Łupież u kota

Łupież u kota

Wygląd kociej sierści mówi nam wiele o zdrowiu zwierzęcia. Zdrowy kot ma błyszczącą, nawilżona oraz gęstą sierść. Niekiedy jednak u naszych pupilów pojawiają się zmiany skórne – czego przykładem jest łupież u kota. Co warto o nim wiedzieć oraz jak przynieść zwierzęciu ulgę?

Czarne kropki w sierści kota

Łupież u kota to inaczej nadmierne łuszczenie się komórek naskórka, któremu towarzyszy zmatowienie sierści. Może pojawiać się w okolicach nasady ogona i na linii kręgosłupa lub też w innych partiach ciała. Bardzo często przyjmuje formę drobnych łusek o jasnym odcieniu oraz różnej wielkości.


Co jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się łupieżu u naszego mruczka? Bardzo często nadmierne rogowacenie się naskórka spowodowane jest niską wilgotnością powietrza. Szczególnie zimą, gdy kot wyleguje się pod gorącym kaloryferem, jego skóra może ulec nadmiernemu przesuszeniu się i w rezultacie powstaje łupież.

Dolegliwości skórne u kotów pojawiają się także pod wpływem źle dobranych kosmetyków – na przykład, gdy używamy szamponów dedykowanych do ludzkiej skóry, która ma znacznie inne pH. Zbyt częste kąpiele kotów także mogą zaburzać ich naturalną produkcję sebum i przyczyniać się do problemów skórnych. Chociaż koty uwielbiają wygrzewać się na słońcu – to zbyt długa ekspozycja na promienie może doprowadzić do niewłaściwej pracy gruczołów.

Inne przyczyny niemedyczne, które mogą doprowadzić do łupieżu to stres, otyłość oraz niewłaściwa dieta – na przykład niewystarczająca ilość cynku, biotyny lub kwasów omega-3. Jeżeli na sierści naszego mruczka znajdują się także czarne kropki – może to świadczyć o obecności pasożytów, które przyczyniają się do podrażnień skóry.

Jak pozbyć się łupieżu u kota?

Niekiedy zdarza się, że łupież u kota jest oznaką jakiegoś schorzenia – na przykład grzybicy, choroby pasożytniczej, alergii, a nawet niewydolności nerek. Jeżeli więc zmiany skórne naszego pupila wzbudzają nasz niepokój, warto udać się do lekarza, który pomoże w znalezieniu przyczyny tego schorzenia.

Jeżeli łupież u kota występuje w sezonie grzewczym i podejrzewamy, że spowodowany jest niską wilgotnością, warto zainstalować w domu nawilżacz powietrza lub zwiększyć jego wilgotność za pomocą innych domowych sposobów.

Natomiast gdy łupież pojawił się ze względu na reakcję alergiczną należy zastanowić się, czy przyczyną nie jest zmiana karmy, proszku do prania lub detergentu, którego używamy do mycia podłóg. Alergia może wystąpić też pod wpływem żwirku do kuwety lub przenośnych odświeżaczy powietrza.

Warto więc spróbować zmienić produkty pielęgnacyjne dla kota oraz zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę zwierzęcia. Diagnozowanie reakcji alergicznych to duże wyzwanie, które nierzadko wymaga sporo czasu. Najczęściej to za pomocą metody prób i błędów, jesteśmy w stanie ocenić, co z bliskiego otoczenia zwierzaka wywołuje u niego łupież. 

Jeżeli problemem jest grzybica lub pasożyty, lekarz przeprowadzi specjalne badanie mykologiczne oraz zaleci stosowanie konkretnych środków, które przyniosą pupilowi szybką ulgę – mogą to być środki doustne lub miejscowe.

Możliwość komentowania została wyłączona.