Kot rzuca się na stopy. Co robić?

kot rzuca się na stopy

Koty, nawet te domowe, to zwierzęta o silnym instynkcie łowcy. Z tego względu chętnie polują na wszystko, co się rusza. Bardzo często jest tak, że mały kociak rzuca się na stopy lub dłonie, gdy opiekun wykonuje jakąś czynność lub nawet gdy spokojnie siedzi. Mimo że teoretycznie kot nie zrobi nam dużej krzywdy, to jest to bardzo nieprzyjemne, bo nawet mały kociak w zabawie może dotkliwie podrapać lub pogryźć człowieka. Jest to więc zachowanie, które należy zwalczać, a im szybciej się to zrobi, tym lepiej. Jak oduczyć kota rzucania się na stopy?

Co robić jak kot rzuca się na stopy?

Najważniejsza jest cierpliwość i konsekwencja. Nauka jakichkolwiek zachowań u kota trwa dosyć długo i wymaga od opiekuna spokoju i opanowania. Ważne, aby nie stosować przemocy wobec kota, karcenie również na niewiele się przyda, ponieważ w przeciwieństwie do psa kota nie „przejmie się” naszym niezadowoleniem.

Istotne jest także, aby nie „uciekać” stopami od kociaka, gdyż to pobudzi go do dalszego polowania. Najlepszą metodą jest odwracanie uwagi kota od przedmiotu zainteresowania. Tak więc, jeśli kot zaczyna rzucać się na stopy lub dłonie bądź je podgryzać, należy natychmiast zainteresować go jakąś zabawką dla kota lub czymś szeleszczącym np. chusteczką czy papierkiem. Świetnie się sprawdzi wędka z piórkami dla kota lub myszki dla kota.

Najlepiej jest mieć zawsze jakąś zabawkę w pobliżu, tak aby szybko zareagować i nie dopuszczać do sytuacji, gdy kot zaczepia nogi człowieka przez dłuższy czas. Jak już uda się przekierować uwagę kota na zabawkę, warto poświęcić chwilę na zabawę z nim, tak aby zaspokoić jego instynkt łowcy. W końcu jak kota rzuca się na stopy to oznaka atencji z jego strony.

O czym należy pamiętać?

Ważne, aby pamiętać, że takie polowanie na różne części ciała człowieka to często efekt znudzenia kota. Futrzak nie ma co robić, więc poluje na coś, co się rusza. Z tego powodu do podgryzania stóp często dochodzi późnym wieczorem lub nad ranem, kiedy zwierzę jest aktywne, a opiekun zazwyczaj śpi i kot się nudzi. Zapewnienie odpowiedniej dawki zabawy każdego dnia powinno w znacznym stopniu zmniejszyć problem.

Jeśli nie ma się czasu na długą zabawę z kociakiem, warto pomyśleć o zabawkach interaktywnych dla kota, którymi sam będzie mógł się zająć. Często zabawka interaktywna wymaga włożenia do niej przysmaków dla kota, które czworonóg różnymi sposobami ma wydobyć ze skrytek. Na rynku są również myszki na sprężynie czy różnego rodzaju tunele dla kotów. Bogata oferta zabawek dla kotów pozwoli na zapewnienie przyjacielowi zajęcia na długie godziny, w czasie gdy opiekun śpi lub pracuje.

Możliwość komentowania została wyłączona.