Kuweta dla kota
Kuweta dla kota to obowiązkowe wyposażenie w przypadku posiadania kociaka. Gdy zamierzamy mieć nowego pupila w domu, a będzie nim kotek dobrze jest pomyśleć o miseczkach dla niego, kocich zabawkach, drapakach dla kota, karmie mokrej, suchej, ale także o kuwecie dla kota.
Jak wybrać kuwetę dla kota ?
Często nowi właściciele kotów zastanawiają się jaką kuwetę wybrać dla swojego pupila. Wybór kuwety, to dość indywidualna sprawa i wcale nie zależy od rasy kota. Niektórzy biorą pod uwagę walory estetyczne. Jednak najważniejszy powinien być komfort zapewniony kotu. W zasadzie każdy mały kotek nauczy się, i będzie korzystał z takiej kuwety jaką kupi mu właściciel. Dorosły kot już może mieć problemy do przystosowania się, oraz przyzwyczajenia od początku do nowej kuwety.
Jakie są rodzaje kuwet?
Na rynku jest dziś duży wybór różnych rodzajów kuwet dla kotów.
W sprzedaży są takie modele podstawowe jak kuweta w kształcie prostokąta, który wygląda jak pojemnik z podwyższonym rantem, są kuwety zamykane, różnokolorowe, z filtrami i odświeżaczami powietrza.
Kuweta dla kota otwarta
To kuweta która przeważnie ma kształt kwadratowy, lub prostokątny.
Przeważnie ten typ kuwety jest wykonany z tworzywa sztucznego. Kuweta otwarta posiada pojedynczy brzeg i dno. Brzegi kuwety posiadają specjalną ramkę, która zabezpiecza ranty oraz zapobiega przed rozsypywaniem żwirku. Poszczególne tego typu kuwety różnią się wielkością, kształtem jak i wysokością.
Niestety ten typ kuwety nie jest za bardzo estetyczny pod względem wyglądu, ponieważ widać całą jej zawartość. Dlatego najlepiej gdy nie będzie stała w widocznym miejscu. Ten model kuwety najlepiej jest opróżniać za pomocą przeznaczonej do tego specjalnej łopatki.
Zalety kuwety otwartej
- od razu widać kiedy kuwetę należy posprzątać lub opróżnić
- małe gabaryty
- dobra cena
Wady kuwety otwartej
- nie jest zbyt estetyczna pod względem wizualnym
- mogą wydobywać się z niej nieprzyjemne zapachy
- zawartość kuwety, może się rozsypywać wokół
Kuweta dla kota zakryta
W sklepach dla zwierząt znaleźć można też kuwety z tak zwanym zadaszeniem. Taka kuweta wyglądem przypomina trochę transporter dla kota. Bywają kuwety całe zakryte, i pół odkryte. Popularne tego typu kuwety posiadają drzwiczki co może też przypominać ala-domek. te rozwiązanie jest bardzo wygodne, i praktyczne. W tym przypadku już żwirek nie ma możliwości rozsypywać się na zewnątrz. Te kuwety przeważnie mają na wyposażeniu specjalne filtry które niwelują brzydkie zapachy. To typ kuwety, która nie rzuca się w oczy.
Niestety niektóre koty, nie tolerują drzwiczek. W takim przypadku można je zdemontować.
Zalety kuwety zakrytej
- dyskrecja
- brak brzydkich zapachów
- ogranicza rozsypywanie żwirku przez kota
- różne wzory, łatwe dopasowanie do wnętrza
Wady kuwety zakrytej
- mycie bardziej pracochłonne niż w przypadku kuwet otwartych
- wysoka cena
- koty mogą nie tolerować drzwiczek, które trzeba zdemontować
Kuweta dla kota z podwójnym dnem
Taka kuweta jest otwarta, ale do jej sprzątania nie trzeba już korzystać ze specjalnej przeznaczonej do tego łopatki.
Składa się ona z dwóch poziomów: górnego, i dolnego. Górny jest ażurowy, a dolny jest po prostu szczelny. Sprzątanie polega na podniesieniu ażurowego górnego poziomu, oraz przesianiu granulek, czy żwirku, wtedy nieczystości zostaną na sicie, i wystarczy je wrzucić, do worka na śmieci.
[…] modele, zwłaszcza w przypadku kociąt – będzie im łatwiej wskoczyć szybko do środka, gdyż kuweta dla kota to podstawa wyposażenia. W pierwszym rzucie wybrać należy żwirek mineralny, drobny, o […]