Ruja u kotki

Ruja u kotki

Ruja u kotki potrafi zaskoczyć każdego. Twoja kotka zaczęła wydawać dość niepokojące dźwięki, które powoli stają się meczące dla domowników? Co więcej, traci apetyt, mniej śpi oraz ociera się o meble i nogi w każdej możliwej sytuacji? Takie zachowanie równoznaczne jest z wystąpieniem rui u kotki. Co każdy opiekun powinien wiedzieć o tym szczególnym okresie w życiu swojego pupila?

button antykoncepcja

Ile trwa ruja u kotki?

Ile trwa ruja u kotki? U dziko żyjących osobników trwa ona około 7 dni. W przypadku kotów domowych może być nieco dłuższa, sięgając nawet do 10-14 dni. Cała faza rui dzieli się na kilka etapów:

  • przerujowy – w tym czasie zaczynamy zauważać zmianę w zachowaniu naszego mruczka. Kotka wydaje charakterystyczne odgłosy, znaczy teren moczem, wabiąc kocury oraz ociera się i tarza po podłodze. Etap ten trwa około 3 dni. W tym czasie zwierze nie jest jeszcze gotowe do kopulacji.
  • faza rui właściwej – trwa ona około tygodnia i towarzyszy jej wyginanie ciała oraz odchylanie ogona kotki. W tym czasie jest ona już gotowa do zapłodnienia, więc intensywnie zwabia samców, a nawet sama jest w stanie uciec z domu przy każdej nadarzającej się okazji.
  • okres międzyrujowy – etap ten pojawia się, jeżeli nie doszło do zapłodnienia i trwa około jednego do dwóch tygodni. Po nim następuje okres całkowitego braku aktywności.

Ruja u kotki jak złagodzić?

Ruja u kotki jak złagodzić ten okres i ulżyć pupilowi? Najlepszym sposobem jest poddanie kotki zabiegowi kastracji. To prosty oraz niedrogi zabieg, który sprawi, że zarówno kotka, jak i domownicy nie będą się męczyć. Wpływa to oczywiście na zdrowie kota i warto przemyśleć ten zabieg. Warto pamiętać, że kotki, które nie są przeznaczone do hodowli i pozostają nie wykastrowane zapadają na poważne choroby, takie jak nowotwór gruczołu mlekowego czy ropomacicze.

button antykoncepcja

Co jednak zrobić, gdy ruja u kotki wystąpiła nieoczekiwanie lub planujemy dopuścić ją do rozrodu? Aby nieco ulżyć pupilowi, warto obniżyć temperaturę w pokoju, gdzie bywa oraz zmniejszyć natężenie światła. Należy w tym czasie ograniczyć do minimum głaskanie oraz przytulanie mruczka. Można też skorzystać z leków uspokajających, które poleci lekarz weterynarii.

Na rynku istnieją również hormony wyciszające ruję. Należy jednak pamiętać, że są one dla kotki bardzo szkodliwe, powodując choroby układu rozrodczego. Mogą więc być traktowane jedynie jako jednorazowy środek doraźny, zanim poddamy ją zabiegowi kastracji lub sterylizacji.

Kiedy koty mają ruję?

Ruja u kotki to element cyklu płciowego, który zależny jest głównie od natężenia światła oraz długości trwania dnia. Dlatego dziko żyjące kotki najczęściej mają ruje w okolicach marca i kwietnia. U kotów domowych sytuacja wygląda nieco inaczej – spędzają one większość czasu w mieszkaniu, gdzie zawsze jest podobna temperatura oraz sztuczne oświetlenie. Cykl ten jest więc zaburzony, a ruja może pojawiać się wiele razy w roku.

Kiedy koty mają ruję? Dużo zależy od rasy oraz wielkości naszego pupila. Pierwsza ruja może przypaść między 4 a 12 miesiącem życia. Jeżeli kota osiągnęła wagę 2,5 kg można spodziewać się, że niedługo pojawią się u niej typowe objawy występujące podczas rui. Niektóre badania pokazują, że kotki długowłose dojrzewają szybciej, niż te z krótką sierścią.

Możliwość komentowania została wyłączona.