Czy laser to dobra zabawka dla kociego pupila?

laser dla kota

Każdy człowiek, niezależnie od tego, czy posiada kota, czy nie, doskonale wie, jak na kociego pupila działa zabawa laserem. Bezustanna pogoń za fascynującą wiązką światełka, która tak naprawdę jest nie do złapania to prawdziwy rarytas, zwłaszcza dla małego kota przepełnionego niewyczerpanymi pokładami energii. Czy laser dla kota to dobre rozwiązanie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Czy laser jest szkodliwy dla kota?

Kocie zabawy, nawet te, które odbywają się w domowym zaciszu, są symulacją prawdziwego polowania. Prawidłowym następstwem działań podjętych przez polującego kota jest złapanie zwierzyny. Jest to naturalny proces, zrozumiały również, a może w szczególności dla zwierząt. Z kolei zabawa laserem zaburza ten proces. Do tej zabawy koty podchodzą bardzo poważnie, angażują się, obierają sobie za cel „czerwoną kropkę”, jednak czy udaje im się ją złapać?

Oczywiście, że nie, gdyż laser jest jedynie wiązką światła, czymś niematerialnym, czego kot nigdy w swoim życiu nie dosięgnie. Laser zabawka nigdy nie pozwoli pupilowi na schwytanie wędrującej kropki, a więc kot nigdy nie zazna swego rodzaju zaspokojenia. Może to źle wpływać na jego psychikę. Częste stosowanie lasera jako zabawki może prowadzić do znerwicowania pupila, rezygnacji czy niechęci do zabawy.

Dlaczego wskaźnik laserowy fascynuje kota?

Laser dla kota to bardzo fascynująca rzecz. „Czerwona kropka” porusza się z dużą prędkością w najróżniejszych kierunkach, co silnie pobudza instynkt łowiecki zwierzaka. Kot patrzący na wiązkę lasera czuje ogromną potrzebę złapania „czerwonej kropki”, czego, niestety, nigdy nie osiągnie.

Laser dla kota może być skierowany w wiele różnych stron, zazwyczaj zachowuje się nieprzewidywalnie, co znacznie odbiega temperamentem od tradycyjnych kocich zabawek, które nie robią nic poza leżeniem i nieruszaniem się. „Czerwona kropka” potrafi zachęcić kota do ruchu, przyczajenia się, zapolowania, co bardzo podoba się właścicielom kotów.

Jakie zasady obowiązują podczas zabawy laserem z kotem?

Wskaźnik laserowy dla kota to nie najlepsza zabawka. Wiele osób uważa, że powinien zostać całkowicie zakazany, wielu twierdzi, iż laser dla kota jest niezwykle szkodliwy i może prowadzić do chorób na tle psychicznym. Wskaźnik laserowy dla kota nie musi być całkowicie zakazany. Wystarczy zachować umiar, odpowiednie proporcje i trzymać się kilku ważnych zasad. Laser dla kota może być przydatny, głównie w przypadku kotów z nadwagą, które nie mają zbyt wielu powodów, by się ruszać. Laser zabawka to doskonały sposób na poprawienie kondycji pupila.

Aby wyszło to futrzakom na dobre, warto pamiętać by:

  • Nie bawić się laserem za często – na początku warto wykorzystać wszelkie inne zabawki, które się nie ruszają, nie wydają dźwięków, ani nie świecą. Kiedy pupil w ogóle nie będzie zainteresowany, wtedy można na chwilę zabawić się laserem.
  • Długość i intensywność dopasowywać do wieku – jeśli kot ma dopiero kilka miesięcy, zabawa laserem powinna trwać znacznie krócej niż w przypadku starszego osobnika.
  • Nie wykonywać chaotycznych ruchów – kot może się przestraszyć, a to źle wpłynie na jego psychikę.

Jeśli kot interesuje się laserem, można mu tę zabawę dawkować w granicach rozsądku. Szczęśliwi są ci właściciele, których koty preferują samodzielną zabawę innymi zabawkami, a laser ich nie interesuje. Z pewnością te zwierzaki będą znacznie zdrowsze i spokojniejsze.

Możliwość komentowania została wyłączona.