Choroby umysłowe u zwierząt – czy kot może mieć zespół Downa?

kot z downem

Zaburzenie genetyczne, jakim jest zespół Downa wiąże się z wieloma objawami psychicznymi, jak i fizycznymi. Znane jest ludziom, gdyż występuje właśnie wśród ludzi. Czy zespół Downa może dotyczyć także zwierząt? Czy w genetyce psów lub kotów również mogą wystąpić zaburzenia, które objawiają się zespołem Downa? Może, a doskonałą odpowiedzią na to pytanie jest kot z downem pochodzący z Danii.

Czym charakteryzuje się zespół Downa?

Zespół Downa znany jest od wielu lat wśród ludzi, jednak w przypadku zwierząt wykazuje się podobnymi objawami, na przykład:

  • słabym napięciem mięśniowym,
  • wadami serca,
  • charakterystycznymi rysami twarzy, w tym nieco płaską twarzą, małymi oczami w kształcie migdałów, małymi uszami oraz krótką szyją,
  • problemami z oczami, do jakich należą krótkowzroczność czy zaćma,
  • dużą elastycznością więzadeł,
  • różnymi dysfunkcjami poznawczymi,
  • utratą słuchu oraz przewlekłymi infekcjami tego narządu,
  • Iinymi bardzo typowymi dla syndromu problemami, w tym anemią, białaczką, problemami z tarczycą, niedrożnością jelit, czy chorobą Hirchsprunga.

Podstawą zespołu Downa jest niezgodność chromosomalna. Każda komórka w ciele człowieka z syndromem Downa posiada o jeden chromosom za dużo, zamiast 46 – 47. W organizmach zwierząt komórki podzielone są w podobny sposób, dlatego koty lub psy mają możliwość urodzenia się z zespołem Downa. Choć każdy gatunek kota posiada inną, ściśle określoną liczbę chromosomów zawierających dokładne informacje genetyczne, ich ilość może zostać zaburzona, co wpłynie na genetykę konkretnego osobnika.

Kot z downem, czyli skandynawski przykład zaburzeń genetycznych u zwierząt

Zespół Downa u zwierząt jest możliwy. Doskonałym przykładem na to jest duński kot o imieniu Monty, którego wygląd oraz zachowanie na co dzień znacznie odbiegają od normy. Kot z downem to nietuzinkowy zwierzak, który zachwyca swoim charakterem. Co ciekawe – osobnik ten urodził się bez kości mostka nosa, co wynika z nieprawidłowości chromosomów. Sprawia to, że wygląda nieszablonowo, a przy tym znacznie częściej kicha. Dodatkowo kot z downem ma problemy z pęcherzem, przez co najczęściej mocz oddaje podczas snu.

Jakie zaburzenia genetyczne można zaobserwować u zwierząt?

Choroby umysłowe u kota, zaburzenia genetyczne zwierząt to coś, czego jeszcze niedawno człowiek nie brał pod uwagę. Co prawda zwierzęta nie mogą posiadać identycznego zespołu Downa jak ludzie, nie oznacza to, że ich genetyka zawsze jest doskonała. Nic bardziej mylnego. Zwierzęta, w tym koty mogą cierpieć na zaburzenia poznawcze związane z nadmiarem chromosomów. Rewelacyjnym przykładem są zaburzenia poznawcze, które zaobserwować można u starszych osobników. Jest to spowodowane głównie wiekiem, starością oraz niewielkimi wadami genetycznymi. Mutacje chromosomowe wpływają na zdrowie naszych pupili, obdarowując ich chorobami, bardzo podobnymi do tych, które można spotkać u przeciętnego człowieka, takimi jak zaćma, ślepota zmierzchowa czy narkolepsja.

Jedna odpowiedź do “Choroby umysłowe u zwierząt – czy kot może mieć zespół Downa?”

  1. […] mogą symbolizować naszą zdolność do adaptacji lub potrzebę zmiany w naszym życiu. Również kot z downem może być wśród tej […]