Jak sobie radzić z biegunką u kota?

biegunka u kota

Koty, podobnie jak ludzie, miewają czasami kłopoty z żołądkiem. Przykładem tego jest biegunka, która z jednej strony może być typowym sygnałem przejedzenia, jeśli jednak utrzymuje się zbyt długo, może być zwiastunem nieciekawych chorób. Biegunka u kotów to duży dyskomfort dla pupila, jak i dla jego właściciela, dlatego warto poznać kilka sposobów na poradzenie sobie z nią.

Czym jest biegunka u kotów i jakie są jej przyczyny?

Biegunkę u kota można rozpoznać po wodnistych, luźnych stolcach, w których często znajduje się także domieszka śluzu. Gdy takie stolce pojawiają się ok. 5-6 razy na dobę, śmiało można mówić o rozwolnieniu u kota. Biegunka u kotów może przebiegać różnorako. Może przybierać łagodną formę, kiedy zwierzę oddaje regularne stolce w ograniczonych ilościach o typowo luźnej konsystencji. Drugą formą jest ostra biegunka, wiążąca się ściśle z obfitym i częstym oddawaniem bardzo luźnego stolca. W wydzielinie może nawet pojawić się krew.

Przyczyn rozwolnienia u kota może być wiele:

  • Pierwsze, co najczęściej przychodzi do głowy, to myśl, że kot zjadł coś niezdrowego, a nawet trującego. Biegunkę może wywołać rzucona bezmyślnie trutka bądź toksyczna roślina, na którą pokusił się zwierzak.
  • Luźny stolec u kota może zostać wywołany zmianą żywienia. Podanie pupilowi innej karmy niż zazwyczaj może doprowadzić do podrażnienia układu pokarmowego, a co za tym idzie – do luźniejszych wypróżnień.
  • Ostatnim z najczęstszych powodów wystąpienia biegunki może być infekcja. Bardzo często luźne stolce współistnieją z gorączką i wymiotami. Taki przypadek wymaga natychmiastowej wizyty u weterynarza.

Co zrobić, kiedy kot ma biegunkę?

Jeśli kot przechodzi łagodną odmianę biegunki, stara się normalnie pić, nie ślini się, nie wymiotuje oraz bawi się tak, jak zawsze, można postarać się poradzić sobie samodzielnie z tą nieprzyjemną przypadłością.

Oto 5 najlepszych sposobów na luźny stolec u kota:

  • Kurczak gotowany – dobrze ugotowane mięso z kurczaka lub innego drobiu może przyczynić się do skutecznego przyhamowania biegunki. Warto więc odstawić inną karmę i przez kilka dni podawać kochanemu zwierzakowi wyłącznie rozdrobnionego kurczaka. Jeśli rozwolnienie u kota minie – można wrócić do standardowej karmy.
  • Powrót do poprzedniej karmy – często zdarza się, że koty dostają biegunki zaraz po zmianie karmy na całkiem inną, nową. Wtedy jedynym sposobem na przywrócenie zdrowia pupilowi jest powrót do starej karmy. Ponadto, planując zmianę karmy kotu, warto robić to stopniowo, by jelita nie doznały zbyt wielkiego szoku.
  • Picie dużej ilości wody – biegunka, niezależnie czy występuje u kota, czy u człowieka, wymaga picia dużej ilości wody. Dlaczego? Zbyt częste wypróżnianie sprawia, że organizm pozbywa się również drogocennej wody. Warto wtedy zachęcać zwierzaka do picia większej ilości wody niż zazwyczaj.
  • Taninal oraz smecta – w domowej apteczce warto mieć te dwa leki, które nie wymagają recepty, a zawsze mogą w jakimś stopniu pomóc zwierzakowi.
  • Stosowanie probiotyków – luźne stolce u kota z pewnością podrażniają delikatną śluzówkę jelit, dlatego warto stosować dedykowane pupilom probiotyki.

Sytuacja oraz działanie wygląda całkiem inaczej, kiedy mamy do czynienia z ostrą biegunką u kota. W takim wypadku warto natychmiast zgłosić się do weterynarza, który zastosuje odpowiednie leczenie, a ponadto sprawdzi przyczynę biegunki.

Możliwość komentowania została wyłączona.