrej podłodze tworzą coś w rodzaju gliny, którą bardzo trudno jest usunąć. Takiej ściółki nie wolno wrzucać to toalety, ponieważ może to spowodować zapchanie się sedesu. 

Na rynku dostępne są żwirki bentonitowe zapachowe. Na sklepowych półkach można znaleźć takie żwirki między innymi o zapachu lawendy, cytrusów lub lasu. Należy jednak pamiętać, iż kotu może nie spodobać się zapach, przez co nie będzie chciał załatwiać się do kuwety. Ponadto żwirek bentonitowy może pylić i wywołać reakcję alergiczną. 

Żwirki dla kotów w supermarketach

Żwirki dla kotów dostępne są niemal we wszystkich sklepach i supermarketach. Dostępny na rynku jest między innymi Kitty, żwirek dla kota z Biedronki. Kitty oferuje swoim klientom zarówno żwirek drewniany, jak i bentonitowy. Kolejnym żwirkiem, który można z łatwością znaleźć jest żwirek Coshida, żwirek dla kota z Lidla. Coshida jest białym, zbrylającym się, niepylącym się żwirkiem o neutralnym zapachu. Kolejnym żwirkiem, który możemy znaleźć na sklepowych półkach jest Winston, żwirek z Rossmanna.

Winston oferuje swoim klientom żwirek drewniany, który działa antybakteryjnie, a także żwirek zbrylający się z wysuszonej glinki bentonitowej. Na półkach w Rossmannie można znaleźć także żwirek CatSi, CatSi jest bezzapachowym żwirkiem silikonowym. Producent zapewnia, że w ciągu pięciu sekund żwirek skutecznie wchłania i zatrzymuje nieprzyjemny zapach, a po trzydziestu sekundach nadmiar cieczy paruje, pozostawiając kuwetę wolną od zapachu moczu oraz kału. 

Możliwość komentowania została wyłączona.