Jak długo rośnie kot?

Jak długo rośnie kot

Małe kociaki zachwycają swoim słodkim wyglądem, dużymi okrągłymi oczami oraz niekończącymi się szaleństwami. Jednak z każdym miesiącem przechodzą prawdziwą metamorfozę, zamieniając się w dostojne oraz pełne powagi zwierzęta.

Przemiana kociaka w dorosłego kota jest ważnym etapem nie tylko w jego kocim życiu, ale też w życiu jego właściciela. Warto więc dowiedzieć się jak długo rośnie kot i kiedy osiąga pełną dojrzałość.

Do jakiego wieku rośnie kot?

Najintensywniejszy okres wzrostu u kociaków obserwuje się podczas pierwszych sześciu miesięcy ich życia. Pojawia się wtedy u nich zmysł smaku, wzroku oraz następuje rozwój zdolności motorycznych. W trzecim miesiącu matka zazwyczaj sugeruje kociakowi, że powinien już się usamodzielnić.

W tym czasie widać także, przyszły charakter kota – czy będzie bardziej dominujący, czy też chętny się podporządkować. Jednak mruczek nawet w wieku 12 miesięcy wygląda jeszcze jak kociak oraz chętnie rozrabia. Pierwsze miesiące jego życia, to okres w którym właściciel powinien stworzyć właściwą hierarchię w swoim domu, gdyż młody kot obserwuje, na ile może sobie pozwolić w kontakcie z domownikami oraz innymi pupilami.

Jeśli chcemy aby nasz kociak właściwie się rozwijał to nie możemy zapominać o właściwych smaczkach. Doskonałym wyborem są: Pakiet Cosma Original Snackies – 5 tubek

Pakiet Cosma Original Snackies, 5 tubek


Cosma Snackies to wyjątkowa, naturalna przekąska dla kotów, stworzona wyłącznie z najwyższej jakości mięsa lub ryb. Te przysmaki szybko zdobędą uznanie nawet wśród najbardziej wybrednych futrzastych gurmanów dzięki swojej niezrównanej jakości i smaku.

Proces liofilizacji, czyli delikatnego zamrażania i suszenia, jest kluczem do produkcji przysmaków Cosma Snackies. Ta zaawansowana metoda pozwala zachować wszystkie kluczowe składniki odżywcze oraz naturalny aromat, co czyni te przekąski nie tylko zdrowymi, ale i niezwykle smakowitymi. Podczas liofilizacji woda jest usuwana z produktu bardzo delikatnie, przy minimalnym zastosowaniu ciepła, co gwarantuje zachowanie pełni smaku naturalnego mięsa lub ryb. Cosma Snackies wyróżnia się wykorzystaniem składników najwyższej jakości, odpowiednich nawet do produkcji żywności dla ludzi, co jest prawdziwym świadectwem ich wyjątkowości i atrakcyjności smakowej.

zamów produkt guzik

Jak długo rośnie kot? Okres dorastania trwa aż do 18 miesiąca życia – i właśnie w tym okresie zwierze osiąga dorosłe rozmiary. Jednak już po osiągnięciu 12 miesięcy, kot uważany jest za dorosłego – przykładowo jest to czas, aby zmienić jego pokarm na karmę dla dorosłych kotów. Niektórzy specjaliści od kociej natury uważają jednak, że koty rośną aż do 3 roku życia – ponieważ zwierzęta w tym czasie chętnie się bawią oraz cały czas się uczą.

Warto pamiętać, że na rozwój kociaka wpływ mają różne czynniki – na przykład rasa kota, styl życia, dieta kota, opieka medyczna kota oraz środowisko, w którym żyje. Zdarza się nawet, że dwa kociaki z jednego miotu uczą się oraz dojrzewają w innym tempie.

Rozwój kota domowego

Kociaki w momencie urodzin są ślepe oraz w pełni zależne od matki. Dopiero po 3 tygodniach otwierają się im oczu, a po 5 zaczynają słyszeć. Niezwykle ważnym dla nich okresem jest czas rozwoju i socjalizacji, który przypada na 2-7 tygodnia ich życia.

Wtedy zaczyna się kształtować osobowość malucha oraz przyzwyczaja się do obecności człowieka i jego dotyku. Kotki w tym okresie uczą się higieny oraz zaczynają spożywać stały pokarm. Maluchy zaczynają też wychodzić oraz poznawać okolicę. W okresie 4 tygodni mamy zaczyna im przynosić żywe ofiary, a kociaki mogą rozwijać swoje umiejętności łowieckie. Kolejne tygodnie to okres dalszego usamodzielniania się oraz rozwoju umiejętności motorycznych.

Okres od 3 do 6 miesiąca to czas ustalenia hierarchii oraz nawiązywania relacji społecznych. Właśnie w tym czasie zwierzaka powinno się oswajać z innymi kotami lub psami. Po zakończeniu 6 miesiąca życia bardzo często u kotów pojawiają się już zachowania seksualne – jest to więc czas, aby wykastrować lub wysterylizować pupila.

Poznanie podstawowych informacji odnośnie tego, jak długo rośnie kot oraz jak przebiega jego rozwój, powinno być niezwykle ważne, dla świeżo upieczonych opiekunów. Dzięki temu mogą oni zrozumieć swojego pupila oraz zapobiec różnych negatywnym zachowaniom, które mogą pojawić się w późniejszych wieku.

Możliwość komentowania została wyłączona.