Koci trądzik
Trądzik kojarzony jest ze zmianami skórnymi pojawiającymi się na twarzy i ciele nastolatków w okresie dojrzewania, rzadziej występuje u osób dorosłych. Czy na tę przypadłość mogą cierpieć również zwierzęta? Ostatnim znanym nam przypadkiem był koci trądzik u kota Tajskiego. Jak przebiega koci trądzik i jak pomóc naszym czworonogom go wyleczyć?
Koci trądzik – czym jest?
Niezależnie od wieku, płci i rasy naszego kota, na jego podbródku i w jego okolicy, mogą wystąpić zmiany trądzikowe. Schorzenie w łagodnym stadium nie powoduje dyskomfortu, ale nieleczone może przyjąć poważniejszą postać i być bolesne dla zwierzęcia. W początkowej fazie na brodzie i w okolicach pyska pojawiają się małe czarne punkciki, które mogą zostać pomylone z odchodami pcheł. Można je zmyć, ale po pewnym czasie znów będą widoczne.
Dzieje się tak przez nadprodukcję gruczołów łojowych, które wytwarzają nadmiar sebum, tak jak i u ludzi, dochodzi do rogowacenia mieszkowego i powstawania zaskórników. Blokują one przewód gruczołu, co stanowi pożywkę dla szybko namnażających się bakterii. Powstaje stan zapalny, czego efektem są krosty. Pojawiające się na skórze wykwity swędzą kota, który je rozdrapuje. Zaognione zakażenie może prowadzić do powstawania czyraków i przetok.
Bardzo ważnym jest aby dostarczać naszemu kotu niezbędnych witamin na sierść i skórę. Zdecydowanie bardzo dobrym preparatem jest Versele Laga Opti Hair.
Jak leczyć koci trądzik?
Żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, należy szybko powziąć działanie, które nie pozwoli na rozwój infekcji. W celu potwierdzenia przypuszczeń, że to z pewnością koci trądzik, a nie żadne inne schorzenie, zalecana jest wizyta u lekarza weterynarii, by wykonał posiew i zdiagnozował problem. Weterynarz może zalecić przemywanie ognisk zapalnych odpowiednim płynem, np. borazolem i smarowanie antybakteryjnymi maściami.
Jeżeli leczenie będzie tego wymagało, sierść zwierzęcia w miejscach dotkniętych schorzeniem zostanie zgolona, by łatwiej było zachować higienę. Na podstawie antybiogramu przepisane zostaną odpowiednie antybiotyki, których zadaniem jest udrożnienie gruczołów łojowych i pobudzenie wzrostu nabłonka. Aplikowane sterydy zadziałają przeciwzapalnie, a maść z witaminą A pobudzi proces regeneracyjny skóry.
Domowe sposoby na koci trądzik
Jeżeli zwierzak w przeszłości cierpiał na koci trądzik lub profilaktycznie chcemy zadbać o to, by ta przypadłość nigdy go nie dotknęła, powinniśmy zatroszczyć się o higienę pyszczka pupila, zwracając uwagę na przecieranie okolic ust i brody po każdym posiłku. Wybór odpowiednich misek do pożywienia i wody też ma znaczenie. Najlepsze są szklane, płaskie pojemniki, z których kot może się pożywiać, nie brudząc pyszczka. Należy myć je i wyparzać po każdym jedzeniu. Czasami również w tym może pomóc nam koci behawiorysta, który pozwoli ułożyć naszego pupila.
Predyspozycje do złapania tego schorzenia mają koty zestresowane, o obniżonej odporności, niewłaściwie odżywiane. Odpowiednia suplementacja, dieta uzupełniająca niedobory mineralne i witaminowe, bogata w kwasy nienasycone Omega-3 i Omega-6 znacząco ograniczy ryzyko wystąpienia i rozwoju problemu.
W niektórych źródłach możemy znaleźć informację, na temat przemywania dotkniętych trądzikiem miejsc mydłami antybakteryjnymi lub szamponem przeznaczonym dla ludzi. Nie jest to zalecane, ponieważ tego typu specyfiki mogą uczulić zwierzę.