Kot nie chce jeść

Kot nie chce jeść

Czy Twojemu kotu towarzyszy brak apetytu? Proponujesz mu jego ulubione smakołyki, a on nie jest nimi zainteresowany? Powodów, dlaczego kot nie chce jeść może być wiele, nie zawsze są one jednak powodem do niepokoju. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinno być zbadanie sedna problemu oraz wykluczenie ewentualnego podłoża chorobowego. Ewentualnie również należy pomyśleć o zmianie sposobu żywienia kota.

W przypadku braku apetytu nie zapominajmy przede wszystkim o próbie zmiany karmy. Bardzo dobre opinie i pochwały zbiera karma Hill’s Science Plan Adult Sterilised – z kurczakiem.

Hill's Science Plan Adult Sterilised

Hill’s Science Plan Adult Sterilised Cat to specjalistyczny pokarm stworzony, aby sprostać wymaganiom kotów po zabiegu kastracji, często określanej mianem sterylizacji. Taki zabieg przyczynia się do istotnych zmian w metabolizmie zwierzaka, obniża jego zapotrzebowanie energetyczne, jednocześnie zwiększając apetyt. Aby odpowiedzieć na te zmiany, Hill’s Science Plan Adult Sterilised Cat oferuje zbilansowaną dietę, wspierającą zdrowy rozwój i utrzymanie optymalnej kondycji kotów na każdym etapie ich życia. Zawiera składniki, takie jak L-karnityna, które sprzyjają utrzymaniu smukłej sylwetki i energiczności, a także precyzyjnie dobrana mieszanka minerałów dba o zdrowie układu moczowego. Karma ta nie zawiera żadnych sztucznych dodatków – konserwantów, barwników czy aromatów, co czyni ją bezpiecznym i zdrowym wyborem dla Twojego pupila.

zamów produkt guzik

Brak apetytu u kota

Koty są z reguły zwierzętami wybrednymi, chociaż uwielbiają jeść. Brak apetytu może więc być spowodowany nagłą zmianą karmy, która z danych względów nie odpowiada naszemu pupilowi. Gdy chcemy przestawić mruczka na nowy pokarm zawsze powinno się to odbywać sukcesywnie – co pozwoli nie tylko zachęcić go do spróbowania czegoś nowego, ale też dostosować układ trawienny.

Co ciekawe, przy wyborze karmy koty nie kierują się głównie zmysłem smaku, ale przede wszystkim węchu. Dlatego, jeżeli naszemu pupilowi przytrafiło się niegroźne przeziębienie to jego węch jest chwilowo upośledzony. Może on odmawiać przyjęcia nawet ulubionych smakołyków, które po prostu nie pachną mu jako jedzenie.

Czasami kot nie chce jeść z powodu odczuwanego stresu – na przykład wyjazdu opiekunów, pojawienia się nowego członka rodziny czy remontu domu. Bywają i powody bardzo prozaiczne, takie jak niedokładnie umyta miseczka czy jej niewygodny kształt. Jeżeli jest to kot wychodzący, być może jest dokarmiany przez któregoś sąsiada – co zdarza się bardzo często.

Twardy brzuch u kota

Powodem do niepokoju może być to, gdy oprócz braku apetytu pupilowi towarzyszą inne symptomy – na przykład nagły spadek wagi, problemy z wypróżnianiem czy pogorszenie samopoczucia.

Także twardy brzuch u kota może nasuwać na myśl problemy trawienne pupila. Są one dosyć powszechne i często ustępują w ciągu kilku dni. Mruczek zmagający się z zaburzeniem żołądkowo-jelitowym może doświadczać boleści, reagować biegunką, zaparciami lub wymiotami. Nierzadko jest to spowodowane spożyciem nieświeżego pokarmu, czy też mleka lub sera – które są niewskazane dla większości kotów. W takiej sytuacji pierwszym krokiem jest zastosowanie 12-godzinnego postu, podczas którego organizm kota wraca do normy. Niezbędne jest zapewnienie mu wtedy dostępu do świeżej wody. Jeżeli jednak jesteśmy zaniepokojeni stanem zwierzęcia, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.

Kolejnym bardzo dobrym produktem jeśli chodzi o żywienie kota jest zdecydowanie karma: Advance Cat Sterilized – indyk.

Advance Cat Sterilised Turkey to idealnie zrównoważona sucha karma przeznaczona dla dorosłych kotów, która dostarcza im wszystkie potrzebne składniki odżywcze na co dzień. Jest to pokarm szczególnie polecany dla kotów po zabiegu kastracji, ze względu na jego zmniejszoną kaloryczność i zawartość tłuszczu, co sprzyja utrzymaniu optymalnej wagi zwierzęcia.

Ta karma wyróżnia się obecnością błonnika pokarmowego pochodzącego z jęczmienia, który zapobiega uczuciu głodu pomiędzy posiłkami, oraz zawiera wysokojakościowe białko z delikatnego mięsa indyka. Białko to jest kluczowe dla zachowania szczupłej, ale silnej masy mięśniowej. Ponadto, składniki mineralne w Advance Cat Sterilised Turkey zostały starannie dobrane, by utrzymać odpowiednie pH moczu i wspierać zdrowie układu moczowego kota, zapewniając mu długotrwałe dobrostan i energię.

zamów produkt guzik
Advance Cat Sterilized

Brak apetytu oraz twardy brzuch u kota może też być objawem inwazji pasożytów. Wśród domowych kotów najpowszechniejsze są glisty kocie, lamblie oraz tasiemce. W tej sytuacji tabletki odrobaczające od weterynarza powinny przynieść zwierzęciu ulgę.

Peritol dla kota

Gdy kot nie chce jeść czasami z pomocą mogą nam przyjść produkty farmakologiczne, które działają uspokajająco oraz poprawiają apetyt.

Przykładem jest peritol dla kota, który blokuje działanie serotoniny, wykazując dużą skuteczność w zwiększaniu łaknienia. Preparat ten podaje się jedynie doraźnie – gdy mruczek zacznie jeść samodzielnie, należy go odstawić. Warto wtedy podawać zwierzęciu małe porcje pożywienia ale częściej oraz dbać, by kot był pod stałą kontrolą lekarza.

Chociaż koty są wybrednymi zwierzętami, ich opiekunowie powinni odróżniać zwykłe kaprysy od prawdziwych problemów związanych z utratą łaknienia. Warto też pamiętać, że ilość zjadanego pokarmu nie jest taka sama u wszystkich gatunków, a sam utrata apetytu nie jest od razu powodem do niepokoju.

Możliwość komentowania została wyłączona.