Odpowiednia dieta dla kota

dieta dla kota

Czy potrafisz właściwie zadbać o zdrowie swojego kota? To twój towarzysz, więc zasługuje na to, żeby się nim dobrze opiekować. Jeśli twierdzisz, że wiesz doskonale jak to robić, to świetnie. Jeśli nie, powinieneś jak najszybciej zdobyć wiedzę, dotyczącą tego zagadnienia, ponieważ w tym momencie, ważą się losy twojego pupila.

Jaka dieta dla kota będzie odpowiednia?

Jednym z głównych czynników, które wpływają na zdrowie twojego kota jest prawidłowa dieta. Żywienie kota ma niebagatelny wpływ na jego zdrowy rozwój. Koty to mięsożercy, więc ich układ pokarmowy jest dostosowany tylko i wyłącznie do trawienia mięsa. Dlaczego tak jest? Ponieważ koty nie posiadają w ślinie α-amylazy – enzymu, odpowiadającego za wstępne trawienie węglowodanów.

Większość ludzi niestety karmi koty suchą karmą, która w ogóle nie zawiera mięsa lub zawiera jego śladowe ilości. Ponadto taka karma nie zawiera żadnych składników odżywczych. Składa się głównie z węglowodanów, które sprawiają, że kot tyje. Być może kot jedzący karmę suchą wygląda na okaz zdrowia i być może tak jest, ale tylko do pewnego czasu. Z biegiem czasu, kota może dotknąć niewydolność nerek. Sucha karma sprawia, że kot jest na okrągło odwodniony. Upośledza to prawidłową pracę nerek i prowadzi do jej niewydolności, a to już są naprawdę wysokie koszty leczenia i dodatkowe cierpienie i stres dla kota.

Dieta dla kota – surowe mięso

Jeśli chcesz prawidłowo żywić swojego kota powinieneś karmić go albo suplementowanym surowym mięsem zwanym „Barf”, albo odpowiednio już suplementowanymi, gotowymi puszkami, które będą zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Dodatkowo podaje się również surowe żółtko raz w tygodniu, a także surowe mięso, które należy podawać 2-3 razy w tygodniu. Karmy mokre powinny zawierać minimum 70% mięsa.

Kota karmimy minimum 3-4 razy dziennie, ponieważ koty żyjące na wolności jedzą w małych ilościach, nawet po kilkanaście razy dziennie. Dobrze jest też dolewać odrobinę wody do karmy, ponieważ koty z natury nie piją zbyt dużo, gdyż większość zapotrzebowania na wodę, pokrywają poprzez spożywanie mokrych pokarmów.

Żywienie kotów to zagadnienie, o którym weterynarze nie mają zielonego pojęcia, albo mają jakieś znikome pojęcie. W końcu weterynarz to specjalista od zwierzęcych chorób, a nie od ich żywienia. Nie zostawiajmy więc żywienia naszych kotów w ich rękach. Od tego są zoodietetycy. To właśnie oni są specjalistami w dziedzinie żywienia zwierząt.

Dbajmy o odpowiednie żywienie naszego pupila, ponieważ jest ono pewną profilaktyką w celu uniknięcia wielu chorób. Nie zapominajmy również o monitorowaniu jego stanu zdrowia, poprzez wykonywanie podstawowych badań minimum raz w roku. Dzięki temu nasz kot, będzie zdrowy i szczęśliwy.

Możliwość komentowania została wyłączona.