Miau, miau, czyli trochę o języku kotów
Niektórzy uważają, że porozumienie się z kotem jest niemożliwe. W rzeczywistości jednak obserwacja zachowania tego zwierzęcia może wiele powiedzieć o jego nastroju bądź zamiarach. W jaki sposób odczytywać mowę ciała kota?
Kocie oczy
Nastrój kota można odczytać przyglądając się jego oczom. Zrelaksowany zwierzak mruży powieki, a powolne mruganie to wyraz sympatii i zaufania wobec właściciela. Warto też zwrócić uwagę na źrenice kota. Rozszerzone są oznaką podniecenia, strachu, a nawet przerażenia, zwłaszcza jeśli kot ma położone uszy. Podniesione uszy i szerokie źrenice to znak, że kot się czymś zainteresował. Jeśli zwierzak jest rozdrażniony, ale pewny siebie, jego źrenice są wąskie.
Co mówią kocie uszy?
Chcąc odczytać zamiary lub nastrój kota, warto też zwrócić uwagę na jego uszy. Jeśli są podniesione i skierowane ku przodowi, oznacza to, że zwierzak jest zrelaksowany i zadowolony. Zdenerwowanie lub strach okazywane są poprzez położenie uszu płasko przy głowie.
Jak odczytywać położenie kociego ogona?
Zadowolony kot, który chce się przywitać ze swoim opiekunem lub innym zwierzakiem, ma ogon podniesiony z końcówką skierowaną ku tyłowi. Jeśli pupil zamiata nim na boki, najprawdopodobniej jest niezdecydowany lub też zamierza zaatakować ofiarę bądź zabawkę. Pamiętajmy, że poruszający się u kota ogon to niekiedy ostrzeżenie, zwłaszcza jeśli mruczek macha tylko jego końcówką. Wyraża on w ten sposób frustrację, a ponieważ może zaatakować, lepiej zostawić go w spokoju.
Czy warto zwracać uwagę na sierść kota?
Oczywiście! Jeśli jest nastroszona, oznacza to, że kot się boi, a stercząca sierść ma optycznie powiększyć rozmiary zwierzaka i wystraszyć przeciwnika. Trzeba przy tym zaznaczyć, że agresywny kot czujący się pewnie ma gładkie futro. Nastroszona sierść może być też oznaką złego samopoczucia fizycznego lub psychicznego.
Co oznacza miauczenie?
Każdy kochający właściciel zrobi wszystko dla kota, zwłaszcza jeśli ten przejmująco miauczy. A jak jest w naturze? Miauczą przede wszystkim kocięta przywołujące matkę. Kiedy są już na tyle duże, że nie potrzebują jej opieki, kotka przestaje reagować na miauknięcia. Z kolei dorosłe osobniki doskonale wyczuwają, że człowiek jest wrażliwy na wydawane przez nie dźwięki. W misce skończyła się sucha karma dla kota? Głodny zwierzak z pewnością oznajmi ten fakt swojemu właścicielowi właśnie miauczeniem. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak uzupełnić zapasy. Wysokiej jakości pożywienie dla zwierząt domowych można znaleźć m.in. w internetowym sklepie zoologicznym Zoopers.
Pamiętajmy, że przejmujące miauczenie może też być oznaką silnego bólu. Dolegliwości tego typu o mniejszym natężeniu zazwyczaj koty znoszą w samotności. Jeśli więc oprócz miauczenia niepokoi nas zachowanie pupila, warto skonsultować to z weterynarzem.