Kot kaszle – powód do obaw?
Czy twój kot kaszle? Przypadłość ta pojawia się dosyć często u czworonogów oraz może mieć różne podłoża. Nierzadko nawet trudno jest poznać koci kaszel, ponieważ znacząco różni się on od ludzkiego. Nigdy jednak nie powinniśmy go ignorować. Co warto wiedzieć, gdy niepokojące dolegliwości pojawią się u naszego mruczka?
Astma u kota
Koci kaszel może być spowodowany astmą. Należy ona do jednej z najczęstszych przyczyn dolegliwości układu oddechowego, które trapią naszych mruczków. Astma u kota zazwyczaj jest chorobą na tle alergicznym, a wpływ na nią może mieć, między innymi rosnące skażenie środowiska.
Czym jest kocia astma? Może ona wystąpić u pupila w każdym wieku, jednak najczęściej jest diagnozowana u kotów w wieku od 2-8 lat. Podczas choroby dochodzi do zwężania się oskrzeli, co skutkuje obkurczeniem się dróg oddechowych – i właśnie dlatego nasz kot kaszle. Ostre zaburzenia oddechowe, które nierzadko rozwijają się z biegiem czasu, mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzaka – dlatego jeżeli zauważymy niepokojące objawy, należy działać.
Ciężki oddech u kota
Chociaż najbardziej charakterystycznym objawem astmy jest koci kaszel, symptomem może być również ciężki oddech u kota, sapanie oraz duszności. Nasilenie tych objawów może być zmienne oraz nierzadko występuje sezonowo. U niektórych mruczków jednak objawy są ledwo dostrzegalne.
Co może być przyczyną kociej astmy oraz ciężkiego oddechu? Specjaliści zwracają uwagę na to, że spektrum substancji, które wywołują nieprzyjemne dolegliwości, może być naprawdę szerokie. Należy od nich:
- kurz
- roztocza
- pyłki, pochodzące ze żwirku stosowanego w kuwecie
- preparaty, których używamy na co dzień
- smog
- dym papierosowy
Astmie sprzyjać mogą również niektóre infekcje układu oddechowego oraz alergeny zawarte w pokarmie. Niektóre kocie rasy są szczególnie podatne na rozwój tego typu dolegliwości – badania pokazują, że dzieje się tak w przypadku kotów syjamskich.
Jak leczyć koci kaszel
Gdy nasz kot kaszle, zazwyczaj niełatwo jest ustalić, jaki alergen może być przyczyną kłopotów ze zdrowiem. Warto jednak pamiętać o tym, że to znalezienie bezpośredniej przyczyny oraz jej wyeliminowanie, znacząco poprawi samopoczucie mruczka.
Co możemy zrobić, gdy nasz kot zmaga się z alergią? Z pewnością ważną rolę odgrywa utrzymanie w domu higienicznych warunków – obejmuje to częste odkurzanie, aby zmniejszyć zawartość roztoczy oraz kurzu w powietrzu. Mruczka nie powinno się wystawiać na wdychanie dymu z papierosów. Należy też zwrócić szczególną uwagę na żwirek dla kota. Gdy przykre dolegliwości pojawiły się po zmianie żwirku, być może warto wrócić do poprzedniego. Dobrze jest wybierać takie wypełnienie kuwety, które jak najmniej pyli. Przyjrzeć należy się również diecie mruczka – nierzadko trzeba poeksperymentować z dostępnymi na rynku karmami, aby wybrać taką, która jest najzdrowsza dla naszego pupila.
Jeżeli nasz kot kaszle i zauważyliśmy u niego problemy z oddychaniem, należy zasięgnąć pomocy specjalisty. Rokowania przy leczeniu astmy u kotów są zwykle bardzo dobre, choć nierzadko niezbędne jest przyjmowanie leków przez całe życie futrzaka.