Pielęgnacja oczu i uszu psa – o czym warto pamiętać?

pielęgnacja oczy i uszu psa

Decydując się na posiadanie psa, musimy często poszerzyć nasza wiedzę o kwestie związane z pielęgnacją czworonoga. Chodzi między innymi o kąpiel, obcinanie paznokci czy dbanie o higienę uszu oraz oczu psa. Na szczęście z pomocą przyjdzie nam Internet, książkowe poradniki czy weterynarz. Nie warto dokonywać czyszczenia uszu oraz oczu u psa bez wcześniejszego przygotowania. Przynajmniej w teorii. Poszerzając nasza wiedzę, zapewnimy naszemu psu lepsze życie bez niepotrzebnych infekcji.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz ssę:

  • Jak dbać o zdrowie psa każdego dnia?
  • Pielęgnacja uszu psa- jak uniknąć infekcji?
  • Pielęgnacja oczu u psa- co warto wiedzieć?
  • Czego używać do czyszczenia uszu i oczu psa?

Na początku dbanie o higienę oczu i uszu psa może wydawać nam się trudne. Jednak po jakimś czasie będziemy już bardziej pewni siebie w wykonywaniu tych czynności. Jeśli nie mamy zbyt dużej wiedzy na temat czyszczenia oczu i uszu u psa, warto poprosić o radę weterynarza lub poczytać specjalistyczne artykuły związane właśnie z tematem psiej pielęgnacji. Na szczęście w Internecie znajdziemy sporo informacji na ten temat.

Pielęgnacja oczu i uszu psa- dlaczego to takie ważne?

Jak się okazuje w związku ze zmianami środowiskowymi oraz tym, że psy żyją głownie w domach, potrzebują one większej uwagi niż kiedykolwiek. Teoretycznie oczy psa i uszy powinny być przystosowane i nie powinny wymagać jakiś specjalnych higienicznych wysiłków z naszej strony. Jednak nasze zwierzęta domowe również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Żyjąc w warunkach głębokiego udomowienia są narażone na infekcje oczu i uszy, dlatego należy dbać o ich prawidłową higienę oraz czystość.

Prawidłowa pielęgnacja oczu i uszu psa – skąd czerpać informacje?

Pielęgnacja oczu i uszu psa to kwestia wiedzy oraz zebranego doświadczenia. Warto też na bieżąco śledzić blogi poświęcone pielęgnacji czworonogów. To najszybsze i jakościowo dobre źródło wiedzy o ciekawostkach i nowościach w zakresie pielęgnacji zwierząt. Warto też pamiętać, że wyraźną oznaką tego, że z uszami naszego pupila jest coś nie tak jest to, że albo pies drapie się po uchu zbyt często oraz to, że z uszu wyczuwamy nieprzyjemny zapach. Uszy warto u psa sprawdzać co kilka dni. Tak dla pewności. Czyszczenie oczu również jest wskazane, ale warto tę kwestię przedyskutować z weterynarzem, u którego regularnie badamy naszego psa.

Czyszczenie uszu psa – jak to robić?

Regularne czyszczenie oczu oraz uszu psa zapobiega powstawaniu groźnych infekcji, które nieleczone mogą skutkować utratą zmysłu wzroku oraz zmysłu węchu, co znacznie utrudnia psu właściwe funkcjonowanie, nawet w domowym otoczeniu. Sposób czyszczenia psich uszu jest ściśle związany z rodzajem uszu. To znaczy, że inaczej pielęgnujemy uszy stojące a inaczej uszy wiszące, takie jak ma na przykład cocker spaniel. Jeśli chodzi o pielęgnację oczu u psa jest nieco łatwiej. W tym przypadku duże znaczenie ma długość sierści. Warto dbać o to, aby ta sierść wokół oczu była regularnie przycinana. Wchodząca sierść do oczu może być przyczyną infekcji. Dlatego warto dbać, aby sierść nie zbliżała się zbytni do okolic oczu u psa. Co ważne przemywania oczu psa należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Nie należy stosować sposobów, jakie stosujemy u siebie, na przykład przemywania oczu u psa rumiankiem. Weterynarz może zalecić do pielęgnacji oczu u psa specjalne krople. Najlepiej nie zabierać się do pielęgnacji oczu u psa bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Czyszczenie oczu podobnie jak uszu wymaga odpowiedniego działania.

Możliwość komentowania została wyłączona.