Kąpanie kota – jak to robić

Kąpanie kota

Koty z natury mają skłonność do codziennej pielęgnacji oraz utrzymywania wysokiego poziomu czystości. Język kota, ostry i szorstki niczym tarka pozwala na idealne wyczesanie sierści oraz usunięcie z niej wielu zanieczyszczeń. W związku z tym wielu właścicieli mruczków zastanawia się, czy kąpanie kota jest dobrym pomysłem oraz jak często należy to robić?

Czy koty się kąpie?

W przeciwieństwie do psów, które powinny być poddawane regularnej kąpieli, mruczki w większości przypadków same potrafią zadbać o swoją pielęgnację. Ze względu na to, że nie znoszą wody, kąpanie kota jest sytuacją bardzo stresującą zarówno dla samego zwierzęcia, jak i jego właściciela. Co więcej, w kontakcie ze strumieniem wody moczy się nie tylko ich sierść, ale także skóra, co może przyczynić się do wyziębienia całego organizmu. Wiele do życzenia pozostawia również większość preparatów dostępnych do kąpieli pupili domowych. Co prawda mają one przyjemny zapach dla człowieka, ale  często nie odpowiadają mruczkowi, który musi się męczyć ze sztucznym aromatem przynajmniej przez kilka dni. 

Kąpanie kota to nie jedyny sposób, aby pomóc mruczkowi w pielęgnacji – gdy zaistnieje taka potrzeba. Na rynku znajdziemy specjalne mokre ściereczki, które namoczone ciepłą wodą pomogą uporać się z wieloma trudnymi zabrudzeniami. W przypadku kotów długowłosych od czasu do czasu można sięgnąć po grzebień oraz szczotkę. 

Jeżeli jednak kąpanie kota okazuje się niezbędne, nie wolno używać w tym celu mydła lub szamponu przeznaczonego dla człowieka, ze względu na inne pH skóry. Taka pielęgnacja kota niestety mogłaby da niego skończyć się źle. Moglibyśmy doprowadzić do wystąpienia podrażnień lub powstania łupieżu, przyczyniając się do dużego dyskomfortu mruczka. Szampony, dostępne na rynku zoologicznym są specjalne przeznaczone do kociej sierści sprawiając, że będzie ona nawilżona i puszysta. 

Jak często kąpać kota?

Czasami jednak właściciele zauważają, że ich mruczek zaprzestał regularnej pielęgnacji – przyczyną takiego stanu może być otyłość lub choroba. Wtedy po uprzedniej wizycie u weterynarza być może niezbędne będzie udzielenie mruczkowi pomocy w pielęgnacji.

Jeżeli nasz pupil zmaga się z pasożytami oraz infekcjami skórnymi na tle wirusowym lub bakteryjnym, leczeniem wspomagającym bardzo często jest szamponoterapia. Specjalista może zalecić, aby kąpać mruczka co kilka dni specjalnie przeznaczonym do tego preparatem. Niektóre koty należy kąpać również przy szczególnych okazjach – na przykład przed wystawą.

Jeżeli nasz mruczek jest kotem wychodzącym, może przydarzyć mu się przykra niespodzianka i wróci do domu cały w oleju silnikowym, błocie, farbie lub innej kłopotliwej substancji. W takiej sytuacji kąpiel kota okazuje się niezbędna – gdybyśmy zostawili mruczka samego sobie, mógłby nawet zatruć się, zlizując niebezpieczną substancje z sierści. Obecność kołtunów, dredów czy filców również może być wskazaniem do kąpania kota. 

Jeżeli jednak właściciel zaprasza swojego mruczka do świeżej i wypranej pościeli oraz chce, aby był on nienagannie czysty według ludzkich standardów, powinien pamiętać, aby nie kąpać kota częściej niż raz na 3 miesiące. Regularne kąpanie kota jest akceptowalne również w przypadku alergików, gdyż pomaga zmniejszyć poziom roztoczy, które znajdują się w powietrzu. 

Możliwość komentowania została wyłączona.