Ile żyją koty ?

ile zyja koty

Ile żyją koty? Czy zastanawialiście się kiedyś na takim pytaniem? Dla kochającego właściciela kot jest czymś więcej niż tylko zwierzęciem, którym należy się opiekować. Jest towarzyszem, domownikiem, dla niektórych wręcz członkiem rodziny. Nic więc dziwnego, że chcielibyśmy aby nasi koci przyjaciele żyli jak najdłużej. Jednak długość życia kota i jego poszczególne etapy, różnią się od ludzkich. Jak długo żyje kot i jak określić jego wiek?

Ile żyje kot domowy?

Z długością życia kota, podobnie jak z długością życia człowieka, bywa różnie. Jedni ludzie dożywają osiemdziesiątki, a drudzy sześćdziesiątki i podobnie jest z kotami. Chcąc dowiedzieć się ile żyją koty, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Należą do nich uwarunkowania genetyczne, stan zdrowia, tryb życia, dieta oraz warunki środowiskowe. Szczególne znaczenie ma właśnie ostatni czynnik. Oczywistym jest, że koty żyjące na wolności, pozbawione opieki i troski właściciela, żyć będą krócej. Dlatego koty domowe, nawet te korzystające z możliwości wychodzenia na dwór, znajdują się na z góry wygranej pozycji.  Przyjmuje się, że kot mieszkający w domu, w idealnych warunkach może dożyć nawet dwudziestu lat. Długość życia jest też w pewnym stopniu uzależniona od rasy. Na przykład popularny europejski dachowiec często osiąga górną granicę wieku, tj. dwudziestu lat, a kot rasowy, jak choćby ragdoll częściej dożywa lat piętnastu.

Najdłużej żyjący kot

Szukając odpowiedzi na pytanie ile żyją koty, na pewno chcielibyśmy wiedzieć jakiego wieku dożyli koci rekordziści. Dotychczas najdłużej żyjącym kotem była kotka Creme Puff, która osiągnęła wiek 38 lat. Choć zmarła w roku 2005, dotychczas żaden kot nie pobił jej rekordu, który został zresztą odnotowany w Księdze Rekordów Guinessa. Natomiast według dostępnych informacji, obecnie najstarszym żyjącym kotem jest mieszkający w Wielkiej Brytanii kot o imieniu Rubble, który osiągnął wiek 31 lat.

Jak obliczyć wiek kota?

W pierwszych dwóch latach życia koty rozwijają się bardzo intensywnie. Przyjmuje się, że okres ten odpowiada dwudziestu czterem latom życia człowieka. Następnie rozwój kota zwalnia, a jeden rok życia człowieka odpowiada około czterem latom życia kota.

Przelicznik lat kota

Jeśli chcemy dowiedzieć się ile żyją koty  w odniesieniu do życia ludzkiego, możemy posłużyć się przelicznikiem. Należy jednak pamiętać, że wszelkie obliczenia są bardzo orientacyjne i należy do nich podchodzić z pewną rezerwą.

Pierwsze dwa lata życia

Miesiąc życia kota Miesiąc życia człowieka
1 miesiąc 8 miesięcy
2 miesiące 3 lata i cztery miesiące
3 miesiące 5 lat
4 miesiące6 lat i 8 miesięcy
5 miesięcy 8 lat i cztery miesiące
6 miesięcy 10 lat
7 miesięcy 10 lat i 10 miesięcy
8 miesięcy 11 lat i 8 miesięcy
9 miesięcy 12 lat i 6 miesięcy
10 miesięcy 13 lat i 4 miesiące
11 miesięcy 14 lat i 2 miesiące
1 rok 15 lat
2 lata24 lata

Jak już wspomniano, po przekroczeniu drugiego roku życia, rozwój kota zwalnia. Od tego momentu przyjmuje się, że jeden rok życia człowieka odpowiada około czterem latom życia kota. Kot trzyletni w przeliczeniu na ludzkie lata będzie miał więc około dwudziestu ośmiu lat i kolejne lata należy przeliczać według tej samej zasady.

Długie życie kota

Choć wiele czynników wpływających na długość życia kota jest całkowicie niezależnych od nas, to jednak są i takie, które w ogromnym stopniu zależą od starań właściciela. Zdrowa dieta, odpowiednia dawka ruchu, profilaktyka zdrowotna – za to wszystko odpowiada opiekun. Z pewnością warto zainwestować czas i uwagę w opiekę nad kotem, aby cieszyć się jego towarzystwem jak najdłużej.

Jedna odpowiedź do “Ile żyją koty ?”

  1. […] kota wcale nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać komuś stojącemu z boku. Bez znaczenia ile żyją nasze koty, każdy z nas chce aby imię kota pozostało zapamiętane jak najdłużej. Szczególnie trudna jest […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *