Jak uchronić meble przed kocimi pazurami?

drapanie mebli

Koty bywają uparte i zawsze kierują się swoim instynktem. Jednym z nich jest drapanie mebli i dywanów. Chociaż oduczenie czworonoga takiego zachowania może okazać się trudnym zadaniem, to nie jest to niemożliwe. Na początek warto zrozumieć swojego pupila.

Czemu koty drapią meble?

Wyróżnia się kilka podstawowych kwestii, które prowokują kota do drapania cennych mebli i dywanów. Najważniejszym z nich jest potrzeba zaznaczenia swojego terytorium. Na opuszkach kocich łap znajdują się gruczoły zapachowe, a drapanie różnego rodzaju powierzchni pozwala zwierzakowi oznajmić: „to mój dom i to ja tutaj mieszkam”.
Drugą istotną kwestią jest fakt, że pazury kota rosną przez całe jego życie. W związku z tym pojawia się potrzeba ciągłego ich ścierania, aby bez problemu mogły się chować i nie przeszkadzały w chodzeniu czy zabawie.
Ostatnim często występującym powodem drapania mebli jest stres. Koty często w ten sposób odreagowują nerwową atmosferę, niepokój czy strach. Można to zauważyć głównie podczas głośnych remontów, dużej ilości gości czy długiej nieobecności właścicieli.

Jak ochronić meble przed kocimi pazurami?

Kiedy udało się już zrozumieć niesfornego kota, łatwiej będzie nauczyć go właściwych zachowań. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie można karać kota za drapanie mebli. Podnoszenie głosu czy odstraszanie może zestresować pupila, co tylko wzmocni jego chęć do odreagowania negatywnych emocji.

Tak samo nie powinno korzystać się z żadnych preparatów mających na celu zniechęcenie kota. Zwierzak będzie chciał usunąć nieprzyjemny dla niego zapach i zacznie drapać spryskaną powierzchnię z jeszcze większą zawziętością.


Zamiast negatywnych działań, warto podjąć spokojniejsze i skuteczniejsze kroki. Pierwszym z nich jest przycinanie pazurów. Jeśli kot jest typowym domownikiem, który nie wychodzi z domu należy powtarzać zabieg co 2 – 3 tygodnie. Czynność ta polega na delikatnym skróceniu ostrych pazurów za pomocą specjalistycznej obcinaczki dla zwierząt. Należy zachować ostrożność, bo w kocich pazurach znajdują się naczynia krwionośne i zbyt głębokie obcięcie może spowodować silne.

W razie niepewności powinno udać się z pupilem do weterynarza, który zademonstruje prawidłowy sposób obcinania pazurów i pomoże przy pierwszym zabiegu.


Drugą istotną kwestią jest zadbanie o spokój kota. Wystarczy do niego mówić, bawić się z nim i zapewnić odpowiednią porcję rozrywki, a kiedy zwierzak straci zainteresowanie – pozwolić mu spokojnie się przespać.

Akcesoria pomocne w tresurze kota

Drapanie mebli przez koty jest bardzo często występującym problemem. W celu zwalczania tych nawyków w sklepach zoologicznych dostępne są różnorodne profesjonalne drapaki dla kotów. W zależności od preferencji pupila można znaleźć drapaki wolnostojące, naścienne, leżące oraz stojące. Przy zakupie dobrze jest dobrać produkt odpowiedni do kota, zwracając uwagę głównie na rozmiary oraz urozmaicenia w postaci budki, tuneli, leżaków czy drabinek do wspinaczki.
Drapaki dostarczają kotom dużo wspaniałej zabawy, ale jeśli pupil jest wulkanem energii z pewnością dobrze zrobi mu drobne urozmaicenie. Doskonale poradzą sobie z tym wszelkiego rodzaju zabawki w postaci myszy, wędek z piórkiem lub zwykłych kłębków wełny. W ten sposób kot pozbywa się nagromadzonych emocji i całą frustrację rozładowuje na przeznaczonych dla niego zabawkach i drapakach.

Możliwość komentowania została wyłączona.